ابراهیمی در دیدار رئیس سازمان دیانت ترکیه:

تلاش کنیم تا نگاه تقریبی بر نگاه تخریبی غلبه کند

سازمان فرهنگ و ارتباطات,هفته وحدت,وحدت,ترکیه,ایران و ترکیه,ضرورت وحدت مذاهب

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در دیدار رئیس سازمان دیانت ترکیه، گفت: امروز بیش از هر زمان دیگر مسلمانان نیازمند وحدت هستند.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، محمد گورمز، رئیس سازمان دیانت ترکیه در رأس هیأتی از اندیشمندان این کشور که به دعوت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در ایران حضور دارد، با ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رئیس این سازمان دیدار و در ضیافت شام سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، شرکت کرد.

ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در ابتدای این دیدار ضمن ابراز خرسندی از قبول دعوت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی از سوی رئیس سازمان دیانت ترکیه، حضور محمد گورمز و هیأتی از اندیشمندان ترکیه‌ای در ایران را با توجه به وضعیت فعلی جهان اسلام، حایز اهمیت برشمرد.

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با تأکید بر اینکه نزدیکی و همکاری دو کشور ایران و ترکیه، می‌تواند در جلوگیری از نشر افکار تکفیری و افراطی، بسیار مثبت و تأثیرگذار باشد، افزود: متأسفانه امروزه امت اسلامی بر خلاف قرآن که تأکید بر عمل صالح دارد، رفتار می کنند. همچنین وحدت که ابزار مهم جهان اسلام برای حضوری قوی در مناسبات جهانی است، از یاد امت اسلامی رفته است.

وی افزود: رهبران دینی وظیفه دارند که به مردم آگاهی برسانند و آنها را برای بهره بردن از نصوص و متون اصلی دین، هدایت کنند.

ابراهیمی‌ترکمان ادامه داد: متأسفانه در دنیای کنونی استفاده ابزاری از دین رواج پیدا کرده است. این در حالی است که قرآن کریم از پیامبر اسلام (ص) به عنوان «رحمة للعالمین» یاد می‌کند. بر این اساس باید به فرامین و دستورات پیامبر اسلام (ص) و آنچه در قرآن به عنوان رهنمود برای ما ذکر شده است، بازگردیم.

وی در ادامه خطاب به رئیس سازمان دیانت ترکیه بیان کرد: باید تلاش کنیم تا نگاه تقریبی بر نگاه تخریبی غلبه پیدا کند.

این عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود، گفت: امروز بیش از هر زمان دیگر مسلمانان نیازمند وحدت هستند و بنابراین باید تصمیمی را اتخاذ کنیم که به سمت خاموش کردن شعله‌های آتش نفاق و تفرقه در جهان اسلام باشد.

وی تأکید کرد: ما پیرو دینی هستیم که پیامبر آن می‌فرماید، دین به جز محبت نیست.

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ادامه داد: اختلافات مذهبی که از سالیان گذشته در غرب وجود داشته، امروز به سمت جهان اسلام هدایت شده است، به گونه‌ای که اگر اسلام هراسی کنترل نشود متاسفانه با این شیوه‌ای که غرب در پیش گرفته در آینده به دین هراسی تبدیل خواهد شد.

تکفیری‌ها، خطری بزرگ برای جهانیان

سپس محمد گورمز، رئیس سازمان دیانت ترکیه، به روابط دوستانه سازمان‌ فرهنگ و ارتباطات اسلامی و سازمان دیانت ترکیه از چند سال گذشته تاکنون اشاره و پس از آن مشکلات و مصائب جهان اسلام را بیان کرد.

رئیس سازمان دیانت ترکیه در ادامه با اشاره به سخنرانی خود در کنفرانس وحدت اسلامی گفت: متاسفانه آتش به لانه امت اسلامی افتاده است و امروز وظیفه هر مسلمان عاقلی است که به اندازه توان خود آب برای خاموش کردن این آتش فراهم کند.

محمد گورمز همچنین با انتقاد به اهل سنت دانستن گروه‌های تکفیری توسط خود این گروه‌ها، گفت: به عنوان یک مسئول دینی در ترکیه عنوان می‌کنم که شیعه و سنی هیچ اختلافی با هم ندارند و عامل درگیری‏‌ها برخلاف مطالبی است که تکفیری‌ها عنوان می‌کنند و آنها حتی سلفی هم نیستند؛ زیرا سلف صالح، انسان‌ها را تحت عنوان تکفیر نمی‌کُشد و هرگز راه اهل بیت (ع) را تکذیب نمی‌کند. بنابراین این تکفیری‌ها نه تنها برای ایران و شیعه که برای اهل سنت و تمام جهان، خطری بزرگ محسوب می‌شوند.

وی تأکید کرد: در همین جاست که اهمیت روابط ایران و ترکیه مشخص می‌شود. دو کشور باید طوری برنامه‌ریزی کنند که در اسلامیت و ید واحده بودن، به اتفاق نظر برسند و مهم‌ترین شاخص در این روابط، ارتباطات صمیمانه است.

وی همچنین گفت: آیات قرآن و روایات و احادیث پیامبر (ص) و ائمه (ع)، ما را به سمت رحمت سوق می‌دهند، درحالیکه همین آیات و روایات توسط برخی به عنوان سلاح و به منظور کشتن دیگران استفاده می‌شود.

اسلام، رادیکالیزه نمی‌شود

گورمز همچنین گفت: ما در جهان اسلام 3 گروه از جوانان را داریم. گروه اول گروهی هستند که در حاشیه جنگ‌ها و بدون اطلاعات و آموزش رها شده‌اند؛ گروه دوم به سمت اروپا مهاجرت کرده‌اند و در آنجا هم فاقد هویت هستند. گروه سوم نسل جدیدی که تازه ظهور کرده‌اند.

وی ادامه داد: بنابراین اسلام رادیکال توسط این سه گروه بوجود می‏‌آید. اما ما به عنوان متخصصین دینی مشاهده می‌کنیم که هر 3 گروه در مسیر نادرستی هستند و این در حالی است که اسلام، رادیکالیزه نمی‌شود.

گورمز همچنین با اشاره به سیاست «نرمش قهرمانانه» که دو سال پیش توسط مقام معظم رهبری (مدظله العالی) مطرح شد، بیان کرد: در سخنانم در کنفرانس وحدت اسلامی از صلح امام حسن (ع) یاد کردم که رحمتی برای کل جهان اسلام بود. این گفته را با استناد به سخنان حضرت آیت‌الله خامنه‌ای که در خصوص نرمش قهرمانانه فرموده بودند، به زبان آوردم و به آن اعتقاد دارم و معتقدم نرمش قهرمانانه از موضع قدرت ناشی می‏‌شود.

رئیس سازمان دیانت ترکیه در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به آگاه بودن از فعالیت‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات کشورمان، گفت: سازمان دیانت هم در بیش از 100 کشور جهان دارای نمایندگی‌هایی با عناوین مراکز مشاوره و فرهنگی و ... است. ما اعتقاد داریم که در کشورهای مختلف باید بر اساس گذشته‌های تاریخی کشورها که تمدنی را به وجود آورده است، کار کنیم؛ زیرا اگر بافت تاریخی این کشورها به شکل غنی شده احیا شوند، بیش‌تر در راستای منافع جهان اسلام خواهند بود.

بر اساس این گزارش، محمد گورمز، رئیس سازمان دیانت ترکیه در رأس هیأتی از اندیشمندان این کشور، شنبه 5 دی، با استقبال آیت‌الله اراکی، دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدی‌عراقی، عضو شورای عالی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و عباس خامه‌یار معاون بین‌الملل و جمعی از مدیران این سازمان، از طریق فرودگاه مهرآباد تهران، وارد ایران شد.

وی در این سفر علاوه بر شرکت در کنفرانس وحدت اسلامی، با حجت‌الاسلام‌والمسلمین قاضی‌عسگر، نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت، آیت‌الله اعرافی، رئیس دانشگاه جامعة المصطفی العالمیه، آیات عظام جوادی‌آملی، مکارم‌شیرازی و حسینی‌بوشهری، آیت‌الله قمی، معاون بین‌الملل دفتر مقام معظم رهبری، آیت‌الله تسخیری، مشاور مقام معظم رهبری در امور جهان اسلام و همچنین آیت‌الله اختری، دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت (ع)، دیدار خواهد کرد.

حضور در ملاقات عمومی مقام معظم رهبری با اندیشمندان جهان اسلام و بازدید از کتابخانه آیت‌الله مرعشی‌نجفی، حضور در نشست اساتید مجتمع پژوهشی امام خمینی (ره)، از دیگر برنامه‌های رئیس سازمان دیانت ترکیه در سفر به ایران است.

انتهای پیام

کد N1083267