سربازان آموزش دیده و مجهز افغان مقابل طالبان کم می‌آورند!

سیاسی

آمارها نشان می دهند، اگر چه نیروهای افغانی توسط آمریکا آموزش دیده و دارای تجهیزات بیشتری هستند، اما در برابر نیروهای طالبان نتوانسته اند موفق عمل کنند، این امر باعث شده است که تهدید طالبان در افغانستان افزایش یابد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، روزنامه واشنگتن پست در گزارشی با اشاره به افزایش پیروزی‌های طالبان در طول یک سال گذشته نوشت: عبدالله عبدالله، رییس اجرایی افغانستان با بیان اینکه نتوانسته ایم انتظارات مردم را برآورده کنیم، گفت: نیروهای امنیتی افغانستان از نظم و انضباط لازم برخوردار نیستند.

در همین راستا یک مقام غربی با اشاره به آمارهای اخیر ناتو اعلام کرد: امسال نزدیک به 7000 نفر از نیروهای امنیتی افغانستان کشته، 12 هزار نفر زخمی شدند که این رقم نشان دهنده افزایش 26 درصدی میزان کشته‌شدگان و مجروحان پلیس افغانستان نسبت به سال 2014 است.

به هنگام درگیری نیروهای امنیتی افغانستان، نیروی عملیات ویژه آمریکا برای کمک به همتایان افغانی خود اعزام می‌شوند. برهمین اساس طبق اعلام سخنگوی ارتش آمریکا، از 4 نوامبر تاکنون چهار نفر در ولایت هلمند زخمی شدند. به طور رسمی نیروهای نظامی آمریکا تنها دستور آموزش، توصیه و کمک به نیروهای افغانی دارند.

ژنرال جان کمپبل، فرمانده آمریکا در افغانستان با انتقاد از همتایان افغان خود گفت: نیروهای افغان به دلیل عدم مدیریت طبق آموزش‌های انجام شده عمل نمی‌کنند. اگرچه این نیروها تجهیزات بیشتری نسبت به نیروهای طالبان داشته و آموزش دیده هستند اما بازهم نیروهای افغانستان نمی‌توانند در برابر آنها به خوبی از عهده کار برآیند. همه مشکل در محاسبات و رهبری است.

کمپبل در ادامه به حل مساله هلمند وعده داد. در همین راستا یک مقام ارشد آمریکا که به دلایل امنیتی و نظامی نام خود را نخواست فاش کند، گفت: این اظهارات کمپبل برای ایجاد انگیزه در میان نیروهای افغان برای بازپس‌گیری ولایت هلمند است.

هم چنین یک مقام امنیتی با اشاره به وضعیت نابسامان نیروهای امنیتی افغانستان در ولایت هلمند، بر وجود بحران مدیریت در میان نیروهای امنیتی تاکید کرد.

رییس سازمان اطلاعات افغانستان گفت: روحیه نیروهای امنیتی پایین است، برخی از سربازها اعتراض می‌کنند که دو سال است به خانه‌های خود نرفته‌اند.

در حالی که درگیری‌ها در افغانستان تشدید می‌شود، آمریکا با خطرات بیشتری در جنگ طولانی خود مواجه می‌شود. کمپبل در دیدار خود با مقامات امنیت ملی افغانستان اعلام کرد: من نخواهم گذاشت که هلمند سقوط کند اما من نمی‌توانم شما را وادار به جنگ کنم. شما باید بیشتر از ما آزادسازی ولایت هلمند را بخواهید.

انتهای پیام

کد N1084013