قانون ضد ترور جدید چین از اول ژانویه اجرایی می‌شود

قانونگذاران چین امروز (یکشنبه) به اتفاق آرا لایحه جنجالی‌ ضد تروری را تصویب کردند که به گفته منتقدان اصول اولیه دموکراسی و حق شهروندی را زیر سوال می‌برد. این قانون از اول ژانویه به اجرا درمی‌آید و شرکت‌های فناوری موظف هستند که اطلاعات خود را با دولت به اشتراک بگذارند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، این اولین قانون ضد تروریسم چین است که بدون هیچ مخالفتی در پارلمان به تصویب رسید. شرکت‌های فناوری از این پس باید اطلاعات خود را در اختیار دولت پکن قرار دهند و این در حالی است که این اطلاعات می‌تواند منافع تجاری و نیز مسائل حقوق بشری این کشور را بیش از پیش پیچیده کند.

کنگره ملی خلق چین می‌گوید، قانون جدید به اتفاق آرا به تصویب رسیده و از اول ژانویه (11 دی) اجرایی می‌شود. مقام‌های ارشد چین بر این باور هستند که این الزامات واجب بوده است چرا که فعالیت تروریست‌ها در فضای مجازی به شدت رو به افزایش است. آنها معتقدند که چین لزوم مبارزه با تروریسم و حفاظت از منافع تجاری و حقوق مردم را متوازن کرده است.

این قانون از شرکت‌های فناوری می‌خواهد تا راه نفوذ بر محصولاتشان بگذارند و یا اطلاعات حساس از جمله کلیدهای رمزگذاری را به دولت پکن ارائه کنند. همین امر موجب اعتراض برخی از گروه‌های تجاری غربی هم شده است. باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا گفته است که نگرانی درباره این قانون را مستقیما در دیدار با شی جینپینگ، رئیس‌جمهوری چین مطرح کرده بود. کنگره ملی خلق چین در بیانیه‌ کوتاهی گفته است که روز یکشنبه کنفرانسی مطبوعاتی برای توضیح در مورد این قانون برگزار می‌شود.

وزارت امور خارجه آمریکا نگرانی خود را از این قانون ابزار کرده و گفته است که تهدیدهای این قانون برای مبارزه با تروریسم بسیار بیشتر از منفعت‌های آن است.

وزارت خارجه چین هم در پاسخ گفته است که شرکت‌های فناوری نباید هراسی داشته باشند و آمریکا هم حق دخالت ندارد.

انتهای پیام

کد N1082736