در میان نگرانی آمریکا و روسیه؛

اسرائیل طرح جدید شهرک‌سازی بین قدس و "معالی آدمیم" در کرانه باختری را نامعتبر خواند

فلسطين

مقامات دولت تل‌آویو اعلام کردند، برنامه‌های جدید برای شهرک‌سازی‌ها در یکی از مناقشه‌آمیزترین مناطق کرانه باختری بدون اجازه صورت گرفته و معتبر نیست.

مقامات دولت تل‌آویو اعلام کردند، برنامه‌های جدید برای شهرک‌سازی‌ها در یکی از مناقشه‌آمیزترین مناطق کرانه باختری بدون اجازه صورت گرفته و معتبر نیست.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، در بیانیه‌ای از جانب مقامات در دفتر بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل آمده است: تلاش‌ برای از سرگیری و توسعه برنامه‌ها برای شهرک سازی‌ در قدس شرقی موسوم به “E1” در جریان دولت قبلی نتانیاهو و توسط یوری آریل، وزیر مسکن وقت از حزب راست افراطی "خانه یهودی" به راه افتاد.

در ادامه این بیانیه آمده است: یوری آریل این کار را با ابتکار عمل خود و بدون اجازه انجام داد و وزارت مسکن هیچ اجازه‌ای برای برنامه‌ریزی یا ساخت و ساز آن طرف خط سبز که اسرائیل را از کرانه باختری جدا می‌سازد، ندارد. در نتیجه این برنامه‌ها اعتبار ندارند و برای هیچ کس لازم الاجرا نیستند.

یوری آریل در حال حاضر وزیر کشاورزی رژیم صهیونیستی است.

"صلح اکنون"، دیده بان شهرک سازی اسرائیل روز دوشنبه اعلام کرد، وزارت مسکن قصد دارد 55 هزار و 548 واحد مسکونی در کرانه باختری بسازد که 8300 واحد آن در “E1” خواهد بود.

بیانیه مذکور تنها به برنامه‌های یوری آریل برای توسعه شهرک سازی‌ها در “E1” اشاره دارد و به این پروژه وسیع‌تر اشاره‌ای نکرد.

آمریکا بار دیگر موضع خود را در قبال طرح‌های توسعه طلبانه دولت اسرائیل تکرار کرد.

مارک تونر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اظهار داشت که ساخت شهرک‌های جدید در منطقه مذکور بین قدس و معالیه آدمیم در کرانه باختری غیرقانونی است و نتایج عکس بر روند صلح خواهد گذاشت.

تونر اظهار داشت که آمریکا در قبال شهرک‌سازی‌ها در منطقه E1 نگران است و مخالف هر اقدامی است که راه در برابر شهرک‌سازی‌ها باز می‌کند.

وزارت خارجه روسیه نیز نسبت به طرح‌های شهرک سازی اسرائیل در کرانه باختری ابراز نگرانی کرد.

وزارت خارجه روسیه ادامه داد:‌ این شهرک سازی‌ها روند صلح نهایی را با مشکل بیشتر روبه‌رو می‌سازد.

انتهای پیام

کد N1085704