مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر کرد؛

نظرسنجی‌های خارجی درباره انتخابات۸۸/مخالفت اکثریت ملت باشبهه تقلب

سیاسی

مطابق نظرسنجی موسسات «فردای بدون ترور» و «پیپا» آمریكا و «گلوب اسكن» كانادا میزان مشاركت و كاندیدای مورد علاقه‌ی مردم در انتخابات سال ۸۸ با نتایج رسمی ‌انتخابات انطباق و همخوانی کامل دارد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مرکز اسناد انقلاب اسلامی، پس از برگزاری دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، برخی از كاندیداهایی كه خود را بازنده انتخابات می‌دیدند با طرح نظریه تقلب، صحت انتخابات را زیر سوال برده و مدعی شدند كه آرای مردم آن چیزی نبود كه از صندوق‌ها بیرون آمد. این ادعا در حالی مطرح می‌شد كه نظرسنجی‌های داخلی حكایت از اختلاف بالای آرای انتخاباتی محمود احمدی‌نژاد و میرحسین موسوی پس از مناظره ۱۳ خردادماه داشت.

علاوه بر موسسات داخلی٬ این انتخابات در حوزه‌ی نظرسنجی تفاوت‌هایی با دوره‌های قبل داشت و این تفاوت از این باب بود كه خارجی‌ها برای اولین‌بار چندین نظرسنجی درباره‌ی انتخابات در ایران انجام دادند و نتایج آن را نیز منتشر كردند.

البته در دوره‌های قبل نیز بنابر حساسیت ایران در منطقه‌ی خاورمیانه و جهان نظرسنجی‌هایی انجام می‌گرفت و نتایج آنها منتشر می‌شد اما در سال ۱۳۸۸ تعداد نظرسنجی‌های مرتبط با موضوع انتخابات كه نتایج آن منتشر شد، نیز بی‌سابقه بود. نتایج نظرسنجی‌های مؤسسات معتبر داخلی و خارجی نشان داده‌است كه نه تنها در ایران نظرسنجی قابل انجام می‌باشد، بلكه اگر كار توسط متخصصین صورت گیرد و سوگیری‌های طراحی پرسشنامه، نمونه‌گیری، نمونه‌یابی و تحلیل داده‌ها از آن حذف گردد، نظرسنجی علمی فارغ از خط و ربط سیاسی مجری آن‌ قابلیت پیش‌بینی وقایع را دارد.

پس از اعلام نتیجه انتخابات، عاملی با نام « تقلب در انتخابات» خاستگاه نحوه‌ی جدید اعتراض به نتایج انتخابات با تظاهرات خیابانی بود. این موضوع در فضای ملتهب چند روز پس از برگزاری انتخابات كه همچنان فضای گرایش به شایعات و هیجانات ناشی از تبلیغات انتخاباتی بود، مطرح شد و در این فضا استدلال‌های منطقی و پاسخ‌های مستدل عموماً به حاشیه رانده می‌شوند و افكار عمومی ‌رأی‌دهندگان حول مواضع نامزد مورد علاقه‌شان شكل می‌گیرد. پس از انتخابات دهمین دوره‌ی ریاست‌جمهوری نامزدهایی كه نتوانسته‌ بودند اكثریت آرا را كسب كنند، در قبال نتایج رسمی ‌انتخابات موضع عدم پذیرش نتایج را اتخاذ نمودند و طرفدارانشان را برای پیگیری مطالبات از مسیری جدید كه همان تظاهرات خیابانی بود، فراخواندند.

از آنجا كه تمام وقایع پیش‌آمده‌ی پس از اعلام نتایج انتخابات حول مسئله‌ی تقلب در انتخابات دور می‌زد و این موضوع با روش‌های مختلف به برخی رأی‌دهندگان باورانده شده‌بود، هدف اصلی و اولیه ما در اینجا این است كه در وهله‌ی اول ببینیم آیا اطلاعات موجود مؤید فرضیه‌های مطروحه پیرامون تقلب در انتخابات می‌باشد یا خیر؟ و اگر مؤید می‌باشد تبعات قانونی آن شامل نامشروع بودن دولت و عدم اعتماد به برگزاركنندگان قانونی انتخابات نیز از جانب مردم پذیرفته شده‌است یا خیر.

اگر بحث تقلب در انتخابات را وارد بدانیم قطعاً نتیجه‌ منطقی این گزاره این است كه جابه‌جایی در آرا صورت گرفته‌است و فردی كه به‌عنوان پیروز انتخابات اعلام شده‌است در واقع حایز اكثریت آرا نبوده‌است. یكی دیگر از نتایج منطقی كه از گزاره‌ی تقلب در انتخابات قابل استخراج است، این نكته است كه اعتمادی به نهادهای برگزاركننده‌ی انتخابات نمی‌باشد و آنها برای برگزاری انتخاباتی آزاد و عادلانه صلاحیت ندارند و انتخابات آزاد و عادلانه نبوده‌است. از آنجا كه انتخابات مورد بررسی انتخابات ریاست‌جمهوری بوده‌است و وظیفه‌ی رئیس‌جمهور تشكیل دولت و اداره‌ی امور اجرایی كشور است، وقتی تقلب در نتایج انتخابات تأثیر گذاشته‌باشد دولتی كه برخاسته از این سازوكار باشد به لحاظ قانونی، غیرقانونی و در ادبیات جمهوری اسلامی‌نامشروع می‌باشد.

از سوی دیگر از آنجا كه نظام‌های مردم‌سالار، متكی بر رأی مردم می‌باشند و نظر اكثریت مردم تعیین‌كننده خروجی‌های انتخابات می‌باشد، لذا بهترین ابزار برای رد یا قبول فرضیه تقلب در انتخابات، مراجعه به افكار عمومی‌است. لذا در اینجا قصد داریم از دریچه‌ی افكار عمومی ‌و بر پایه‌ی نتایج نظرسنجی‌های موجود، این فرضیه را با پاسخ‌های علمی‌ و مستدل رد یا اثبات كنیم.

نظرسنجی‌های خارجی

سه نظرسنجی مهم در ایام انتخابات دهم ریاست‌جمهوری توسط مؤسسات خارجی در ایران و درباره‌ی موضوع انتخابات صورت گرفته‌است. این نظرسنجی‌ها توسط سه مؤسسه‌ی فردای بدون ترور آمریكا، پیپا آمریكا و گلوب اسكن كانادا صورت گرفته‌است. مؤسسه‌ی پیپا آمریكا در سال ۱۹۹۲ تاسیس شده‌است و برنامه‌ای است كه طی آن نگرش‌های سیاست بین‌الملل در كشورهای سراسر دنیا بررسی می‌گردد. مؤسسه‌ی گلوب اسكن یكی از نهادهای تحقیقاتی بین‌المللی می‌باشد كه دفتر مركزی آن در شهر تورنتوی كانادا می‌باشد و در سال ۱۹۸۷ تأسیس شده‌است. مؤسسه‌ی ترور فری تومارو نیز یك مؤسسه غیرانتفاعی می‌باشد كه به بررسی نگرش‌های مردم سراسر دنیا می‌پردازد.

 نظرسنجی برای مشاركت در انتخابات

در هر سه نظرسنجی درباره‌ی موضوع مشاركت در انتخابات سؤال مطرح شده‌بود كه نظرسنجی پیش از انتخابات موضوع مشاركت احتمالی را مورد سؤال قرار داده‌بود و دو نظرسنجی پس از انتخابات موضوع میزان مشاركت را.

در نظرسنجی مؤسسه‌ی فردای بدون ترور از مردم خواسته شده‌بود كه اعلام كنند آیا در انتخابات ریاست‌جمهوری پیش‌رو شركت خواهند كرد. در پاسخ به این سؤال ۸۹ درصد بیان داشته‌اند كه در انتخابات ریاست‌جمهوری پیش رو شركت خواهند نمود و تنها ۷ درصد اعلام داشته‌اند در این انتخابات شركت نخواهند كرد. چهار درصد نیز به این سؤال پاسخی نداده‌اند و یا گفته‌اند نمی‌دانم.

در نظرسنجی گلوب اسكن كه یك هفته پس از انتخابات انجام شده‌است وقتی از مردم پرسیده شده‌است كه آیا در انتخابات ریاست‌جمهوری رأی دادید یا خیر؟ ۸۶ درصد اعلام كرده‌اند كه در انتخابات شركت كرده‌اند و ۱۱ درصد گفته‌اند كه در انتخابات شركت نكرده‌اند. ۳ درصد نیز به این سؤال پاسخی نداده‌اند.

اما در نظرسنجی پیپا كه دو و نیم ماه پس از انتخابات برگزار گردیده‌بود ۸۷ درصد اعلام نموده‌اند كه در انتخابات ریاست‌جمهوری شركت نمودند و ۱۲ درصد گفته‌اند شركت نكرده‌اند. یك درصد نیز از پاسخ به این سؤال امتناع ورزیده‌اند.

بنابراین اكثر مردم كشور با برگزاری مجدد انتخابات كه به نوعی می‌توانست مؤید تأیید شبهه‌ تقلب در انتخابات باشد، مخالف بودند و این مخالفت را به صراحت اعلام كرده‌اند.

درباره‌ میزان مشاركت و كاندیدای مورد علاقه‌ی مردم نتایج نظرسنجی‌ها با نتایج رسمی ‌انتخابات انطباق و همخوانی دارد. اكثریت ایرانی‌ها بیان داشته‌اند كه به پروسه‌ی انتخاباتی و نتایج اعلام شده توسط وزارت كشور اطمینان دارند. جمع كثیری نیز بر آن بودند كه انتخابات كاملاً آزادانه و منصفانه برگزار شده و پس از انتخابات نیز اكثریت مردم احمدی‌نژاد را به‌عنوان یك رئیس‌جمهور قانونی و مشروع مورد حمایت قرار دادند و كمتر كسی فكر می‌كرد كه آقای موسوی و كروبی درخواست نمایند انتخابات مجدداً برگزار شد.

در قبال اعلام این موضوع اكثریت مردم اعلام كردند كه با برگزاری مجدد انتخابات مخالف‌اند و در صورت تجدید انتخابات نتایج نشان داد كه برنده‌ی انتخابات نمی‌تواند از بین پیشنهاد‌ دهندگان برگزاری مجدد انتخابات باشد. در رابطه با مسئله‌ی مهم‌تر مشروعیت نظام، اكثریت مردم اظهار می‌دارند كه از نظام فعلی انتخاب مسئولان رضایت كامل دارند و همچنین اكثریت می‌گویند كه از نظام حكومتی ایران نیز راضی است.

کد N1086485