وقتی نمایندگان پایداری آلودگی هوا را از چشم ابتکار دیدند/ پیرموذن: ماسک زدن شان مظلوم نمایی است

مجلس نهم,جبهه پایداری

تعدادی از نمایندگان منتسب به جبهه پایداری به بهانه اعتراض به آلودگی هوا به رئیس سازمان محیط زیست انتقاد کردند.

به گزارش خبرآنلاین، يکي از نمایندگان دلواپس تهران در مجلس که امروز با ماسک در صحن علنی حاضر شده بود، حاشیه هایی را در جلسه علنی رقم زد.

در ادامه خط خبري رسانه های مخالف دولت در روزهای اخیر مبني بر حمله به معصومه ابتکار، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان محیط زیست و درخواست برکناری وی به بهانه آلودگی هوا؛ در جلسه علني امروز مجلس نیز برخی نمایندگان این طیف سیاسی همین رویه را دنبال کردند.

يکي از نمایندگان منتسب به جبهه پایداری در تذکری شفاهی گفت: سوال من این است که درخواست تفحص از سازمان محیط زیست مربوط به یک سال پیش است که هنوز تعیین تکلیف نشده است.

وی با اشاره به میزان آلودگی هوا در تهران گفت: طبق مصاحبه عضو شورای شهر تهران و آمارها از شهرداری در این روزها میزان مرگ و میر در تهران به دلیل آلودگی هوا به میزان 30 نفر بیشتر شده است. صبح که بچه ها را مدرسه بردیم یقه ما را گرفتند که فکری بکنید، در این شرایط برخی از مسئولان در دفتر کارشان دستگاه تصفیه هوا دارند، اما مردم که نمی‌توانند دستگاه تصفیه هوا داشته باشند. ما به دولت می گوییم که اصلاً دولت محترم، آلودگی هوا تقصیر ماست، ولی شما باید تصمیمي بگیرید.

این عضو جبهه پایداری در ادامه گفت: کار به جایی رسیده که مردم جوک می‌سازند و می‌گویند سازمان محیط زیست، سازمان باد و باران است! چون دولت منتظر است بادی در هوا درست شود و آلودگی رفع گردد.

 ابوترابی فرد در واکنش به این تذکر گفت که موضوع تفحص از سازمان محیط زیست را بررسی می‌کنیم که برای چه زمانی بوده و چرا در دستور قرار نگرفته است.

این در حالی بود که کمال الدین پیر موذن، دبیر فراکسیون محیط زیست مجلس در تذکری اظهار کرد: به جای این که وقت مجلس را بگیرید، دو لایحه درباره‌ محیط زیست که ادغام شده را به صورت اصل 85 در کمیسیون بررسی و تصويب کنيم.

وی با اشاره به اینکه در موضوع محیط زیست خلاء قانونی وجود دارد، اظهارکرد: ‌احتیاج به این مظلوم نمایی نیست که آقای رسایی جلوی دهنش را گرفته و ماسک زده! زیرا هوا داخل جلسه مطلوب است.

محمدحسن ابوترابی فرد که ریاست جلسه را بر عهده داشت نیز در پاسخ به این تذکر گفت که ماسک زدن به دلیل آلودگی هواست که شدت آن بیشتر شده است!

همچنین مهرداد بذرپاش دیگر نماینده عضو جبهه پایداری در اخطاری با انتقاد از عملکرد دولت در وضعیت فعلی آلودگی هوا در تهران و برخی از کلانشهرها گفت: چرا در شرایط فعلی و در این حجم از هوای آلوده، دولت اصراری برای تعطیل نکردن مدارس دارد؟

وی با اشاره به دستور کار مجلس، گفت: به نظر بنده امروز رسیدگی به وضعیت آلودگی هوا به ویژه در کلانشهرها موضوع مهمی است که ما به عنوان مجلس نمی‌توانیم نسبت به آن بی‌تفاوت باشیم و کارهای روزمره‌مان را انجام دهیم.

وی که در روزنامه مورد حمایتش دولت را متهم به کم کاری کرده است، اظهار کرد: در شرایطی که مسئولان مربوطه مشغول کارهای دیگری هستند و انگار می‌خواهند تا پایان عمر چهارساله دولت، تقصیر کارها را به گردن دولت قبل بیندازند، باز هم شاهد تعطیل نکردن مدارس در این هوای آلوده هستیم. در حالیکه مردم از مجلس توقع دارند که چرا صدای مجلس درنمی‌آید؟ تعطیل کردن مدارس به ویژه مقطع ابتدایی در اين شرايط ضروری است.

ابوترابی فرد در پاسخ به این اخطار گفت: این اخطار مربوط به دستور نبود، اخطارهایی از این جنس که مربوط به موضوعات روز است را باید در پایان جلسه ارائه کنید.

این در حالی است که در پایان جلسه امروز، در گیری لفظی میان نماينده ماسک زده و پیرموذن روی داد.

این نماینده جبهه پایداری که در تلاش برای توزیع ماسک تنفسی در مجلس بود با واکنش پیرموذن روبروشد.

این نماینده جنجالی گفت: این اخلاق ناپسندی است که برخی خود را موظف بدانند از هر غلطی دفاع کنند! آنها خودشان هم تذکری که من دادم را می‌دهد، اما به من متلک می پرانند!

با این تذکر فریادهای پیرموذن شنیده می‌شد که ابوترابی خطاب به او گفت:‌ آقای پیرموذن ایشان اسمی از کسی نبردند و من هم نمی خواهم این تذکر به کسی منتقل شود.

با این حواشی جلسه امروز مجلس به پایان رسید.

27220

کد N1082674