اقتصاددانان اروپایی پیش بینی کردند؛

زلزله ای به وسعت منطقه یورو/ اروپای ۲۰۱۶ در آستانه بحران اقتصادی

سیاسی

طی روزهای اخیر اقتصاددانان اروپایی نسبت به تشدید بحران مالی و اعتباری در قاره سبز هشدار داده و تاکید دارند که منطقه یورو به زودی با بحران مالی دوباره ای دست و پنجه نرم می کند.

خبرگزاری مهر ـ گروه بین الملل: پروفسور «هانس ورنر سین» رئیس موسسه معروف اقتصادی «ایفو» است. این اقتصاددان پیش بینی کرده است که به زودی بحران اقتصادی تازه ای در منطقه یورو رخ خواهد داد که دلیل آن زیرساخت های اقتصادی نادرست در این منطقه اقتصادی است. او کشورهای جنوبی اروپا و حتی فرانسه را کانون های این بحران جدید می داند.

این پیش بینی نشان دهنده استمرار بحران یورو در سال ۲۰۱۶ میلادی و حتی گسترش آن در سال های آتی است.

بنابر این گزارش، در سال ۲۰۰۹ میلادی، زمانی که بحران یورو در اروپای واحد به نقطه اوج خود رسیده بود، مقامات اروپایی به شهروندان خود وعده دادند که پس از حل و فصل بحران اقتصادی یونان اوضاع به روال سابق بازگشته و بحران یورو از بین خواهد رفت.

تدابیر ریاضتی نیز تحت تاثیر همین گفتار مقامات اروپایی اجرا شد و حتی در مقاطعی مورد پذیرش شهروندان اروپایی قرار گرفت. با این حال گذشت زمان نشان داد نشانه ای نسبت به حل و فصل بحران یورو وجود ندارد!

برخی پیش بینی ها و وعده های اقتصادی نشان می داد که سال ۲۰۱۲ میلادی سال حل و فصل بحران اقتصادی یونان و آغاز رشد اقتصادی در اروپاست. اما نه تنها در یونان اتفاقی رخ نداد و شاخصه های بیکاری و فقر در این کشور تقویت شد، در سرتاسر اروپا شاهد رشد و نمو نشانه های بحران اقتصادی بودیم.

 رشد بحران بدهی ها در کشورهای مختلف اروپایی و ناتوانی بانک ها در تامین اعتیارات خود سبب شد تا شهروندان اروپایی نیز سپرده های خود را از بانک ها خارج ساخته و آنها را در فضایی خارج از ساختار مالی کشورهای خود به گردش در آورند.

بحران اقتصادی در اروپا اما در مدت کوتاه به کشورهای قبرس، پرتغال، اسپانیا، ایتالیا و... نیز تسری پیدا کرد. حتی کشورهای مرفه اروپایی نیز از بحران بانکی و اعتباری مصون نماندند. در چنین وضعیتی «بحران یورو» بیش از هر زمان دیگری نمود و عینیت پیدا کرد.

هم اکنون و در آستانه سال ۲۰۱۶ میلادی، منابع خبری و تحلیلی از استمرار طرح های ریاضتی در اروپای واحد و حتی شدیدتر شدن آن در برخی کشورها خبر می دهند. این موضوع بیانگر بحران مستمر و مزمنی است که اروپای واحد تا سالیان دراز با آن رو به رو خواهد بود. به ویژه آنکه زیرساخت های اقتصادی منطقه یورو روز به روز سست تر شده و نهادها و سازمان های اقتصادی اروپا نیز توان تقویت آنها را ندارند، لذا تزلزل زیرساخت های بنیادین منطقه یورو سبب شده است تا این منطقه اقتصادی روز به روز ضریب آسیب پذیری بیشتری پیدا کند.

هشدارهای صادر شده از سوی اقتصاددانان اروپایی و پیش بینی فروپاشی منطقه یورو از سوی موسسات اعتباری مختلف، بیانگر ناکامی طرح های ریاضتی از یک سو و فقدان مولفه ها و پیش شرط های لازم برای احیای رشد اقتصادی در اروپاست.

در چنین شرایطی منطقه یورو به بستری برای بروز انواع بحران های اقتصادی متاثر از ریاضت اقتصادی تبدیل شده است. در این میان نسخه های پیچیده شده برای نجات اروپا از وضعیت موجود نیز حالتی مقطعی داشته و به مانند مسکنی ناچیز برای بیماری های سخت عمل می کند. حتی اقتصاددانانی که فروپاشی منطقه یورو را پیش بینی می کنند آلترناتیو و راهکار جایگزینی برای مقابله با وضعیت موجود پیشنهاد نمی دهند.

 انتقاد این کارشناسان از منطقه یورو، زیربنایی و معطوف به اسکلت بندی نادرست منطقه یورو ـ به لحاظ اقتصادی و اعتباری ـ است. در واقع؛ رشد همزمان بحران سرمایه گذاری و بحران های اعتباری در منطقه یورو تصویر واضحی از واقعیت اروپای امروز به ما ارائه می دهد، تصویری متشنج و ناموزون که دیگر در قاب آویزان شده پارلمان اروپا در بروکسل نمی گنجد.

بر این اساس؛ بدیهی است که سیاستمداران اروپایی در مواجهه با بحران اقتصادی جدید و هرگونه زلزله اقتصادی تازه در منطقه یورو بیش از پیش مستاصل باشند، چه، عدم توانایی مدیریت اتحادیه اروپا و منطقه یورو در وضعیت فعلی و فقدان مدیریتی مطلوب برای حل و فصل بحران مالی و اعتباری در قاره سبز خود را در موارد متعددی نشان داده است.

 در این میان البته؛ اصرار بر سیاست های ریاضتی تنها به مثابه تسریع کننده ای عمل خواهد کرد که زمان وقوع  زلزله اقتصادی جدید در اروپا را نزدیک تر خواهد ساخت.

کد N1084134