اعتراضات گسترده در ترکیه علیه خشونت‌ها در مناطق کردنشین

احزاب و سازمان‌های حامی کردهای ترکیه اعلام کرده‌اند در اعتراض به حکومت نظامی در مناطق کردنشین همزمان با درخواست گروه‌های غیر دولتی سراسر کشور برای ایجاد و حفظ صلح در مناطق جنوب شرقی ترکیه، دست به تظاهرات مشترکی از منطقه سور در دیاربکر تا استان شرناک خواهند زد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، اعضای حامی کردهای احزابی چون دموکراتیک خلق، دموکراتیک مناطق و کنگره زنان آزاد امروز در مقابل شهرداری دیاربکر تجمع و به سمت منطقه سور که از دوم دسامبر تحت حکومت نظامی است حرکت خواهند کرد. معترضان سپس به سمت "جزیره" در شرناک و سیلوبی که از 14 دسامبر تحت حکومت نظامی هستند حرکت خواهند کرد.

هر سه گروهی که برای این تظاهرات اعلام حضور کرده‌اند عضو کنگره جامعه دموکراتیک هستند که مسئول گردآوری سازمان‌های غیر دولتی حامی کردهاست.

قرار است صلاح‌الدین دمیرتاش و فیگن یوکسکداگ، رهبران حزب دموکراتیک خلق نیز در این تظاهرات حضور داشته باشند. در بیانیه مشترکی که این حزاب روز سه شنبه منتشر کردند، ادعا شده که دولت در این مناطق کردنشین دست به قتل عام زده است.

در این بیانیه همچنین آمده است که مردم کرد از سوی ده‌ها هزار ارتشی و نیروهای ویژه پلیس در جزیره، سیلوپی، یوک سکوا، سور و ... با استفاده از تمامی تجهیزات جنگی محاصره شده‌اند.

در اقدامی مشابه، اعضای ابتکار عمل "برای صلح قدم بر می‌دارم" نیز به منظور جلب افکار عمومی به افزایش تنش‌ها و حکومت نظامی در جنوب شرق کشور مسیر خود را از روز یکشنبه و بدروم آغاز کرده و 31 دسامبر با عبور از آنکارا، آدانا، غازی آنتپ و شانلی اورفا به دیاربکر می‌رسد.

افراد حاضر در این تظاهرات پیش از حرکت روزانه خود بین شهرها به وسیله اتوبوس چندین ساعت به تجمع و اعتراض می‌پردازند.

همزمان روز گذشته اعضای کنفدراسیون بخش عمومی اتحادیه‌ها تجاری، کنفدراسیون، اتحادیه تجاری انقلابی ترکیه، سازمان پزشکی ترکیه و اتحادیه مهندسان و معماران ترکیه در اعترض به خشونت‌ها در شرق و جنوب شرق این کشور یک روز اعتصاب کردند.

این چهار اتحادیه روز گذشته با تجمع در مقابل شهرداری استانبول خواهان پایان دادن به سیاست‌های جنگ طلبانه و سرکوب‌گری شدند.

اعضای این اتحادیه همچنین در سایر شهرها دست به تظاهرات زدند. این گروه‌ها بر دستیابی هرچه سریعتر به صلح در جنوب شرق ترکیه تاکید کردند. این گروه‌ها در حالی که تلاش می‌کردند به سمت دفتر مرکزی حزب عدالت و توسعه در مرسین حرکت کنند متوقف شدند.

انتهای پیام

کد N1086184