نصرالله: مقاومت با ناامیدی بیگانه است‎/پاسخ قنطار به خواسته رهبر مقاومت

سید حسن نصرالله

سخنرانی دبیرکل حزب الله لبنان به مناسبت هفتمین روز شهادت سمیر قنطار سردار اسرا که هفته گذشته در حمله هوایی رژیم صهیونیستی به دمشق به شهادت رسید ، لحظاتی پیش آغاز شد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، سیدحسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان سخنان خود را در "مجتمع آموزشی شاهد" به مناسبت هفتمین روز شهادت سمیر قنطار آغاز کرد. این سخنرانی هم اکنون به طور مستقیم از طریق شبکه المنار در حال پخش است. در این مراسم علاءالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی و سفیر جمهور اسلامی ایران در  بیروت در این مراسم حضور دارند.

سید حسن نصرالله سخنان خود را با سلام و صلوات بر محمد و آل محمد(ص) آغاز کرد‎. وی در ادامه آیه من المومنین رجال صدقوا ما عاهدوا الله ... را در ارتباط با شهدای مقاومت قرائت کرد‎ مِنَ الْمُؤْمِنِینَ رِجَالٌ صَدَقُوا مَا عَاهَدُوا اللَّهَ عَلَیْهِ فَمِنْهُم مَّن قَضَى نَحْبَهُ وَ مِنْهُم مَّن یَنتَظِرُ وَ مَا بَدَّلُوا تَبْدِیلًا ۞ سوره احزاب ؛ آیه 23 از مومنان مردانی هستند که به پیمانی که با خدا بسته بودند وفا کردند . بعضی بر سر پیمان خویش جان باختند و بعضی چشم به راهند و هیچ پیمان خود دگرگون نکرده ‏اند.‎

‫وی همچنین از ابراز همدردی و همبستگی تشکل‌ها و جریان‌های مختلف سیاسی و شخصیت‌‌ها و مقامات داخلی و خارجی در پی شهادت سمیر قنطار تشکر کرد‎.

‫نصرالله گفت همچنین لازم می‌دانم به تمام خانواده‌های کسانی که در کنار سمیر قنطار به شهادت رسیدند تسلیت بگویم. می‌توان گفت همه روزه در حال تشییع شهدای مقاومت هستیم شهدایی که در برابر تروریسم می‌ایستند و مبارزه می‌کنند و لازم می‌دانم به خانواده‌ها و بستگان این عزیزان هم این حادثه را تسلیت بگویم‎.

سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان در واکنش به خبر شهادت سمیر القنطار با تاکید بر اینکه" مقاومت شکی ندارد که اسرائیل عامل ترور شهید سمیر القنطار است"  به صهیونیست ها هشدار داد که حق پاسخ در هر زمان و مکانی برای مقاومت محفوظ است.

فرا رسیدن میلاد حضرت مسیح (ع)  و ولادت پیامبر اعظم( ص)  را تبریک می‌گویم

‫بار دیگر دو عید مبارک را به مسلمانان و مسیحیان تبریک عرض می‌کنم سالروز میلاد حضرت مسیح(ع) و سالروز میلاد حضرت محمد(ص)‎ . امیدواریم هم مسیحیان و هم مسلمانان بتوانند شاهد فرا رسیدن روزی باشند که در آن روز بتوانند واقعا شادی اعیاد را احساس کنند.

همچنین لازم می‌دانم به برادران و عزیزانمان در حزب عربی دموکراتیک، ضایعه درگذشت "العید" نماینده سابق پارلمان را به این حزب و تمام دوستدارانش تسلیت بگویم‎.

جنگ‌های منطقه در راستای منافع رژیم صهیونیستی است

ما در این منطقه سال‌هاست که نه طعم عید و نه شادی عید را احساس کردیم به ویژه در سالیان اخیر که منطقه ما گرفتار جنگ‌های ویرانگر شده که همه این جنگ‌ها در خدمت به رژیم صهیونیستی است‎.

‫به هر حال ما تلاش می‌کنیم که از هر عید و شادی بهره ببریم و برکات هر عید را به دست آوریم و معنای آن را نیز درک کنیم و تلاش می‌کنیم با وجود مشکلات و ناراحتی‌هایی که داریم، شادی‌ها را لمس کنیم‎.

ویژ‌گی‌های شخصیتی شهید قنطار

‫در این مناسبت گرانقدر(هفتمین روز شهادت سمیر قنطار) و حزن آور می‌خواهم زمان بیشتری را برای سخن گفتن درباره شهید القنطار اختصاص بدهم تا از این طریق حق مطلب را ادا کنیم و بتوانیم با اشاره و پرداختن به برخی از ویژگی‌ها و خصوصیات او به مسئولیت‌هایش اشاره کنیم چرا وی به مکتب و نمادی تبدیل شده است‎.

‫از همان دوران آغازین مبارزه، شهید قنطار، جوانی پویا بود، او را می‌توان جوانی جدی مسئولیت پذیر و مومن به یک مسئله دانست او دغدغه مسائل امت اسلام را داشت‎
‫و برای همان مسائل مبارزه می‌کرد‎ این نخستین ویژگی او بود و بر اساس همین ویژگی‌ها،مردم القنطار را شناختند‎. سمیر می‌توانست در این دنیا باقی بماند یا در کنار بستگانش به زندگی خود ادامه دهد و در روستای خود زندگی کند.

اما وی، راه مقاومت را از همان نوجوانی پیمود. وی بیانگر حال و روز بسیاری از جوانان هم سن و سال خود بود جوانانی که در لبنان و در کشورهای عربی می‌زیستند از این رو، وی به گروه‌های مقاومت و سازمان‌های فلسطینی پیوست‎. ما در آن روزگار،‌ بسیاری از جوانان عرب را می‌شناختیم که با آمدن به لبنان به این سازمان‌ها پیوستند.‎

قنطار به قضیه فلسطین ایمان داشت و برای آن جنگید

‫سمیر نمایانگر آن نسل مسئولیت پذیر آن نسل هوشیار نسلی بود که به مسئله فلسطین ایمان آورد و برای فلسطین جنگید و بسیاری از آنها در همین راه مسئله فلسطین به شهادت رسیدند‎. این امر مسئولیتی را به وجود می‌آورد چرا که از چند دهه قبل، برنامه‌ای فرهنگی و آموزشی در چارچوب جنگ نرم آغاز شده بود تا از آن طریق، دشمنان بتوانند جوانان امت ما را از مسائل بزرگ این امت دور کنند‎ و آنها را از جدی بودن منحرف کنند‎

‫قصد آنها این بود که جوانان را غرق در مشکلات و نگرانی‌ها و مسائل و رنج‌هایی کنند که هرگز در تعیین مسیر و آینده آنها نقشی نخواهد داشت‎. ما به این روح مسئولیت پذیری و روحیه جدی که سمیر القنطار داشت، و از همان بدو پیوستنش به مقاومت فلسطین تا شهادتش در سرزمین سوریه از آن برخوردار بود، نیازمندیم‎
‫از ویژگی‌های سمیر قنطار می‌توان به جانفشانی‌های بی حد و مرزش اشاره کرد آن عملیاتی که در همان روزها انجام داد، از جنس عملیاتی بود که یا به شهادت و یا به اسارت منتهی می‌شد‎

هیچ مقاومتی بدون جانفشانی محقق نمی‌شود

‫درست مانند همین عملیاتی که امروز در فلسطین شاهدش هستیم که عملیات با سلاح سرد است‎. کسانی که به چنین عملیاتی دست می‌زنند بیشتر شبیه آن کسانی هستند که دست به عملیات شهادت طلبانه می‌زنند‎. این همان روحیه‌ای است که نمایانگر جوهر و اساس مقاومت است و هیچ مقاومتی بدون جانفشانی و بدون گذشت و مرز محقق نمی‌شود‎
‫شاید برخی وجود داشته باشند که اندیشه مقاومت را بپذیرند و به مسئله مقاومت ایمان دارند اما تا موضوع جانفشانی مطرح می‌شود به این مسئله ایمان ندارند و آماده جانفشانی نیستند‎. حتی ممکن است برخی از این افراد از مقاومت سر باز زنند گرچه می‌دانند این مقاومت بر حق است.

سمیر 30 سال در اسارت پایداری کرد

در مجلس شهادت قنطار ما نیازمند دست یافتن به این روح جانفشانی هستیم چرا که این مسئله شرطی اساسی برای خیزش ملت و استمرار مقاومت و ساختن آینده و بازگرداندن عزت و بزرگی به امت است‎ . سومین ویژگی سمیر قنطار، مسئله پایداری در اسارت برای مدت سی سال است‎ همه باید در این باره کمی تامل و تفکر کنیم‎ و بگوییم که واقعا سی سال اسارت چه معنی می‌دهد؟

کلمه‌ای است که ممکن است گوینده‌ای آن را به زبان آورد اما در واقع این کلمه نشان دهنده گذشت یک عمر از ایستادگی و تحمل و بردباری و صبر است‎ . با وجود گذشت این سی سال، شما در چهره قنطار چیزی جز پایداری و تحمل و به چالش کشیدن زندانبانان(صهیونیست) چیزی نمی‌بینید‎.

یاس و ناامیدی هرگز در دل سمیر راه نیافت

نه عقب نشینی کرد نه کرنش و تسلیم و نه در برابر زندانبانانش ضعف نشان داد و با وجود این سالیان طولانی اسارت، یاس و ناامیدی در دلش دیده نشد و این همان مسئله مهم است‎
‫بسیاری از اسرا وارد زندان‌های رژیم صهیونیستی شدند و از آن رهایی یافتند و بسیاری از اسرای عرب و فلسطینی به این زندانها‌ گروه گروه وارد شدند و به همان شکل خارج شدند اما سمیر، همچنان در آن زندان‌ها باقی می‌ماند، او را می‌توان کوهی دانست که از یک کوه زاده شده است‎ کوهی که نماد اراده و ایستادگی است‎.

‫همین مراحل به تنهایی کافی بود تا قلب و عاطفه یک مرد را در هم بشکنند، اما این مراحل در برابر سمیر قنطار ناتوان بودند‎ . پویایی و تکاپو حتی در طول سالیان اسارت هم وجود داشت ممکن است برخی افراد دچار یاس و سستی شوند، اما سمیر مکتبی در طلب علم و تحصیل بود‎ و تمام تلاش خود را در داخل زندان‌های اسارت به عمل آورد.

قنطار روند سازش را در پیش نگرفت

آنچه که یک اسیر می‌تواند در زندان انجام دهد، و در آن سهمی بزرگ داشته باشد، این است که از آنجا خطاب به مقاومت،‌ آنها را دعوت به صبر و پایداری کند و از آنها بخواهد که به این راه ادامه دهند و هرگز سازش نکنند و این همان کاری بود که در تمام این سال ها و به ویژه در سالیان اخیر، القنطار انجام داد‎ ملت‌ها و امت‌ها و مقاومت‌ها همواره نیازمند سخنرانی و خطابه‌هایی برای تحریک و تشویق و خیزش هستند، اما در برابر تمام این خطابه، ما شاهد صدها تریبون رسانه‌ای هستیم که از طریق آنها تلاش می‌شود تا اراده‌ها را سست کنند و عزم و همت دیگران را از بین ببرند و از این طریق می‌کوشند تا مجاهدان و محیطی را که مقاومت پرور است از جهاد دست بردارند و از مسئولیت‌های خود صرف نظر کنند‎
‫سمیر همواره سرشار از بیداری و فعالیت و نشاط بود‎.

و هرگز اهل سستی و یا راحت طلبی نبود از دیگر ویژگی‌هایی که می‌توان برای او نام برد که یکی از مهمترین ویژگی‌های مجاهدان است آن بود که القنطار ویژگی تاثیرگذاری داشت.‎
‫در هر مقاومتی، زمانی که خودخواهی و خودپسندی به اولویت یک شخص تبدیل شود و در نظرش و تربیت و راهش این مسئله دخیل شود، این به مثابه یک خطر است. چرا که هر زمان، سازش و راحت طلبی و عنوان و سمتش، اولویت شود، این خطر می‌تواند هم برای آن شخص خطرناک باشد و هم برای مقاومتی که به آن وابستگی دارد، این یک خطر معنوی و وجودی است.‎

اسرائیل حاضر به آزادی قنطار نبود

‫یکی از خصوصیات اساسی مردان مقاومت این است که آنها از یکدیگر حمایت می‌کنند و مسئولیت‌ها را در خطوط مقدم می‌پذیرند و در این راه پیشگام می‌شوند‎ . من شخصا، به صراحت کامل می‌گویم که مهمترین ویژگی‌ که طی سالیان اخیر در شخص من و برادرانم اثر بزرگی به جا گذاشت، آن زمانی بود که ما وارد مذاکره می‌شدیم تا اسرا را از بند اسارت رهایی بخشیم آن زمانی که مقاومت اقدام به اسارت سه نظامی صهیونیست در مزارع شبعا کرد و مدتی بعد، یک افسر صهیونیست را به اسارت گرفتیم و پس از آن وارد یک دوره از مذاکرات طولانی شدیم‎ از همان روز نخست تا آخرین روز مذاکرات، مسئله اساسی ما، سمیر قنطار بود، چرا که دشمن اسرائیلی، حاضر نبود با آزادی قنطار موافقت کند‎.

از این رو مذاکرات برای مدت بسیار طولانی ‌تری ادامه یافت در آن زمان برای ما واضح بود که یا این تعداد از اسیرانی که ما می خواهیم و در بین آنها عبید و الدیرانی آزاد خواهند شد چرا که آنها سالیان طولانی را در اسارت گذرانده بودند اما در همین لحظه بود که این مذاکرات به دلیل تعهدی که در قبال تمام اسرا داشتیم متوقف شد‎. در اینجا ما در برابر یک مشکل اخلاقی از یک سو و از سوی دیگر یک مشکل واقعی و عملی قرار گرفتیم روند مذاکرات به این شکل پیش می رفت که یا باید سمیر را در زندان رها می‌کردیم و یا اینکه تمام مسئله مبادله اسرا را فراموش می‌کردیم و نمی‌پذیرفتیم یعنی تمام اسرا در زندان باقی می‌ماندند واقعیت برای ما بسیار سخت بود.

پیام قنطار به مقاومت

ما آنچه باعث شد تا این موضع تغییر یابد، شخص سمیر القنطار بود، وی تمام مسئولیت را شخصا پذیرفت و از این طریق، ما را تعهد اخلاقی رهایی بخشید‎ . وی به ما این پیام را رساند که اگر مشکل مربوط به آزادی وی است، او هیچ مشکلی در ماندن ندارد‎ در حالی که اگر شخص دیگری جای او بود از ما می‌خواست که فشار بیشتری وارد کنیم و مذاکرات را ادامه دهیم‎.

‫از همان آغاز، رفتار او، رفتاری شرافتمندانه و بزرگوارانه و در سطح عالی اخلاقی بود، حتی زمانی که آنها از اسارت آزاد شدند به آنها هنگام خروج و آزادیشان تبریک می‌گفت از این رو من معتقدم که این یکی از مهمترین صفاتی است که ما باید در این مناسبت درباره آن متمرکز شویم.

‫از دیگر صفات سمیر القنطار می‌توان به ادامه راه اشاره کرد، وی بعد از آزادی از زندان می‌توانست بگوید که من به اندازه کافی تحمل کردم و سهم خود را در این راه ادا کردم و هیچ کس هم در این باره بر او خرده نمی‌گرفت‎ و حتی ممکن بود وی در عرصه مسائل نظامی ورود نکند و خطری هم او را تهدید نمی‌کرد چرا که با ورود به عرصه فعالیت‌های نظامی، او در دایره خطر قرار گرفت‎.

پاسخ قنطار به خواسته نصرالله

من به او اعلام کردم که او به نمادی مشخص تبدیل شده چرا که سی سال از عمرش را در اسارت گذرانده است از این رو به سمیر گفتم که می‌تواند نقش بیدارکننده بسیار بزرگی را ایفا کند، او به من گفت در این باره هیچ مشکلی ندارد اما به من افزود که می‌خواهد نقش یک رزمنده را هم داشته باشد. سمیر گفت که من از فلسطین آمده‌ام تا به فلسطین بازگردم، او بود که خواستار پیوستن به دوره‌های آموزش نظامی شده بود‎.

‫سمیر القنطار خود خواستار آن شده بود تا در خط مقدم حضور داشته باشد، تا این‌که رویدادهای سوریه رخ داد و افقی باز شد تا در آنجا هم مقاومت مردمی سوریه شکل گیرد، او در آنجا بود که متوجه شد می‌‌تواند در این راه کمک کند و می‌تواند چیز قابل توجهی ارائه کند از این رو از ما اجازه خواست تا بتواند به برادران مقاومت در سوریه ملحق شود‎.

‫دشمن اسرائیلی می‌خواست هر گونه پروژه مقاومت مردمی سوریه را در جولان نابود کند به همین دلیل، تمام افرادی که به این مقاومت محلق می‌شدند تحت پیگرد قرار می‌گرفتند به محض پیوستن یک فرد به این مقاومت، آن شخص در معرض بازداشت یا مرگ قرار می‌گرفت‎ این مسئله نشان می‌دهد که اسرائیل چقدر به این موضوع حساس شده بود‎.

‫دشمن تلاش می‌کرد تا به این موضوع پوشش ایرانی بدهد، چرا که اسرائیل به هویت ملی اذعان ندارد و معتقد است کسی که با این رژیم بجنگد، مزدور ایران است.‎ از همان ابتدای امر هر چه در سوریه روی می داد یک موضوع سوری بود و سمیر و برادرانش تنها نقش کمکی داشتند و سعی می‌کردند تجربه مقاومت را به مقاومت سوریه که در این امر هم جوان بود، منتقل کنند مقاومتی که به آن امید داشتند و دشمن از آن می‌هراسید از این رو می‌بینیم که سطح تهدیدهای اسرائیلی در این باره بسیار بالا بود‎.

دشمن از بازگشایی جبهه جدید در جولان وحشت دارد

‫دشمن در تعامل با موضوع جولان بسیار حساس بود زیرا نمی‌خواهد مقاومتی از این نوع در این منطقه آغاز شود‎ نه تنها از آزادی جولان واهمه دارد بلکه حتی از بازگشت جولان به نقشه سیاسی سوریه هم می‌ترسد اسرائیل می‌خواست که مقاومت سوریه را زنده به گور کند و می خواست پروژه مقاومت جدید را در نطفه خفه کند‎.

برخی معتقدند که اسرائیلی‌ها در پیش بینی‌های خود مرتکب خطا شدند اما به طور کلی دشمن اسرائیلی، بر اساس این قاعده عمل می کند که این پرونده بسیار حساس است و نمی توان در تعامل با آن تسامح کرد به همین دلیل همه ما وظیفه داریم در خصوص این پرونده به صورت بسیار عالی توجه کنیم‎ و آن را یک موضوع خطرناک بدانیم‎.

نابودی اسرائیل اساس نبرد ماست

‫لااقل می‌دانیم بار دیگر جولان اشغالی را به نقشه سیاسی سوریه برگردانیم در حالی که دشمن می‌خواهد آن را به خود ملحق کند‎ از دیگر ویژگی‌هایی که می‌توان برای سمیر القنطار نام برد، امید به آزادی فلسطین و ایمان به زوال و نابودی اسرائیل است، این اساس نبرد ما است.‎

هم اکنون در همین عرصه نبرد بسیار قوی و جنگ روانی بین جبهه مقاومت و دشمن اسرائیلی برپاست دشمن از همان روزهای نخست غصب فلسطین، تلاش می‌کند تا ملت فلسطین و دیگر ملت‌های منطقه امید به زوال و نابودی اسرائیل را از دست بدهند.‎

‫این دشمن بر روی چشم و عقل و اراده ما کار می‌کند و این همان جنگ فرهنگی و اندیشه‌ای است که بر ضد ما به راه انداخته است تا این امید را نابود کند زیرا کسی که امیدش را از دست دهد همه چیزش را از دست داده است‎.

 

4949

کد N1082952