کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی

پیشنهاداتی برای خروج از بحران‌ها در کمیسیون بررسی شرایط جهان اسلام

در نشست کمیسیون "بررسی شرایط کنونی جهان اسلام"، شرکت کنندگان، پیشنهاداتی را برای خروج از بحران‌های جهان اسلام ارائه و بر وحدت هرچه بیشتر بین جوامع اسلامی تأکید کردند.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، کمیسیون "بررسی شرایط کنونی جهان اسلام" در حاشیه بیست و نهمین کنفرانس وحدت اسلامی با مدیریت" منوچهر متکی" معاون امور بین الملل مجمع تقریب مذاهب اسلامی برگزار شد و شرکت کنندگان داخلی و خارجی خلاصه ای از مقالات خود را در رابطه با این موضوع ارائه کردند.

شرکت کنندگان در این کنفرانس، وضعیت جهان اسلام در کشورهای مختلف را فاجعه آمیز خواندند و از سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران در مقابله با بحران‌ها قدردانی و بر ادامه حمایت آن از کشورهای آسیب دیده از بحران تأکید کردند.

در بخشی از این کمیسیون از سکوت سازمان‌های بین المللی در برابر جنایت‌های عربستان سعودی در یمن و جنایت تروریست‌ها در دیگر کشورهای اسلامی و مخالفت‌هایی که با حمایت ایران از کشورهای آسیب دیده از بحران می شود، انتقاد شد.

یکی از حاضران در این نشست، گفت: اختلافات بین مذاهب به تازگی ایجاد نشده بلکه از گذشتگان به ارث رسیده است، بزرگان مذاهب مختلف باید دور هم بنشینند و به دور از تعصب و تنازع و با حق و انصاف، به نظر یکدیگر گوش دهند و اختلافات را کنار بگذارند؛ اگر از مشترکات بیشتر از آنچه مختص مذاهب است استفاده شود، بسیاری از اختلافات موجود از بین می رود.

در بخش دیگری از این کمیسیون هم با اعلام اینکه فتنه گری جهان اسلام را در برگرفته است، پیشنهاد شد علما و حاکمان کشورهای مختلف با هم متحد شوند، اختلافات تاریخی را کنار بگذرانند و برای مقابله با این فتنه ها بیش از پیش تلاش کنند.

یکی از شرکت کنندگان در این کمیسیون اعلام کرد: آنهایی که در جهان اسلام فتنه انگیزی می کنند، این ویژگی خود را از خوارج به ارث برده اند و صاحبان مذاهب هیچ یک از اهل قبله را تکفیر نکرده اند، این شرکت کننده پیشنهاد داد، فتنه گران جهان اسلام به مذاکره دعوت شوند تا ببیند اهل حقیقت هستند یا خیر؟

شرکت کنندگان در این کمیسیون با بیان اینکه، آتش اسلام هراسی در حال شعله ور شدن است، وحدت را تنها راه خاموش کردن این آتش و پل ارتباطی بین شرق و غرب برشمردند و پیشنهاد دادند، کمیته ای برای اجرای برنامه ای استراتژیک و هماهنگی بین کشورها برای خروج از بحران‌ها تأسیس شود.

از دیگر مطالب مطرح این بود که، در بیشتر کنفرانس‌هایی که برگزار می شود از علما و نخبگان دعوت به عمل می آید و حال آنکه مسلمانان ما تنها علما و نخبگان نیستند و قشرهای دیگر از جمله سیاستمداران را نیز در بر می گیرد و برای توحید امت اسلامی نیازمند وحدت همگانی هستیم.

در این کمیسیون همچنین بر نقش مهم رسانه در پیشبرد اهداف وحدت و تقریب تأکید و پیشنهاد شد که سالانه کنفرانس دیگری که قشرهای دیگر جامعه از جمله اقتصاد دانان دنیای اسلام را در بر بگیرد، تشکیل شود.

انتهای پیام

کد N1083723