مسکو: حتی حاضر به سخن گفتن درباره تروریست خواندن حماس و حزب‌الله نشدیم

سیاسی

وزارت خارجه روسیه با تاکید بر موافقت اولیه مسکو و واشنگتن با فهرست گروه‌های تروریستی، تاکید کرد که مسکو حتی حاضر به صحبت کردن درباره درج نام حزب‌الله لبنان و حماس در این لیست نشده است.

وزارت خارجه روسیه با تاکید بر موافقت اولیه مسکو و واشنگتن با فهرست گروه‌های تروریستی، تاکید کرد که مسکو حتی حاضر به صحبت کردن درباره درج نام حزب‌الله لبنان و حماس در این لیست نشده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری اینترفاکس، گنادی گاتیلوف، معاون وزیر خارجه روسیه در این باره گفت: نظرات ما با طرف آمریکایی درباره گروه‌های تروریستی اصلی شامل داعش، القاعده و جبهه النصره با یکدیگر هماهنگ است اما در مورد حزب‌الله و حماس مساله به کلی فرق می‌کند. ما حتی از صحبت کردن درباره آنها با آمریکایی‌ها خودداری کردیم.

این دیپلمات روسیه ابراز امیدواری کرد، فهرست یکپارچه گروه‌های تروریستی که در عراق و سوریه فعالیت دارند تا 25 ژانویه -تاریخی که استفان دی میستورا، ‌فرستاده سازمان ملل در امور سوریه- برای آغاز گفتگوی سوری-سوری تعیین کرده، تکمیل شود.

براساس منابع دیپلماتیک روسیه، در این لیست‌ها که با هدف ارائه یک سند مشترک از اسامی گروه‌های تروریستی بررسی می‌شوند، نام 163 سازمان و گروهک مختلف آورده شده‌ است.

گاتیلوف در جمع خبرنگاران گفت: کارهای مقدماتی برای برگزاری نشستی سوری-سوری در 25 ژانویه آتی در ژنو هنوز به صورت کامل انجام نشده و به همین دلیل دی میستورا باید برای تشکیل هیات مخالفان پیش از آنکه موعد آن برسد، سفری به منطقه از جمله دمشق داشته باشد.

معاون وزیر خارجه روسیه افزود: دی میستورا آغاز مذاکرات سوری-سوری را 25 ژانویه اعلام کرده و آنگونه که ما متوجه شدیم با وجود آنکه هنوز نمی‌توان گفت آماده‌سازی این دوره که طبیعتا در مقدمه آن تشکیل هیاتی از نمایندگان مخالفان قرار دارد، به طور کامل انجام شده یا نه اما دی میستورا در این مسیر بر همکاری طرف‌های سوری تکیه کرده است.

این دیپلمات روس ادامه داد: تا آنجا که ما می‌دانیم دی میستورا برای سفری دیگری به خاورمیانه و بازدید از پایتخت‌های منطقه از جمله دمشق برنامه‌ریزی می‌کند و بر اساس ارزیابی ما هدف او از این سفر ادامه تلاش‌ها برای برگزاری گفتگوها در ژنو است و البته ما تا پیش از بیست و پنجم ماه آتی میلادی منتظر او در مسکو نیستیم.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاران مبنی بر اینکه آیا مسکو به برگزاری این مذاکرات کمک خواهد کرد یا نه، گفت: ما هنوز این مورد را از نظر عملی بررسی نکرده‌ایم اما در هر صورت ما دفتری در ژنو داریم که ارتباطات قوی خود با دفتر دی میستورا را ادامه می‌دهد و از اقداماتی که برای برگزاری مذاکرات سوری-سوری انجام می‌شود، اطلاع کامل دارد.‌

انتهای پیام

کد N1085703