ذوالانوار عنوان کرد:

پرداخت مطالبات صنایع از دولت بخشی از مشکلات صنعت را حل می‌کند

سیاسی

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی اعتقاد دارد که پرداخت مطالبات صنایع استان فارس از سوی دستگاه‌های دولتی می‌تواند بخشی از مشکلات صنایع در این استان را مرتفع کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه فارس، سیدحسین ذوالانوار گفت: براساس بررسی‌های انجام شده حجم مطالبات صنایع از دستگاه‌های دولتی به بیش از صدها میلیارد تومان است.

ذوالانوار تاکید دارد که اگر مطالبات صنایع به آنان پرداخت شود، بخشی از مشکلات مرتفع خواهد شد.

وی معتقد است وصول نشدن به‌موقع مطالبات صنایع از دستگاه‌های دولتی و مشکلات بانکی، 2 عامل اصلی رکود و ورشکستگی در فعالیت‌های صنعتی استان فارس به‌شمار می‌رود.

ذوالانوار گفت: در سال‌های نه چندان دور، بسیاری از کارخانه‌ها و صنایع فارس، بخش‌های قابل توجهی از بازار داخلی و صادرات غیر نفتی کشور را در اختیار داشتند، اما امروز به دلایل متعدد این بازار از دست رفته و بسیاری از صنایع در فارس برای بقا می‌جنگند.

او با تاکید براینکه نقش حمایتی دولت از صنایع بسیار مهم و تاثیرگذار است، توضیح داد: برای تشریح چرایی دلایل رکود صنایع در فارس، بهره وری و بازدهی اندک صنایع، نبود بازاریابی مناسب و تعریف غلط بازار هدف و سوء مدیریت منابع مالی و انسانی را نباید از نظر دور داشت.

ذوالانوار همچنین در ادامه، وام‌های بانکی را از عوامل رکود صنایع در استان عنوان و اضافه کرد: متاسفانه شرکت‌های پیمانکاری و صنایع زیادی در فارس شناسایی کرده‌ایم که بابت بدهی به بانک‌ها، در آستانه مصادره اموال و ورشکستگی قرار دارند.

نماینده مردم شیراز در مجلس ادامه داد: طبق بررسی‌ها بسیاری از این شرکت‌ها و صنایع، اصل وام دریافتی را مدت‌ها قبل پرداخت کرده‌اند اما جریمه دیرکرد و سود تسهیلات امروز به معضلی اساسی و لاینحل برای تسویه بدهی آنها تبدیل شده است.

ذوالانوار خاطرنشان کرد: طبق فتوای بسیاری از مراجع معظم تقلید، اخذ جریمه دیرکرد وام و همچنین سود پول، حرام است، حال آنکه همین جریمه دیرکرد و سود تسهیلات به بحرانی برای صنایع فارس بدل شده است.

انتهای پیام

کد N1086412