ظریف در میان 10 شخصیت تاثیرگذار سال 2015 میلادی

ایرنا نوشت: «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران در میان 10 شخصیت تاثیرگذار و مطرح سال 2015 میلادی به انتخاب خبرگزاری فرانسه، جای گرفت.

در گزارش خبرگزاری فرانسه از پاریس که به 10 شخصیت مطرح و تاثیر گذار در سال گذشته میلادی اختصاص دارد، «آنگلا مرکل» صدر اعظم آلمان به دلیل نقشی که در بحران مهاجرت به اروپا ایفا کرده در جایگاه نخست و نام محمد جواد ظریف و به همراه «جان کری» همتای آمریکایی او به دلیل نقش آنان در توافق هسته ای ایران در جایگاه دهم این فهرست قرار گرفت.
خبرگزاری فرانسه در توضیح انتخاب کری و ظریف به عنوان شخصیت های تاثیرگذار سال 2015 میلادی نوشت: گاه دیپلماسی، صبوری و خویشتنداری می تواند مسائل بزرگ دنیا را حل و فصل کند. توافق به دست آمده در مورد مساله هسته ای ایران به عنوان یکی از پیچیده ترین پرونده ها، گواه همین امر است. در ژنو یا وین، رئیسان دستگاه دیپلماسی ایران و آمریکا عاملان اصلی این تفاهم تاریخی بودند.
پایگاه مطبوعاتی گلوبال ریسک اینسایتز نیز پیشتر ظریف را به عنوان شخصیت سال 2015 از نظر ریسک پذیری سیاسی معرفی کرد.
این خبرگزاری اروپایی مرکل را به دلیل نقشی که در مذاکرات میان یونان و اتحادیه اروپا و نیز بحران مهاجرت به اروپا ایفا کرد، تاثیرگذارترین شخصیت سال انتخاب کرد. نشریه «تایم» نیز پیشتر مرکل را شخصیت سال 2015 میلادی انتخاب کرده بود.
در این فهرست «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه به دلیل ورود به پرونده های مهم بین المللی در جایگاه دوم قرار گرفت. وی سال گذشته جایگاه نخست این فهرست را در اختیار داشت.
این گزارش حاکی است: پوتین که به دلیل بحران اوکراین در سال 2014 میلادی تحت تحریم کشورهای غربی قرار داشت با حمایت از «بشار اسد» رئیس جمهوری سوریه به مرکز مسائل دیپلماتیک بازگشت.
«پاپ فرانسیس» به دلیل آشتی آمریکا و کوبا و نیز مسیر صلح در کلمبیا شخصیت تاثیرگذار دیگر سال 2015 میلادی معرفی شد. وی همچنین با اقدامات خاصی چون سفرش به جمهوری آفریقای مرکزی، پیوسته در عرصه بین المللی مطرح بوده است.
جایگاه چهارم فهرست به «مردم پاریس» اختصاص یافت. یک میلیون و 500 هزار نفر از مردم پایتخت فرانسه در 11 ژانویه (21 دی) چند روز پس از حملات ترویستی علیه دفتر نشریه فکاهی «شارلی ابدو» در خیابان های این شهر راهپیمایی کردند. ساکنان این شهر در 13 نوامبر (22 آبان) نیز حملات تروریستی دیگری را در سالن کنسرت «باتاکلان»، استادیوم فرانسه و نیز چند مرکز دیگر شاهد بودند که به مرگ 130 تن انجامید.
در این فهرست نام «ابوبکر البغدادی» سرکرده گروه تروریستی «داعش» که فعالیت های تروریستی آن فراتر از مناطق تحت کنترل در سوریه و عراق نیز صورت می گیرد، در جایگاه پنجم قرار دارد. فعالیت این گروه که مسئولیت حملات تروریستی پاریس و سرنگون کردن هواپیمای روسیه در مصر را برعهده گرفته در لیبی رو به افزایش است.
«آنگ سان سو کی» شخصیت سیاسی میانمار که با پیروزی حزبش در انتخابات پارلمانی 8 نوامبر (17 آبان) پس از 30 سال در آستانه قدرت قرار گرفت، نام بعدی فهرست خبرگزاری فرانسه است.
«دونالد ترامپ» نامزد محافظه کار انتخابات ریاست جمهوری 2016 آمریکا که در نظرسنجی های آمریکایی از دیگر رقیبان خود جلوتر است در جایگاه هفتم قرار دارد. او ممکن است در انتخابات ریاست جمهوری در مقابل «هیلاری کلینتون» نامزد دمکرات ها قرار گیرد.
جایگاه هشتم این فهرست به «الکسیس چیپراس» نخست وزیر یونان و «یانیس واروفاکیس» وزیر سابق دارایی این کشور تعلق دارد که به عنوان نمادهای مقاومت در برابر سیاست های ریاضت اقتصادی تعیین شده برای یونان شناخته می شوند.
خبرگزاری فرانسه با اشاره به خروج ورزش از استادیوم ها و ورود آن به مسائل تجاری، «سپ بلاتر» را به دلیل رسوایی های فدراسیون بین المللی فوتبال (فیفا) در جایگاه نهم فهرست قرار داد.

31050

کد N1083980