لاریجانی در پاسخ به تذکر رسایی،

جلساتی با شهرداری و دولت برای بررسی آلودگی هوا برگزار می‌کنیم

هوا,هواي پاك

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این که تمامی دستگاهها باید برای حل معضل آلودگی هوا کمک کنند گفت: مشکلاتی به دلیل آلودگی هوا در کشور به وجود آمده و ما جلساتی را در این خصوص با شهرداری‌ها و دستگاههای مربوط به محیط زیست برگزار می‌کنیم.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایسنا، علی لاریجانی در پاسخ به تذکر رسایی نماینده تهران در مورد آلودگی هوا گفت: در مورد آلودگی هوا آقای دهقان دنبال طرحی مربوط به هوای پاک بودند و اقداماتی انجام شد؛ البته مساله آلودگی هوا دهها پارامتر دارد؛ به همین دلیل به کمک تمامی دستگاهها احتیاج دارند.

این موضوع تنها مربوط به تهران نیست و سایر شهرها همچون اصفهان، قم، و شهرهای بزرگ را درگیر کرده است.

وی افزود: به دلیل آلودگی هوا مشکلی در کشور به وجود آمده که باید پیگیری شود. ما ضمن پیگیری طرح مربوط به آلودگی هوا برای بررسی در مجلس جلساتی با شهرداری، دستگاههای مربوطه، سازمان محیط زیست و دولت خواهیم گذاشت؛ چرا که باید برنامه‌ای دراز مدت در این رابطه وجود داشته باشد.

رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین گفت که امروز کمیسیون انرژی جلسه‌ای در این رابطه برگزار خواهد کرد.

بر اساس این گزارش، حمید رسایی، نماینده تهران با استناد به ماده 105 آیین نامه داخلی در تذکری گفت: طبق این ماده گزارش نهایی کمیسیون اصل 90 پس از ارائه به هیات رئیسه مجلس در صورتی که مربوط به عموم باشد باید ضمن رعایت نوبت در دستور کار قرار گرفته و در اولین جلسه علنی قرائت شود.

وی خطاب به رئیس مجلس گفت: آقای لاریجانی گزارش کمیسیون اصل 90 در خصوص وضعیت آلاینده‌های بنزین‌های تولیدی صنایع پتروشیمی داخلی در دی ماه سال گذشته نهایی است و به هیات رئیسه ارائه شد. کمیسیون بهداشت نیز گزارشی در این رابطه تهیه کرد که در نهایت قرار شد این گزارش ها در قالب یک گزارش در مجلس قرائت شود.

این عضو کمیسیون اصل 90 ادامه داد: در حالی که ما اسناد و مدارک مربوطه را به معاونت قوانین جهت جمع بندی نهایی داده‌ بودیم هنوز این جمع بندی صورت نگرفته و تازه چند روز گذشته معاونت نظارت از ما خواستار ارائه اسناد شد.

رسایی به موضوع آلودگی هوا اشاره و اظهار کرد:‌ طبق گزارش‌هایی بنزین‌های پتروشیمی آلایندگی دارند حال این که در اسناد و مدارکی قید شده بنزین داخلی آلایندگی ندارد.

لاریجانی در واکنش به این صحبت رسایی گفت:‌ در این رابطه کمیسیون‌ها نظرات متفاوتی دارند. قرار شد گزارشات کمیسیون‌ها یک کاسه شود.

رسایی نیز در پاسخ گفت: در طول دو سال گذشته بنزین وارد کشور شده که پشت پرده واردات رانت خواری است موضوعی که در گزارش کمیسیون انرژی نیز آمده است. از طرف دیگر وضعیت آلودگی هوا به گونه‌ای است که طبق آمارها تعداد مرگ و میر در هر روز 30 نفر افزایش یافته است و شاهد وجود دستگاه تصفیه هوا در دفتر برخی از مسئولان هستیم. البته آقای لاریجانی بنده به دفتر شما آمده‌ام و دیدم که شما دستگاه تصفیه هوا ندارید.

رسایی همچون روز گذشته با ماسک در مجلس حاضر شده بود که قبل از مطرح کردن تذکرش لاریجانی به او گفت: ما اینگونه صدای شما را نمی‌شنویم. آن را بردارید تا صدایتان را بشنویم.

انتهای پیام

کد N1083671