معاون امور بین‌الملل حوزه علمیه قم:

جریان تکفیری داعش بویی از اسلام نبرده است

حوزه علميه,هفته وحدت,وحدت,داعش,جریان‌های تکفیری,ضرورت وحدت مذاهب

معاون امور بین‌الملل حوزه علمیه قم با تاکید بر ضرورت تلاش برای وحدت بیشتر بین امت اسلامی، توجه به وحدت بین مسلمانان را عبادت و ترک آن را نیز معصیت الهی دانست.

معاون امور بین‌الملل حوزه علمیه قم با تاکید بر ضرورت تلاش برای وحدت بیشتر بین امت اسلامی، توجه به وحدت بین مسلمانان را عبادت و ترک آن را نیز معصیت الهی دانست.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدحسن زمانی در همایش وحدت و همگرایی علمای شیعه و سنی و نخبگان شرق استان گلستان اظهار کرد: امروز جریان تکفیری که بویی از اسلام نبرده، از مخالفان وحدت امت اسلامی است.

وی با تبریک ولادت نبی مکرم اسلام (ص) و امام جعفر صادق(ع) و هفته وحدت، به تبیین ارتباط بین وحدت و توحید در آیات قرآن و نیز مخالفت عده‌ای تندرو از شیعه و اهل سنت با وحدت امت اسلامی پرداخت و گفت: خداوند ما را امت واحده خلق کرده و لازمه امت واحده بودن، اعتقاد به خداوند و وحدت داشتن است.

زمانی ادامه داد: بر این اساس، هرگونه اختلاف و تفرقه بین امت اسلامی ناشی از عدم شناخت خداوند است وگرنه مسلمانان وقتی توحید ربوبی را قبول دارند باید در جهت امت واحده شدن و وحدت تلاش کنند.

وی تصریح کرد: هرگونه تلاش مسلمانان بویژه علمای شیعه و اهل سنت برای ایجاد وحدت در بین امت اسلامی و تحکیم پایه‌های آن، مصداق عبادت است و ترک این تلاش‌ها نیز معصیت الهی خواهد بود.

معاون امور بین‌الملل حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: آن دسته از علما و روحانیون شیعه و سنی و دیگر افرادی که در مساله وحدت هیچ تلاشی نمی‌کنند، ترک عبادت کرده و مرتکب معصیت شده‌اند.

زمانی با ابراز تاسف از وجود برخی رگه‌های غیر تعبدی وحدت در بین برخی علما و روحانیون شیعه و اهل سنت، یادآور شد: این افراد باید شجاعانه وارد میدان شوند و وحدت را که عبادت و تقوای الهی است، ترویج و نهادینه کنند در غیر اینصورت غیر متقی بوده و مرتکب معصیت شده‌اند.

وی با ذکر این سوال که چرا با وجود اینکه قرآن ما را دعوت به وحدت و نهی از تفرقه می‌کند و همه مسلمانان نیز آیات قرآن را قبول دارند، باز عده‌ای افراطی از هر دو مذهب شیعه و اهل سنت نمی‌خواهند وارد وحدت شوند؟ گفت: مهمترین عامل و آفت بر هم زننده وحدت در امت اسلام، پیدایش جریان تکفیر و اعتقاد به آن از سوی برخی مسلمانان است.

زمانی افزود: جریان تکفیری که بویی از اسلام نبرده است و رفتار و اعمال آنان برخلاف قرآن است، تاکنون انسان‌های بی گناه زیادی را کشته‌اند که بیشترین آنان نیز از مذاهب چهارگانه اهل سنت بوده است.

معاون امور بین الملل حوزه علمیه قم، زیارت نکردن اهل قبور و توسل نکردن به اولیای الهی را از دیگر عقاید جریان تکفیری دانست و گفت: درحالی که شخص پیامبر(ص) به زیارت اهل قبور می‌رفتند، اینان برخلاف سیره پیامبر(ص) دیگران را به جرم انجام اعمال فوق می‌کشند.

زمانی افزود: اهل سنت بویژه مذاهب چهارگانه آن در طول تاریخ اسلام تاکنون به پیامبر(ص) و اهل بیت ایشان، عشق و مودت داشته و به آنان توسل می‌کنند که نمونه بارز آن توسل و زیارت مقام راس الحسین(ع) در کشور مصر است.

وی برگزاری جشن‌های ولادت امام حسین (ع) در مصر به مدت 10 روز را از دیگر نمونه‌های امروزی عشق و مودت اهل سنت به اهل بیت پیامبر(ص) دانست و گفت: بسیاری از علمای بزرگ مذاهب چهارگانه اهل سنت درخصوص زندگی 12 امام، کتاب نوشته‌اند.

این مدرس حوزه و دانشگاه، اعتقاد و تلقی به کم بودن مشترکات و زیاد بودن اختلافات شیعه و سنی، اعتماد به اطلاعات غلط درخصوص اعتقادات دو مذهب شیعه و سنی و برداشت اشتباه از تعریف وحدت را از دیگر عوامل مهم آفت زا در ایجاد وحدت بین امت اسلام برشمرد.

زمانی با بیان این‌که «برخلاف اظهارنظر تندروهای شیعه و سنی، مشترکات این دو مذهب بیش از 90 درصد است» اضافه کرد: جهل علمی نسبت به اعتقادات دو مذهب سبب ایجاد اختلاف شده است که دراین خصوص می‌توان با برگزاری نشست‌های علمی در سطح علما و بزرگان شیعه و اهل سنت نسبت به رفع شبهات اقدام کرد.

وی تصریح کرد: در بحث وحدت امت اسلام قرار نیست شیعه، سنی شود یا سنی، شیعه. بلکه مراد از وحدت، عمل به دستور خداوند و تشکیل امت واحده در برابر کفار و دشمنان با حفظ اصول و اعتقادات مذهبی است.

معاون امور بین‌الملل حوزه علمیه قم، استان گلستان را از استان‌های نمونه در بحث وحدت مذاهب دانست و گفت: علما و مسئولان این استان می‌توانند در برگزاری نشست‌های علمی پیشگام شده و وحدت فعلی را مستحکم‌تر کنند.

انتهای پیام

کد N1083299