علی عبدالله صالح: عربستان آماده جنگی طولانی باشد

واحد مرکزی خبر نوشت: علی عبدالله صالح، رئیس‎جمهور سابق یمن گفت: عربستان سعودی باید آماده جنگی طولانی باشد که به زودی آغاز خواهد شد.

به گزارش خبرگزاري شين هوا از صنعا، علي عبدالله صالح در نشستي با نمايندگان حزب کنگره سراسري خلق و جنبش انصارالله که در مذاکرات صلح تحت حمايت سازمان ملل متحد در سوييس نيز حضور داشتند، متعهد شد طرفدارانش به جنگ ضد سعودي‎ها ادامه دهند.

وي با اشاره به مذاکرات صلح آينده با حمايت سازمان ملل متحد که قرار است اواسط ماه ژانويه آغاز شود، تصريح کرد: ما تنها در صورتي وارد مذاکرات مستقيم با خود سعودي ها و نه مزدوران آنها خواهيم شد که اين جنگ متوقف شود.

صالح تاکيد کرد: جنگ هنوز آغاز نشده است و اگر سعودي ها و طرفدارانشان (دولت مستعفي يمن) مسير صلح تحت حمايت روسيه يا سازمان ملل متحد را انتخاب نکنند، اين جنگ آغاز خواهد شد.

جنگ هنوز آغاز نشده است و اگر سعودي ها و طرفدارانشان (دولت مستعفي يمن) مسير صلح تحت حمايت روسيه يا سازمان ملل متحد را انتخاب نکنند، اين جنگ آغاز خواهد شد.

اسماعيل ولد الشيخ احمد فرستاده ويژه دبير کل سازمان ملل متحد در امور يمن هفته گذشته پايان جديدترين دور از مذاکرات صلح درباره يمن را اعلام کرد و گفت: طرفين درمورد چارچوبي براي مذاکرات توافق کردند و قرار است 14 ژانويه سال 2016 مرحله جديدي از مذاکرات را برگزار کنند.
اين رايزني ها با حضور 24 نماينده و مشاور از يمن به منظور اجراي آتش بس دائم و فراگير ، بهبود اوضاع انساني و بازگشت به يک روند انتقال مسالمت آميز و آرام برگزار مي شود.
يمن از سال 2011 يعني از زماني که اعتراض هاي گسترده صالح را مجبور به کناره گيري از قدرت کرد، با مشکلاتي سياسي روبرو است.
بحران کنوني در يمن بازتاب ناآرامي منطقه اي در خاورميانه است. بحران در يمن به ويژه پس از آن شدت گرفت که نيروهاي عبد ربه منصور هادي رئيس جمهور مستعفي و فراري يمن شهر عدن در جنوب اين کشور را به تصرف خودشان درآوردند و به جنگ عليه مبارزان جنبش انصارالله پرداختند.
عربستان سعودي از ماه مارس با آغاز حملات عليه مبارزان جنبش انصارالله به حمايت از هادي پرداخته است و سعي دارد بار ديگر او را به قدرت بازگرداند.

مبارزان جنبش انصارالله از سپتامبر سال گذشته کنترل صنعا پايتخت يمن و بخش شمالي اين کشور را در اختيار دارند.
از ماه مارس تاکنون بيش از شش هزار نفر براثر درگيري هاي زميني و حملات هوايي در يمن کشته شده اند که نيمي از آنها را غير نظاميان تشکيل مي دهند.

52261

کد N1083355