کسری بودجه شدید سعودی‌ها؛

افزایش 67 درصدی قیمت حامل‌های انرژی در عربستان

سیاسی

دولت عربستان برای جبران کسری بودجه میلیاردی خود دست به دامن افزایش قیمت سوخت و مشتقات نفتی و آب و برق شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از سایت خبری صوت العراق، اعضای کابینه عربستان در نشست خود به ریاست ملک سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه این کشور با افزایش قیمت سوخت و مشتقات نفتی و همچنین آب و برق تا میزان 67 درصد موافقت کردند. این اقدام در همان روزی صورت گرفت که بودجه سال 2016 این کشور با وجود کسری بودجه به میزان 87 میلیارد دلار، اعلام شد.

کابینه عربستان در نشست خود تصمیم گرفت تا قیمت بنزین با کیفیت عالی را 50 درصد و بنزین عادی را به میزان 67 درصد افزایش داهد.

پیشتر نرخ سوخت در عربستان یکی از پایین‌ترین نرخ‌ها در جهان به شمار می‌آمد. با تغییرات انجام شده نرخ بنزین سوپر در عربستان به 24 سنتِ دلار آمریکا و بنزین عادی به 20 سنت دلار (حدود 720 تومان) افزایش یافت.

این درحالی است که کابینه عربستان 25 درصد از بودجه 2016 خود از را که به بیش از 57 میلیارد دلار می‌رسد، به مسائل امنیتی و نظامی اختصاص داده است.

براساس بیانیه وزارت امور دارایی عربستان این میزان بودجه به وزارت کشور، دفاع و گارد ملی، ریاست سازمان اطلاعات عمومی و ریاست گارد پادشاهی اختصاص داده می‌شود.

عربستان از ماه مارس تاکنون یک ائتلاف نظامی عربی علیه انصارالله یمن را رهبری می‌کند که در جریان تجاوزات این ائتلاف علیه کشور یمن تاکنون هزاران غیرنظامی این کشور کشته و زخمی شده‌اند.

عربستان یکی از بزرگترین وارد کنندگان سلاح در جهان به شمار می‌آید که براساس گزارش سازمان "آی چ اس جاینز" که مقر آن در لندن است در سال 2014 از هند پیشی گرفته و نخستین وارد کننده سلاح و تجهیزات نظامی با بستن قراردادهای نظامی به ارزش 4 / 6 میلیارد دلار به شمار می‌آمد.

براساس این گزارش پیش‌بینی می‌شود که ارزش واردات نظامی عربستان در سال 2015 به میزان 52 درصد افزایش یافته و به 8 / 9 میلیارد دلار برسد.

علت اصلی کسری بودجه عربستان کاهش بسیار زیاد قیمت‌های نفت است که منبع اصلی درآمدهای عربستان به شمار می‌آید.

انتهای پیام

کد N1084605