بیانیه مشترک سازمان ملل، صلیب سرخ و هلال احمر سوریه درباره "عملیات تبادل"

دفتر سازمان ملل در سوریه و هلال احمر این کشور و همچنین صلیب سرخ جهانی با صدور بیانیه‌ای در خصوص عملیات خارج کردن ساکنان ادلب و حومه دمشق که مرحله دوم آن امروز به پایان رسید، توضیحاتی ارائه دادند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، در بیانیه مشترک دفتر سازمان ملل در سوریه و هلال احمر این کشور و همچنین کمیته بین‌المللی صلیب سرخ آمده است: سازمان ملل در سوریه با همکاری دو نهاد مذکور توانست بیش از 450 تن از سوری‌ها را از مناطق درگیر خارج کند و این مساله در چارچوب دستیابی به توافق داخلی است که برخی مناطق سوریه از جمله الفوعه و کفریا در ادلب و الزبدانی و مضایا در حومه دمشق را در بر می‌گیرد.

در ادامه این بیانیه آمده است: در جریان این عملیات 338 تن از دو منطقه الفوعه و کفریا و 125 تن از مناطق الزبدانی و مضایا خارج شدند.

این اقدام در آن واحد از طریق زمین و هوا و از طریق ترکیه و لبنان صورت گرفت تا کسانی که زخمی هستند به درمان‌های پزشکی دست پیدا کنند.

در این بیانیه تاکید شده است: استفان دی‌میستورا، نماینده فرستاده ویژه سازمان ملل در سوریه تاکید دارد که این سازمان یک هدف مشخص دارد و آن دستیابی به آتش بس فراگیر در سوریه در سریعترین زمان ممکن است و این طرح باعث می‌شود تا کمک‌های بشردوستانه به مناطق درگیر و تحت محاصره ارسال شود.

در این بیانیه مشترک تاکید شده است حدود 5 / 4 میلیون تن از مردم سوریه در مناطق صعب العبور ساکن هستند که از نبود آب، غذا و تجهیزات پزشکی رنج می‌برند.

حدود 400 هزار تن از آنها در مناطق تحت محاصره قرار دارند که فاقد کمک‌های بشردوستانه است. سازمان ملل با همکاری شرکای خود از تمام طرف‌های درگیر می‌خواهد به یک راهکار سیاسی دست پیدا کنند تا کمک‌های بشردوستانه به صورت مستمر و بدون هیچ مانعی به مناطق درگیر فرستاده شود.

انتهای پیام

کد N1084739