جنگ سرد جدید؟ روسیه به شمالگان نیرو و موشک می‌فرستد

روسیه حضور نظامی‌اش در شمالگان را تقویت می‌کند و برای محکم کردن جایگاهش در رقابت بر سر ذخایر پهناور نفت و گاز این منطقه نیرو و موشک اعزام می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه دیلی میل، ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهوری روسیه علاوه بر استقرار موشک‌های پیشرفته ضدهواپیما در این منطقه، بر تکمیل شش پایگاه جدید که برای دنبال کردن رقابت خارجی بر سر این ذخایر طبیعی ایجاد شده‌اند، نظارت می‌کند.

برآورد شده که میلیاردها تن نفت و گاز در زیر بستر این اقیانوس که در حال حاضر یک قلمرو مورد مناقشه است، وجود دارد.

شمالگان تنها منطقه در جهان است که مرزها همچنان تنظیم نشده و کنترل نشده هستند و روسیه، نروژ، دانمارک و کانادا همگی درخواست‌هایی را به سازمان ملل ارائه کرده و مدعی مالکیت بر بستر اقیانوس شمالگان و ثروت دفن شده در آن هستند.

برنامه درازمدت پوتین شامل ساخت 13 فرودگاه نظامی و 10 پست رادار در شمالگان است که یکی دیگر از ثروت‌هایش شامل ماهیگیری پررونق است.

ایگور کوروتچنکو، سردبیر مجله دفاع ملی مستقر در مسکو گفت: شمالگان به خاطر ذخایر مهم نفت و گازش برای روسیه اهمیت استراتژیک دارد. شرایط در شمالگان به ویژه در فصل زمستان بسیار دشوار است در نتیجه این پایگاه‌های جدید به نیروهای روسیه اجازه خواهد داد تا تمام سال در شمالگان مستقر باشند و حریم هوایی چندصد کیلومتری اطراف آن را کنترل کنند.

کارشناسان هشدار داده‌اند که این اقدامات روسیه نشان می‌دهد مسکو قصد دارد از نیروی نظامی یا تهدید نیروی نظامی برای قرار دادن خودش در رقابت بر سر ذخایر استفاده کند.

اما روسیه تنها کشوری نیست که حضور نظامی‌اش را در شمالگان تقویت کرده است.

زیردریایی‌های انگلیس و آمریکا نیز اخیرا در اقیانوس شمالگان مستقر شده و کانادا نیز حضور نظامی‌اش را افزایش داده و باراک اوباما، رییس‌جمهوری آمریکا نیز پیشنهاد داده تا یگان یخ‌شکن آمریکا به این منطقه اعزام شود.

انتهای پیام

کد N1082774