صدور حبس شش ماهه برای یک فعال زن در میانمار

یک دادگاه در میانمار یک فعال زن را به اتهام انتشار مطالبی طنز در فیس‌بوک علیه نظامیان میانمار به شش ماه حبس محکوم کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی ورلد بولتن، آزادی بیان در میانمار پس از آنکه خونتای این کشور کنترل امور را به دست دولتی داد که بخشی از آن غیرنظامی است، تا حدی بهبود یافت و در انتخابات بسیار مهم در ماه گذشته به اوج خود رسید. اما همچنان نگرانی‌های فزاینده‌ای در خصوص نقض مجدد آزادی‌های مدنی وجود دارد و انتقاد از نیروی نظامی قدرتمند این کشور همچنان با ریسک بالایی همراه است.

«چاو ساندی تان» 25 ساله در ماه اکتبر و پس از آنکه با انتشار مطلبی در فیس‌بوک خود ارتش این کشور را مورد تمسخر قرار داد، دستگیر شد. «ای سان» مادر وی به خبرگزاری فرانسه گفت: دختر من در دادگاه شهرستان «ما یو بین» براساس بند 66 از قوانین مخابراتی به شش ماه حبس محکوم شده است. ما درخواست دادگاه تجدیدنظر خواهیم داد و از این حکم راضی نیستیم.

براساس قانونی که این فعال سیاسی براساس آن محکوم شده است، هتک حرمت، ایجاد مزاحمت و توهین به افراد از طریق شبکه‌های ارتباطی ممنوع است. حداکثر مجازات وی سه سال زندان است. وکیل این فعال زن با تایید صدور حکم وی اعلام کرد که موکلش انتشار این مطالب را تکذیب کرده است.

«روبوت سان آنگ» وکیل چاو ساندی به خبرگزاری فرانسه گفت: موکلم می‌گوید که فیس‌بوک وی چندین مرتبه هک شده و او این مطالب را منتشر نکرده است.

وی در این پست رنگ یونیفورم افسران ارتش را با «لانگی» دامن محلی که توسط آنگ سان سوچی، رهبر دموکرات لیگ ملی میانمار مقایسه کرد که حزب وی در انتخابات ماه گذشته پیروز شد و سال آینده دولت تشکیل می‌دهد.

سفارت آمریکا پیش از این خواستار آزادی «چاو ساندی تان» و «پاتریک خوم جا لی» یک فعال دیگر شده است که به علت انتشار مطالب انتقادی از نیروی نظامی میانمار در فیس‌بوک دستگیر شده است.

انتهای پیام

کد N1084772