میانمار در 2015؛ چشم‌ها به ژنرال‌ها دوخته شده

سیاسی

8 نوامبر سال 2015 میلادی خیابان‌های یانگون به رنگ لباس‌های قرمز درآمد چرا که طرفداران حزب "لیگ ملی برای دموکراسی" به خیابان‌ها آمدند تا پیروزی خود در انتخابات و دستیابی به دموکراسی را که در جریان دهه‌ها حکومت ارتش بر میانمار رویای آن را می‌دیدند، جشن بگیرند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، روزنامه نیشن در گزارشی می‌نویسد: «تعداد انگشت شماری، مقیاس پیروزی آنگ سان سوچی، رهبر حزب اپوزیسیون "لیگ ملی برای دموکراسی" را که حدود 79 درصد از کرسی‌های رقابتی مجلس‌های سفلی و علیا را به دست آورد، پیش بینی کرده بودند. تعداد کرسی‌های حزب "اتحادیه توسعه و همبستگی" میانمار تحت حمایت ارتش تنها 5 / 8 درصد کرسی‌ها رقابتی بود و احزاب اقلیت‌های قومی نیز که بر روی وفاداری‌های سنتی حساب کرده بودند، ناکام ماندند چرا که طرفدارانشان به آن‌ها رای ندادند.

حزب "لیگ ملی برای دموکراسی" که وعده انتخاباتی‌اش ایجاد تغییر بود، با قاطعیت ادعا کرد که حق دارد زمام امور میانمار را به دست گیرد و با وجود آنکه ارتش در قانون اساسی 25 درصد از کل کرسی‌های پارلمان را برای خودش محفوظ نگه داشته، اما به آنچه که احتمال دستیابی به آن بعید بود، یعنی اکثریت لازم برای تضمین انتخاب رئیس جمهوری آتی میانمار دست یافت.

اگرچه اختیار آنگ سان سوچی برای ایجاد تغییر غیرقابل انکار است اما چالش‌های بزرگی پیش رویش قرار دارد. از آنجایی که تا قرار گرفتن سیاستمداران واجد شرایط حزب "لیگ ملی برای دموکراسی" در کرسی‌هایشان سه ماه فرجه باقی است و انتظار نمی‌رود کابینه جدید تا فوریه سال 2016 میلادی تعیین شود، زمان نامعلوم و متغیری پیش رو است.

واکنش‌های اولیه از جانب ژنرال‌های میانمار مثبت به نظر می‌رسد. تین سین، رئیس جمهور کنونی میانمار نتایج انتخابات را پذیرفت، متعهد شد که گذار قدرت صلح آمیز صورت گیرد و با دیدار با آنگ سان سوچی موافقت کرد.

جامعه بین‌الملل نیز شرایط در میانمار را به شدت تحت نظر داشت و 19 نوامبر سال جاری میلادی (2015) بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل در تماسی تلفنی با تین سین بر لزوم همکاری میان احزاب در تشکیل دولت جدید تاکید کرد. سوم دسامبر آنگ سان سوچی با تین سین و مین آنگ هلاینگ، ژنرال ارشد مذاکره کرد. به علاوه گزارش شده که تن شوو، دیکتاتور سابق میانمار متعهد حمایت از این زن شد که در طول حکومت 19 ساله وی بر میانمار زمان زیادی را در حبس خانگی به سر برد. اما مشخص کردن اینکه این تعهدها در ماه‌های آتی چطور اجرا خواهند شد کار بسیار دشواری است.

در همین حال یو وین هتین، یکی از سخنگویان حزب "لیگ ملی برای دموکراسی" گفت: اولویت‌های این حزب در دولت، تغییر قانون اساسی و صلح خواهد بود.

علی رغم امضای توافق نامه آتش بس سراسری در اکتبر سال جاری میلادی، درگیری‌ها در شمال میانمار هزاران تن را در مناطق قبیله‌ای نشین در هفته‌های اخیر بی‌خانمان کرده است. برگزاری مذاکرات صلح میان گروه‌های مسلح و ارتش که مدت‌ها با رهبری آنگ سان سوچی مخالفت کرده، یکی از چالش‌های کلیدی خواهد بود و بعید است که در آینده نزدیک رخ دهد.

براساس قانون اساسی که موافقت ارتش را برای اصلاحات الزامی می‌داند، آنگ سان سوچی به خاطر فرزندانش که به عنوان شهروندان خارجی محسوب می‌شوند، حق ندارد به عنوان رئیس جمهور میانمار انتخاب شود. تغییر این مساله و همچنین آن بخش از قانون اساسی که 25 درصد ازکرسی‌های پارلمان را برای ارتش تضمین می‌کند، یکی از اهداف کلیدی آنگ سان سوچی است اما وین هتین اعلام کرده که دستیابی به این هدف دست کم یک سال زمان می‌برد.

گمانه‌زنی‌ها درباره اینکه رئیس جمهور آتی میانمار چه کسی خواهد بود بسیار زیاد است اما آنگ سان سوچی و اعضای ارشد حزب "لیگ ملی برای دموکراسی" صریحا اعلام کرده‌اند که رئیس جمهور آتی تنها یک نایب خواهد بود.

آنگ سان سوچی اعلام کرده که مافوق رئیس جمهور خواهد بود و هفته گذشته یکی از سخنگویان حزب "لیگ ملی برای دموکراسی" نیز اعلام کرد: رئیس جمهور آتی فردی بدون داشتن مقامی برجسته خواهد بود.

در عین حال آنگ سان سوچی باید راهی بیابد که به او اجازه همکاری با ارتش را بدهد؛ ارتشی که براساس قانون اساسی زمام امور وزارت خانه‌های قدرتمند و اصلی از جمله وزارت دفاع، کشور و امور خارجه را به عهده دارد. تصدیق شده که آنگ سان سوچی در حکمرانی به حمایت خارج از حزبش نیز نیاز دارد. شاید نمایندگان حزب "لیگ ملی برای دموکراسی" وفادار، متعهد و دلسوز باشند اما در اداره کشور بی‌تجربه‌اند.

آنگ سان سوچی باید آگاه باشد الان زمانی است که او به تمامی مهارت‌هایش به عنوان یک مذاکره کننده نیاز دارد تا در راستای یک گذار نرم فعالیت کند و تاکنون تعداد بی‌شماری بازی قدرت به راه افتاده است.

هنوز شکل آتی سیاست‌های میانمار نامشخص است اما در این بین دو چیز کاملا مشخص و قطعی است: از مداخله جدی ارتش در دولت که رهبری آن را آنگ سان سوچی به عهده دارد، ممانعت خواهد شد، اما ژنرال‌ها به تلاش‌های خود برای حفظ قدرت‌های گسترده ادامه خواهند داد.»

انتهای پیام

کد N1082381