مبلغی:

خلاء موجود در جهان اسلام فقدان هویت اسلامی است

هفته وحدت,وحدت,احمد مبلغی

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی گفت: مهمترین خلاء موجود در جهان اسلام فقدان هویت اسلامی و حاکمیت مطلق مذهبی است.

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی گفت: مهمترین خلاء موجود در جهان اسلام فقدان هویت اسلامی و حاکمیت مطلق مذهبی است.

به گزارش خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حجت‌الاسلام والمسلمین مبلغی در "نشست بین‌المللی بررسی عوامل تفرقه با تمرکز بر نقش استکبار جهانی" که به همت بسیج دانشجویی دانشگاه مذاهب اسلامی و با همکاری اتحادیه مجمع دانشجویان جهان اسلام به مناسبت فرا رسیدن هفته وحدت در دانشگاه مذاهب اسلامی برگزار شد، با بیان این‌که ما نیازمند این هستیم که اینچنین دانشگاه‌هایی را در خارج از کشور نیز داشته باشیم، اظهار کرد: این دانشگاه می‌تواند تاثیر بسیار زیادی را بر جای بگذارد. ما درصدد هستیم که رشته‌های این دانشگاه را افزایش بدهیم و برگزاری این نشست به دلیل این است که دانشجویان گرامی بتوانند نظرات خود را در رابطه با عوامل بروز تفرقه در جهان اسلام بیان کنند.

وی تاکید کرد: در شکل گیری اختلافات مذهبی، عوامل خارجی همواره قابل مشاهده است و در این رابطه دست داشته‌اند. استکبار می‌خواهد حضور و تسلطش را در جامعه اسلامی پررنگ و جدی‌تر کند تا بتواند منافع خود را حاصل کند. کشورهای غربی و به خصوص آمریکا همواره این سیاست را در دستور کار خود دارند.

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی یادآور شد: سوال ما این است که رابطه میان عوامل خارجی و داخلی برای بروز تفرقه در جهان اسلام چگونه است؟ در این رابطه می‌توان سه فرضیه را مطرح کرد فرضیه نخست زمینه‌هایی است که سبب اختلافات فکری در مذاهب اسلامی می‌شود. تعدد مذهب را در اسلام داریم اما ما می‌توانیم از این تعدد حسن استفاده را ببریم نه این که به اختلافات مذهبی بیانجامد.

مبلغی تاکید کرد: استکبار این زمینه (تعدد مذهب) را همواره مورد توجه قرار داده است. ما باید از این تعدد مذهب به نفع خود استفاده کنیم. مقام معظم رهبری همیشه نسبت به نقش استکبار در این زمینه هشدار داده است. فرضیه بعدی که در رابطه با تعدد مذهب می‌توانیم مطرح کنیم فرضیه جزء به جزء است بدین معنا که جزیی از اختلافات عوامل زاییده رفتارها و فضاهای موجود در مذاهب است و جزیی از اختلافات دیگر از خارج نشئت می‌گیرد.

وی ادامه داد: فرضیه بعدی خلاء هویت اسلامی است و این خلاء باید پر شود مهمترین خلاء موجود در جهان اسلام فقدان هویت اسلامی و حاکمیت مطلق هویت مذهبی است. بدین معنا که ما مسلمانان هویت اسلامی مبتنی بر اصل شهادتین نداریم طبیعی است که هویت مذهبی امری بدیهی و غیر قابل چشم پوشی است چرا که هر پیرو مذهب طبیعتا هویت مذهبی بر خود می‌گیرد اما همه هویت‌های مذهبی در زیر یک هویت مشترک به نام هویت اسلامی جمع نشده است و باعث همزیستی و تعامل نگشته ما این هویت را رها کرده‌ایم و از آن غافل شده‌ایم و به آن فکر نمی‌کنیم در حالی که شدیدا به آن نیاز داریم.

در ادامه این نشست احمد مصطفی از مصر با بیان این که عوامل اختلاف در داخل و خارج به وجود می‌آید، گفت: عوامل داخلی اختلافات مذهبی به دلیل فساد موجود و جهل نسبت به شناخت فرهنگ اسلامی است.

همچنین عامل بعدی این است که رسانه‌ها در این رابطه کم کاری داشته‌اند و عدم تمکن اقتصادی و مالی یکی دیگر از عوامل اختلاف‌زاست. عوامل خارجی هم همچون استکبار که در راس آنها آمریکاست به این اختلافات دامن زده است.

در ادامه العسیری از یمن گفت: ما اگر به تاریخ گذشته برگردیم می‌بینیم که در گذشته هم این اختلافات را داشته‌ایم ولی هیچ گاه این اختلافات ما را به این وضع امروز نکشانده است بلکه یک سری عوامل آمده‌اند و مفاهیم را تغییر داده‌اند تا ما به این وضع برسیم.

در ادامه این نشست تخصصی الخفاجه از لبنان گفت: عمده مشکلات ما به خاطر تبعیت نظام‌های اسلامی از غرب است همچنین نسبت به مفاهیم حقیقی اسلام جهل د اریم.

سیدبشیر مدیر اجرایی سفیر ایران در سنگال در ادامه این نشست تاکید کرد: هر کشوری جنس مشکلاتش با یکدیگر فرق می‌کند ابتدا باید مشکلات داخلی را رفع کرد و سپس به سراغ حل مشکلات کلی‌تر برویم.

موسی بوداک از ترکیه گفت: ما باید به سراغ فهم و اسلام حقیقی برویم و همچنین فسادهای مالی موجود در جوامع اسلامی را رفع کنیم.

لنجایی از سنگال نیز گفت: مشکل هر کشوری نسبت به کشور دیگر فرق می‌کند و ما نمی‌توانیم یک راه حل را برای تمام کشورهای اسلامی ارائه بدهیم اکنون 2 هزار نفر از سنگال به زور دولت عربستان برای جنگ با یمن به این کشور اعزام شده‌اند که باید در رابطه با این نکات بحث و بررسی‌های لازم را انجام بدهیم.

انتهای پیام

کد N1083864