گزارش بین الملل؛

بازتاب سخنان حسن روحانی در رسانه‌های پاکستان/لزوم وحدت مسلمانان

سیاسی

سخنان حجت الاسلام «حسن روحانی» رییس جمهوری اسلامی ایران در کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی بازتاب وسیعی در رسانه های پاکستان داشت.

گروه بین الملل :  بیست و نهمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی از تاریخ ۶ الی ۸ دیماه در محل اجلاس سران در تهران در حال برگزاری است.

سخنان حجت الاسلام حسن روحانی در این همایش بازتاب وسیعی در رسانه های پاکستانی داشته است.

حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان در افتتاحیه بیست و نهمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی که در سالن اجلاس سران برگزار شد، ضمن تبریک میلاد پیامبر اسلام(ص) و فرزند برومندش امام صادق(ع) گفت: امیدوارم این جمع و مباحثی که در آن مطرح شود به نزدیکی و تقرب بیشتر بین افکار مسلمانان و ملت های اسلامی منجر شود.

وی در ادامه افزود: هیچ وقت فکر نمی کردیم در دنیای اسلام اشغالگر اصلی یعنی رژیم صهیونیستی فراموش و حتی از صحنه اخبار کشورهای اسلامی هم محو شود. اما آنچه مطرح می شود کشتار مسلمانان به دست کسانی است که پرچمی در اختیار دارند که نام خدا و پیامبر اسلام روی آن نقش بسته است. رئیس‌جمهور تصریح کرده بود که من قبلا هم گفته‌ام آنچه به عنوان هلال شیعه عده‌ای تبلیغ می‌کنند، این گفتمان بیمارگونه غلط است ما نه هلال شیعی داریم نه هلال سنی؛ ما یک بدر اسلامی داریم و ما همه مسلمان‌ها در دنیایی هستیم که در کنار هم باید متحد باشیم.

رئیس جمهور درباره فروش نفت از سوی بعضی از کشورهای اسلامی و خرید بمب و موشک افزود: آیا این قابل قبول است که پول نفت مسلمان‌ها را به آمریکا بدهیم، بمب و موشک بخریم و بر سر مردم یمن بریزیم؟ آیا این قابل قبول است که از آمریکا بمب و موشک‌های ضد زره بخریم و در اختیار داعش، جبهه‌النصره و دیگر گروه‌های تروریستی قرار دهیم؟ آیا مسلمان‌ها، امت اسلامی و روح پیامبر بزرگ اسلام که ما را به رحمت و برادری دعوت کرد، از این اقدامات خوشحال هستند؟

«اکسپرس نیوز» پاکستان در تیتر خبر خود با عنوان «برای ارایه دادن تصویر بهتری از اسلام همه باید با هم متحد شویم» آورده است: گروههای تروریستی مانند داعش با انجام عملیات تروریستی خشن تاثیر اسلام را در دنیا مسخ کرده اند که برای اصلاح آن باید مسلمانان با هم متحد شوند.  

این شبکه تلویزیونی به نقل از روحانی در ادامه آورده است: اگر کشورهای اسلامی پول نفتی را که برای خرید اسلحه و موشک به آمریکا می دهند خرج مسلمانان فقیر و تهیدست می کردند الان مسلمان گرسنه ای وجود داشت؟  

روزنامه «نوای وقت» در خبر خود آورده است: جنگ، تروریسم و قتل و غارت در کشورهای اسلامی در حال انجام است و دشمنان اسلام از جنگ در عراق و سوریه سود می برند.  

«سچ نیوز» پاکستان در خبر خود به نقل از روحانی نوشته است: در دنیا اسلام به خاطر تروریسم بدنام شده است و برای تغییر دادن دیدگاه مردم دنیا در باره اسلام باید کشورهای اسلامی با هم همکاری کنند.

این شبکه خبری در ادامه به نقل از رییس جمهوری اسلامی ایران می نویسد: کشورهای اسلامی چرا در مقابل بحران و جنگ و خونریزی در یمن، عراق و سوریه خاموش مانده اند؟ ایران اتحاد کشورهای عربی در حمله هوایی به یمن را به شدت محکوم می کند.

سایت خبری «کاروان» در خبر خود با عنوان «ما باید نگاه منفی به اسلام را از اذهان عمومی پاک کنیم» آورده است: اگر تمام پولی را که خرج خرید اسلحه و موشک از آمریکا کرده اید خرج مسلمان فقیر و گرسنه می کردید آیا الان مسلمانی گرسنه داشتیم؟  

این سایت خبری در ادامه به نقل از رئیس جمهوری اسلامی ایران می آورد: وظیفه خطیر ما در این برهه زمانی این است که تفکر منفی از اسلام را از اذهان عمومی پاک نماییم. شهرت اسلام به واسطه تروریسم برخی گروههای افراطی به کشورهای اسلامی آسیب دیده است.

«اسلام تایمز» با تیتر «کشورهای اسلامی مانند بدر باید با هم متحد باشند» به انتشار سخنان رئیس جمهور کشورمان پرداخته است و در خبر خود به این نکته اشاره کرده است: هرگز نباید فکر کرد توجه کشورهای مسلمان از رژیم صهیونیستی دور شده است. یک گروه با برافراشتن پرچم الله در پی گرفتن جان مسلمانان هستند. تروریسم به اسلام نسبت داده می شود و بعضی اسلام را دین ظلم و تجاوز می خوانند و این همه به سود منافع رژیم صیهونیستی است.

لازم به ذکر است جمعی از علمای پاکستانی به نمایندگی از مسلمانان شیعه و اهل سنت این کشور در بیست و نهمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی در تهران حضور دارند. از آن جمله می توان به «سید ثاقب اکبر» معاون دبیر کل شورای اتحاد ملی، «مفتی گلزار احمد نعیمی» رئیس «جماعت اهل حرم پاکستان» و رئیس دانشگاه «نعیمیه» اسلام آباد اشاره کرد.

کد N1084166