تحقیقات علیه دمیرتاش به اتهام حمایت از تروریست‌ها و پیگیری استقلال کردها

سیاسی

دو پرونده قضایی علیه رهبر حزب حامی کردهای ترکیه موسوم به حزب دموکراتیک خلق به اتهام "اظهارات حمایتی از تروریست‌ها" و اینکه "کردها باید خودمختاری و استقلال بیشتری داشته باشند"، مطرح شده است.

دو پرونده قضایی علیه رهبر حزب حامی کردهای ترکیه موسوم به حزب دموکراتیک خلق به اتهام "اظهارات حمایتی از تروریست‌ها" و اینکه "کردها باید خودمختاری و استقلال بیشتری داشته باشند"، مطرح شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه تودی زمان، این پرونده علیه صلاح‌الدین دمیرتاش، رهبر حزب دموکراتیک خلق ترکیه توسط دفاتر دادستان عمومی در آنکارا و دیاربکر مطرح شده است.

براین اساس، دمیرتاش به ارتکاب جرم علیه دستورات مربوط به قانون اساسی در اظهاراتش متهم شده که گفته بود کردها می‌توانند ایالات فدرال، مناطق خودمختار یا حتی کشورهای مستقل در آینده داشته باشند.

این پرونده سازی علیه دمیرتاش کمی پس آن صورت گرفت که وزیر دادگستری ترکیه در توییتر خود از این مرد به خاطر اظهاراتش انتقاد کرد و وی را به انجام اقدامات علیه دولت متهم کرد.

دمیرتاش همچنین از نبرد حزب کارگران کردستان ترکیه (پ.ک.ک) در جریان کنگره‌ای در دیاربکر که توسط اپوزیسیون کردها برگزار شد،‌ حمایت کرد و گفت: این مقاومت به زودی به پیروزی می‌رسد.

دمیرتاش در نخستین روز از سخنرانی خود در این کنگره دو روزه گفت که کردها می‌توانند ایالات فدرال، مناطق خودمختار یا حتی کشورهای مستقل در آینده داشته باشند و به بیان این مساله پرداخت که قرن حاضر می‌تواند قرن کردها باشد.

دادستان استان دیاربکر نیز دستور داده تا از چند تن از اعضای کنگره جامعه دموکراتیک شامل یکی از رهبران آن به خاطر اظهاراتشان در حمایت از خودمختاری کردها در این نشست دو روزه تحقیقات به عمل آید.

احمد داووداغلو، نخست وزیر ترکیه نیز روز دوشنبه این اظهارات را به شدت مورد انتقاد قرار داد و رهبری حزب دموکراتیک خلق را به عدم صداقت متهم کرد و گفت:‌ حزب مذکور در زنده نگهداشتن و تحقق قول‌هایش ناکام مانده و به جای آن به دنبال برهم زدن آرامش در کشور است.

سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه نیز دمیرتاش و کنگره جامعه دموکراتیک را به شدت مورد انتقاد قرار داد و گفت: این برنامه‌ها به هیچ وجه موفقیت آمیز نخواهند بود. هیچ کس نمی‌تواند ترکیه را تقسیم کند. این اظهارات برای خودمختاری تنها فانتزی هستند و در جوامعی که به صورت ذاتی دموکراتیک هستند،‌ مورد قبول واقع نمی‌شوند.

انتهای پیام

کد N1084570