آغاز اجرای توافق "الزبدانی-کفریا، الفوعه"

تسنیم نوشت: دمشق از آغاز اجرای توافق موسوم به "الزبدانی-کفریا و الفوعه خبر داد.

خبرنگار تسنیم در دمشق از آغاز اجرای توافق موسوم به "الزبدانی-کفریا و الفوعه خبر داد که بر اساس آن خانواده‌های تحت محاصره تروریست‌ها در شهرک‌های کفریا و الفوعه در حومه ادلب در مقابل خروج گروه‌های مسلح از الزبدانی، خارج می‌شوند.

 خانواده‌های تحت محاصره تروریست‌های تکفیری در شهرک‌های کفریا و الفوعه در حومه  ادلب در آستانه خروج از این دو شهرک به همراه مجروحان به سمت ترکیه از طریق گذرگاه باب الهوی هستند تا از آنجا با دو فروند هواپیما به بیروت منتقل شوند و در مقابل، تروریست‌های محاصره شده در شهر الزبدانی در حومه دمشق هم این مناطق را ترک کنند، این توافق پس از چند ماه به تاخیر افتادن، اجرا می‌شود.

بر اساس این توافق، ده‌ها فرد مسلح که از چند ماه پیش در الزبدانی در نزدیکی مرزهای لبنان موضع گرفته‌اند، به فرودگاه بیروت منتقل می‌شوند تا از آنجا با نظارت کمیته بین المللی صلیب سرخ به ترکیه منتقل شوند.

این توافق دربرگیرنده خروج حدود 300 خانواده از شهرک‌های الفوعه و کفریا و انتقال آنها به صورت زمینی به ترکیه و پس از آن انتقال هوایی به بیروت است، این شهرک‌ها از مدت‌ها پیش در محاصره گروه‌های تروریستی قرار دارند.

بر اساس این گزارش، طرف‌های ذیربط در 24 سپتامبر گذشته به توافقی دست یافتند که بند نخست آن بر آتش بس در کفریا و الفوعه و الزبدانی به مدت 6 ماه و بند دوم به خروج غیرنظامیان محاصره شده از شهرک‌های الفوعه و کفریا در مقابل خروج افراد مسلح از الزبدانی تصریح می‌کند.

فعالان در طیف مخالفان سوری در آن زمان گفته بودند توافقی میان حزب الله، نیروهای دفاع ملی از یک سو و افراد مسلح از سوی دیگر با نظارت ترکیه و ایران و سازمان ملل متحد به دست آمده است.

52261

کد N1083448