سازمان خبرنگاران بدون مرز: 110 خبرنگار در 2015 کشته شدند

آمارهای منتشر شده از سوی سازمان خبرنگاران بدون مرز حاکی از این است که 110 خبرنگار در سال 2015 به دلیل فعالیت‌های حرفه‌ای خود و یا تحت شرایط نامشخصی جان خود را از دست داده‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) به نقل از الجزیره، این سازمان تاکید کرد، کشته شدن 67 تن از آن‌ها به ماهیت شغل مطبوعاتی‌شان مربوط می‌شود و آن‌ها در حین انجام فعالیت حرفه‌ای خود کشته شده‌اند و بدین ترتیب مجموع شمار کشته‌شدگان از سال 2005 تاکنون به 787 تن رسیده است.

سازمان خبرنگاران بدون مرز در این گزارش تصریح کرد، موارد دیگری نیز وجود دارد که مورد شک و تردید است و کشته شدن 27 خبرنگار شهروند و 7 همکار رسانه‌ای نیز به این آمار افزوده می‌شود.

سازمان خبرنگاران بدون مرز این وضعیت دردناک را از یک سو رشد روز افزون پدیده خشونت عامدانه علیه خبرنگاران و از سوی دیگر میزان شکست طرح‌های حمایت از اصحاب رسانه دانست.

بر اساس این گزارش، اگر یک سوم خبرنگاران کشته شده در سال 2014 در حین کار در مناطق درگیری جان خود را از دست دادند اما در سال 2015 یک سوم موارد کشته شدگان در اوقات صلح بود.

کریستوف دلوار، دبیرکل سازمان پزشکان بدون مرز گفت: چاره‌ای جز ایجاد سازوکاری ملموس برای اجرای قوانین بین‌المللی در خصوص مساله حمایت از خبرنگاران نیست. برخی گروه‌های غیر دولتی تجاوزاتی را عمدا علیه آن‌ها صورت می‌دهند و بسیاری از کشورها به تعهدات خود عمل نمی‌کنند.

دلوار گفت کشته شدن 110 خبرنگار در سال 2015 باید با واکنش بین‌المللی در سطح خود روبه‌رو شود و باید در اسرع وقت نماینده ویژه‌ای در خصوص مساله حمایت از خبرنگاران در نزد سازمان ملل تعیین شود.

سوریه و عراق در راس کشورهایی بودند که خبرنگاران در آن کشته شدند.

انتهای پیام

کد N1084877