امریکن تینکر:

تلاش کنگره برای تحریم ایران در آستانه روز اجرای توافق هسته‌ای

پایگاه اینترنتی امریکن تینکردر گزارشی با اشاره به ادامه اقدامات خصمانه آمریکا علیه ایران نوشت: به نظر می‌آید هم‌زمان با نزدیک شدن به روز اجرای توافق هسته‌ای، ایران و کنگره آمریکا به اختلاف برخورده‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه خبری - تحلیلی امریکن تینکر، یک تلاش با حمایت هر دو حزب در کنگره آمریکا در جریان است که خواهان تحریم ایران به دلیل انجام آزمایش موشکی این کشور در ماه اکتبر است و تهران نیز تهدید می‌کند اگر محدودیت‌های جدید آمریکا برای قانون لغو روادید که ایران را نیز هدف قرار می‌دهد، لغو نشود از توافق هسته‌ای کناره‌گیری خواهد کرد.

در این میان، باراک اوباما، رییس‌جمهور آمریکا در برابر اعمال تحریم‌های علیه ایران مقاومت می‌کند و می‌خواهد ایران را از تغییرات جدید قانون لغو روادید که توسط کنگره به تصویب رسید، مستثنی کند.

مخالفان توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 عقب‌نشینی نکرده‌اند. قانون‌گذاران جمهوری‌خواه به همراه چند دموکرات در تلاشند تا ایران را به دلیل آزمایش موشکی اخیرش مجازات کنند و حتی احتمال دارد بخواهند قانون تحریم‌های ایران را که اواخر سال 2016 اعتبار خود را از دست می‌دهد، تمدید کنند.

اما بسیاری از این تلاش‌ها به جایی نخواهد رسید و برخی‌شان نیز نمادین است. با این حال، کنگره آمریکا در حال فرستادن این پیغام به تهران است که آمریکا دوست ایران نیست و مهم نیست که دولت اوباما تا چه اندازه علاقه‌مند به توافق هسته‌ای و اجرای ‌آن است.

مقامات دولت آمریکا می‌گویند که تمام فعالیت‌های ایران در منطقه را زیر نظر دارند اما توافق هسته‌ای موضوعی جداگانه است و به طور جداگانه نیز با آن برخورد می‌کنند. آن‌ها می‌گویند که آزمایش موشکی بالستیک ایران نقض مفاد توافق هسته‌ای نیست.

بسیاری از منتقدان توافق هسته‌ای مایل به اعمال تحریم علیه ایران به بهانه این آزمایش موشکی هستند اما متقاعد شده‌اند که تلاش‌های‌شان در شورای امنیت سازمان ملل احتمالاً با وتوی روسیه و چین مواجه خواهد شد. به طور قطع این حقیقت موجب نخواهد شد تا کنگره دست از تلاش برای اعمال تحریم‌های خود علیه ایران، در صورت جلب حمایت دموکرات‌ها بردارد. با این حال هنوز هیچ چیز دقیق مشخص نیست و باید منتظر بود.

از طرفی تغییرات جدید آمریکا در قانون لغو روادید که با 38 کشور جهان امضا کرده خشم تهران را برانگیخته است چرا که این قانون احتمال سفر شهروندان این 38 کشور که عمدتاً نیز اروپایی هستند را به ایران کم می‌کند. چون آن‌ها در صورتی که در پنج سال گذشته به ایران، سودان، عراق و سوریه رفته باشند برای ورود به آمریکا باید ویزا بگیرند.

این در حالی است که آمریکا و اتحادیه اروپا به عنوان بخشی از توافق هسته‌ای باید از هر گونه سیاست یا اقدامی که به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به عادی‌سازی روابط تجاری یا اقتصادی با ایران لطمه می‌زند، بپرهیزند و مقامات ایرانی می گویند که این قانون به اقتصاد کشورشان آسیب می‌زند زیرا سرمایه‌گذاران را از سفر به ایران باز می‌دارد. برخی کشورهای اروپایی نیز گفته‌اند این اقدام نقض توافق هسته‌ای بشمار می‌آید.

به گزارش امریکن تینکر، اوباما برای حفظ توافق هسته‌ای هر کاری خواهد کرد و حتی ممکن است امتیازات بیش‌تری به ایرانی‌ها بدهد. جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا در نامه‌ای به محمدجواد ظریف همتای ایرانی‌اش اطمینان داد که تغییرات قانون لغو روادید مشکلی برای ایران به همراه نخواهد داشت چون دولت آمریکا می‌تواند آن را باطل کند یا به ویزای تجاری بلندمدت به کسانی بدهد که ممکن است تحت تأثیر قرار گیرند.

بنابراین، به نظر می‌آید رییس‌جمهور اوباما بار دیگر بخواهد به خواسته‌های ایرانی‌ها که در حال حاضر آشکارا با سیاست جدید صدور روادید آمریکا مخالفند، تن دهد.

انتهای پیام

کد N1082819