ابراهیم جعفری: ترکیه عاقلانه رفتار کند/ایران در عراق پایگاه نظامی ندارد

عراق

وزیر خارجه عراق از ترکیه خواست تا برای خارج کردن نیروهایش از عراق با درایت و حکمت رفتار کند و به درخواست اتحادیه عرب برای خارج کردن این نیروها پاسخ دهد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ابراهیم جعفری، وزیر خارجه عراق در مصاحبه با روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط درباره نشست اتحادیه عرب و موضع این اتحادیه در قبال حضور نظامی ترکیه در عراق گفت: ما در ابتدا با مذاکرات دوجانبه برای حل بحران با ترکیه دست به کار شدیم و همواره بر لزوم برقراری روابط خوب با آنکارا تاکید کرده‌ایم. ما بعدا به وزرای خارجه کشورهای عربی و کشورهای عضو دائم شورای امنیت شکایت کردیم. بعد نشست اتحادیه عرب برگزار شد. ما اکنون منتظریم که ببینیم ترکیه واکنش عقلانی، سریع و واقع‌گرایانه‌ای را خواهد داد و حسن نیت خود را نشان می‌دهد یا خیر. ما براساس پاسخ ترکیه برخورد خواهیم کرد.

وی تصریح کرد: ما برای تحقق هدف خود تمامی مسیرها را طی خواهیم کرد. جهان به طور کلی هرگز در مقابل نقض حاکمیت یک کشور ساکت نخواهد نشست.

جعفری درباره حضور ایران در عراق گفت: هیچ‌گونه پایگاهی ایرانی یا غیر آن در عراق وجود ندارد. تنها ترکیه بدون اطلاع عراق در کشور ما حضور دارد. ما مشاورانی را در زمینه‌های امنیتی و اقتصادی از کشورهای مختلف از جمله آمریکا، انگلیس، کانادا، نیوزیلند و استرالیا داریم.

وی درباره نقش ائتلاف ضد داعش خاطرنشان کرد: حمایت بین‌المللی از نیروهای عراقی وجود دارد اما به میزانی نیست که برای برخورد با چالش‌ها کافی باشد. حمایت بین‌المللی ادامه دارد اما درباره متهم شدن ائتلاف به حمایت از داعش باید بگویم هنوز این مساله ثابت نشده است. اگر ما به این مساله پی ببریم برای آشکار کردن آن از کسی نمی‌ترسیم.

وزیر خارجه عراق درباره ائتلاف اسلامی عربستان نیز تاکید کرد: ما با هرگونه طرحی موافقیم که بتواند میان مسلمانان و اعراب همبستگی ایجاد کرده و هیبت و قدرت آنها را افزایش دهد اما باید این طرح کاملا واضح و روشن باشد و با تمامی طرف‌ها درباره آن مذاکره شود. عراق که عضو سازمان کنفرانس اسلامی است و در جنگ با داعش حد و مرزی نمی‌شناسد بهتر بود که ابتدا با عراق در این باره مشورت می‌شد نه اینکه عراق خبر آن را از رسانه‌ها بشنود.

وی درباره اینکه آیا عراق به این ائتلاف می‌پیوندد یا خیر، گفت: طرحی با این حجم باید شامل تمامی کشورهای مهم مثل عراق و دیگر کشورهای عربی و اسلامی باشد و مذاکره درباره جزییات آن و نقشه راه کاملی برای این طرح وجود داشته باشد.

جعفری درباره پرونده سوریه و اعلام آمادگی دولت برای مذاکره با مخالفان افزود: ما از آغاز بحران با مذاکره موافق بودیم و معتقدیم که مردم مسوول روند تغییر هستند. دشمن اساسی در سوریه در حال حاضر داعش است و قبل از آن النصره و القاعده بودند.

وی درباره هماهنگی با روسیه علیه داعش گفت: جنگ علیه داعش یک جنگ کلاسیک نیست بلکه جنگی مدرن است که اطلاعات در آن عامل مهمی برای مقابله با تروریسم است برای همین بین ما و روسیه ائتلاف نظامی وجود ندارد بلکه هماهنگی اطلاعاتی وجود دارد.

وی اعلام کرد که به زودی به مغرب عربی، الجزایر، لیبی و مصر سفر خواهد کرد.

انتهای پیام

کد N1083619