معترضان فیلیپینی در جزایر مورد مناقشه با چین اردو زدند

یک مقام دولت فیلیپین اعلام کرد: گروهی از معترضان فیلیپینی اقدام به پیاده شدن در یکی از جزایر مورد مناقشه میان این کشور در دریای چین جنوبی کردند.

یک مقام دولت فیلیپین اعلام کرد: گروهی از معترضان فیلیپینی اقدام به پیاده شدن در یکی از جزایر مورد مناقشه میان این کشور در دریای چین جنوبی کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری فرانسه، اوژنیو بیتو اونوم، شهردار جزیره مورد مناقشه پاگاسا واقع در مجمع‌الجزایر اسپراتلی اعلام کرد: حدود 50 معترض که اکثر آنها دانشجو بودند، اقدام به آمدن به این جزیره به منظور تجمع علیه آنچه که تهاجم خزنده پکن به منطقه اقتصادی انحصاری فیلیپین خواندند، کردند.

بیتواونو خاطرنشان کرد: این گروه تحت عنوان "سفر آزادی" از جزیره بالاباک راهی جزیره پاگاسا شدند.

این در حالی است که چین مدعی مالکیت برکل دریای چین جنوبی است که گمان برده می‌شود ذخایر فراوان منابع طبیعی شامل نفت و گاز دارد.

به غیر از چین کشورهای برونئی، مالزی، فیلیپین، تایوان و ویتنام نیز ادعاهایی بر این آب‌های راهبردی دارند.

شهردار جزیره پاگاسا تصریح کرد که معترضان سفر خود را یک سفر میهن‌پرستانه خوانده و رهبری آنها به عهده یک کاپیتان سابق نیروی دریایی است و آنها قصد دارند به منظور به چالش کشیدن ادعاهای چین به مدت سه روز در جزیره پاگاسا یک اردو برپا کنند.

معترضان در پیامی در فیسبوک اعلام کردند: ما رهبران عالی کشور را تشویق می‌کنیم به مردم اطلاعات درست درباره تجاوز چین به منطقه اقتصادی انحصاری ما بدهد.

این در حالی است که مقامات دولت و ارتش فیلیپین تلاش داشتند جلوی سفر این گروه به این جزیره مورد مناقشه را با استناد به مسائل امنیتی و همچنین وقوع طوفان در اوایل ماه جاری میلادی در دریای چین جنوبی بگیرند.

انتهای پیام

کد N1083409