در کمیسیون مساعی حمیده عنوان شد:

علمای شیعه و سنی گروه‌هایی را برای پاسخ‌گویی به شبهات جوانان تشکیل دهند

نشست کمیسیون مساعی حمیده در نخستین روز برگزاری کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی به ریاست آیت الله تسخیری و با طرح پیشنهادات اعضای این کمیسیون برگزار شد.

به گزارش خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در کمیسیون مساعی حمیده که عصر امروز (یک‌شنبه) با حضور علمای جهان اسلام در هتل استقلال برگزار شد، علامه بدرالدین حسون، مفتی سوریه با بیان این که این کمیسیون تاکنون تلاش‌های بسیاری در جهت ایجاد گفت‌وگو میان علما و اندیشمندان جهان اسلام انجام داده است، اظهار کرد: در دوحه قطر نیز کنفرانس تقریب مذاهب برگزار شد اما متأسفانه سخنرانی‌های این کنفرانس زمینه‌ساز تکفیر بود.

وی در ادامه با اشاره به برخی ایرادات کشورهای اسلامی به جمهوری اسلامی ایران گفت: برخی کشورها این ایراد را می‌گیرند که جمهوری اسلامی ایران با برگزاری کنفرانس وحدت، سعی در تحمیل نظرات خود بر دیگران دارد در صورتی که در کنفرانس وحدت، علمای ایران فقط پیشنهادات خود را مطرح می کنند و از تحمیل عقاید جلوگیری می‌کنند.

مفتی حسون در ادامه پیشنهاد کرد که ما باید دست خود را به سوی علمای اسلامی برای مصالحه و دوستی دراز کنیم و در این راه نا امید نشویم و هم‌چنین از چارچوب مذاهب نیز خارج نشویم.

در ادامه، دکتر فؤاد مقدادی، از علمای عراق، با اشاره به این که در کشور عراق نیز کمیته مساعی خیرخواهانه تشکیل شده است، از کمیسیون مساعی حمیده انتقاد کرد که هیچ حمایتی از این اقدامات در کشورهای دیگر نمی‌شود تا بتوان آن‌ها را ادامه داد و به نتیجه مثبت دست یافت.

آیت الله تسخیری در پاسخ به این عالم عراقی گفت: مجمع جهانی تقریب از سوی دولت‌ها حمایت نمی‌شود و یک سازمان کاملا مردمی است لذا لازم است که شرایط این مجمع نیز درک شود.

شیخ رؤوف، از علمای افغانستان نیز با اشاره به این که در افغانستان شورای اخوت اسلامی افغانستان تشکیل شده است و شیعه و سنی با وجود تلاش‌های دشمن برای تفرقه و جنگ مذهبی، با دوستی و اخوت در کنار یکدیگر زندگی می‌کنند، از دیدار خود از حوزه‌های علمیه کشورهای اسلامی از جمله حوزه علمیه کراچی، حوزه علمیه تونس، الازهر مصر، حوزه علمیه مکی زاهدان و حوزه علمیه قم خبر داد و گفت: متأسفانه در این دیدارها دریافتیم که رابطه چندانی میان علمای حوزه‌های علمیه جهان اسلام وجود ندارد.

او پیشنهاد داد که شورای سراسری از علمای امت اسلامی تشکیل شود تا جلوی توطئه‌های دشمنان گرفته شود. هم‌چنین رسانه‌های تقریبی و حتی مساجد و مراکز تقریبی در هر منطقه برای ایجاد وحدت میان علمای اسلام ایجاد شود.

در ادامه شیخ حسین ادریس، مدیر اجرایی اتحادیه علمای مقاومت، در خصوص جنایت کشتار شیعیان در نیجریه و بازداشت شیخ ابراهیم الزکزاکی، این جنایات را محکوم کرد و گفت: این فتنه منحصر به یک ایالت نیجریه نمی‌شود و اگر جلوی آن گرفته نشود به مناطق دیگر این کشور نیز گسترش می‌یابد زیرا بوکوحرام در صدد دامن زدن به این فتنه است.

علامه محمد رحیم افضلی، از علمای افغانستان هم پیشنهاد داد که هیأتی از اعضای مجمع تقریب انتخاب و به کشورهای اروپایی و غربی فرستاده شوند تا پیام حقیقی اسلام ناب محمدی را به جهانیان برسانند.

سید نیاز نقوی، از علمای افغانستان نیز در ادامه با انتقاد از تکراری بودن مدعوین کنفرانس وحدت گفت: به جای این که هرساله یک تعداد مشخصی از علما به این کنفرانس دعوت شوند، یک کمیته و سمینار منطقه‌یی در هر نقطه‌ای از جهان تشکیل شود و از نظریات علمای این مناطق نیز استفاده شود.

در ادامه، شیخ نبیل الهلباوی، از علمای سوریه با اشاره به تغییر موضع الازهر مصر درباره تقریب مذاهب و احترام به شیعیان، پیشنهاد داد که یک کمیته خیرخواهانه برای گفت‌وگو با علمای الازهر تشکیل شود و اعضای کمیسیون مساعی حمیده نیز در آن حضور داشته باشند.

آیت الله اختری، دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت (ع) نیز در سخنانی با اشاره به افزایش چشمگیر توطئه‌های دشمنان اسلام برای ایجاد تفرقه میان مسلمانان خاطرنشان کرد: ما امروز از یک سو شاهد کشتارها و اعمال تروریستی از سوی دیگر برنامه‌های فرهنگی دشمنان برای تخریب مذاهب اسلامی هستیم که این اقدامات متأسفانه از سوی دولت‌های منطقه نیز حمایت می‌شود.

وی با انتقاد از علما و مفتی‌های برخی کشورهای اسلامی گفت: متأسفانه این مفتی‌ها به جای ایجاد وحدت، به کشتار مردم بی‌گناه فتوا می‌دهند و حتی ائتلافی برای کشتار مسلمانان تشکیل می‌دهند اما حتی اگر برای کنفرانس وحدت دعوت شوند، حاضر نیستند در آن حضور یابند.

اختری هم‌چنین با بیان این که از کار کمیسیون مساعی حمیده راضی نیست، گفت: ما جز چند جلسه نشست، کار دیگری انجام نداده‌ایم در صورتی که باید با علمای هر یک از کشورهای اسلامی جداگانه درباره مسائل جهان اسلام گفت‌وگو داشته باشیم.

در پایان سید موسی آگین، عضو شورای عالی مجمع تقریب با ارائه چند پیشنهاد گفت: گروهی از علمای شیعه و سنی تشکیل شود تا به شبهات و اشکالاتی که لاییک‌ها برای جوانان امروز مطرح می‌کنند به صورت منطقی و علمی پاسخ دهند هم‌چنین بهتر است از تعداد شرکت‌کنندگان کنفرانس وحدت کم شود و به جای آن، از اصحاب رسانه سراسر جهان دعوت شود تا این کنفرانس به طور مطلوب در رسانه‌های جهان منعکس شود و برای تشویق فعالیت‌های وحدتی و تقریبی، از افراد و سازمان‌هایی که در این زمینه فعالیت می‌کنند تقدیر و به آنان جوایزی اعطا شود.

انتهای پیام

کد N1083006