آیت الله یزدی: سوءاستفاده از محافل اهل بیت(ع) خطرناکترین نقشه‌ دشمنان است

ایلنا نوشت: رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: تحریف و خالی کردن آیین های مذهبی از محتوای سازنده و سوءاستفاده از مجالس و محافل اهل بیت(ع) از مهمترین و خطرناکترین نقشه‌های دشمنان به شمار می آید.

آیت الله محمد یزدی رئیس شورای عالی جامعه مدرسین و خبرگان رهبری به همایش طلایه‌داران نور و رحمت ویژه شعراء و مداحان استان قم که در سالن اجتماعات جامعه مدرسین برگزار شد، پیامی ارسال کرد.
متن پیام بدین شرح است:

الحمدلله والصلوه علی رسول الله وآله اجمعین و اللعن علی اعدائهم الی یوم لقاء الله ایام خجسته میلادحضرت ختمی مرتبت محمدمصطفی(صلی الله علیه وآله) و حضرت امام صادق (علیه السلام) و هفته وحدت را به ساحت قدسی حضرت امام عصر (ارواحنافداه) و عموم برادران تبریک عرض می‌نمایم.

اجتماع شعراء و مداحان در جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و پرداختن به زوایای مرتبط با مداحی و شعر آئینی در چنین ایام مبارکی، رخدادی هوشمندانه و حاکی از عمق باور و بصیرت دست اندرکاران و میهمانان گرامی است.

اینجانب مقدم عموم شرکت کنندگان در همایش طلایه داران نور و رحمت را گرامی داشته و با تاسف از عدم توفیق حضور در چنین محفلی که به نام و یاد اهل بیت عصمت و طهارت (علیهم صلوات الله) برگزار گردیده توفیق همه شما را در نیل به اهداف متعالی این برنامه از درگاه خداوند منان مسئلت دارم.

دو مقوله شعر و مدح آل الله همان گونه که در رهنمودهای مقام معظم رهبری دامت برکاته مکررا مورد تاکید قرار گرفته از چنان جایگاه و تاثیری برخوردار است که با قاطعیت می‌توان اهمیت و اثر آن را در میان انواع ابزارهای هنری ممتاز و بی‌بدیل دانست تا جایی که اگر ماندگاری میراث علمی و معنوی خاندان عصمت و طهارت و نفوذ آن را در عمق باورهای دلباختگان و گسترش آن را در اقصی نقاط کره خاکی مرهون این دو بدانیم سخنی به گزاف نگفته‌ایم.

از این رو است که صاحبان ذوق و قریحه شعری و هنرمندان عرصه ستایشگری خاندان رسالت باید متوجه مسئولیت و رسالت سترگ خویش بوده و با التزام به لوازم این جایگاه خطیر آشنایی عمیق خود را با معارف عالی قرآن و عترت روز به روز ارتقاء بخشیده و به عمق اعتقادی و باورهای خود افزوده و بصیرت و اخلاص را سرمایه حرکت در مسیر پر فراز و نشیب تبلیغ رسالات‌ الهی قرار داده و در نگاهبانی از این عطیه بی مانند خداوندی از هیچ کوششی دریغ نورزند.

بدیهی است این راه پیوسته با مخاطرات جدی روبه رو بوده و خواهد بود و بویژه در عصر حاضر دشمنان زخم خورده و منادیان ظلمت و نکبت، سیطره نور بر کرانه های عالم را تاب نیاورده و از انواع توطئه‌ها دست برنخواهند داشت که صد البته تحریف و خالی کردن آیین‌های مذهبی از هر گونه محتوای سازنده و سوء استفاده از مجالس و محافل اهل بیت و بهره گیری از آن درجهت ایجاد تفرقه در صفوف امت اسلامی از مهمترین و خطرناک ترین نقشه‌های آنان به حساب می‌آید.

همچنین به حاشیه رانده شدن منبر و موعظه و بیان معارف که متأسفانه گاه برخی از افراد دانسته یا نادانسته به آن دامن می‌زنند و نیز استفاده از اشعار ضعیف و بی‌محتوا و بهره‌گیری از سبک‌های موسیقی نامناسب با فضای مجالس مذهبی را باید از آسیب‌های این عرصه به شمار آورد.

از این رو است که حفظ دستاوردهای عالمان، شاعران و مادحان در قرون متمادی آگاهی، تعهد و حفظ شور و شعور انقلابی فعالان این عرصه را می‌طلبد که امیدوارم عموم مهمانان گرامی به آن توجه کافی را مبذول دارند.

اینجانب بار دیگر ضمن ارج نهادن به نیت و تلاش آگاهانه و مخلصانه همه دست اندرکاران برگزاری این همایش معنوی، و با تجلیل و امتنان از تلاش شاعران و مداحان آگاه و متعهد به ارزش‌های اسلامی و انقلابی، همگان را به امعان نظر و توجه دائمی به رهنمودها و توصیه‌های مراجع عظام تقلید حفظهم الله و بزرگان حوزه بویژه بنیانگذار کبیر نظام مقدس جمهوری اسلامی حضرت امام خمینی قدس الله نفسه الزکیه و رهبر فرزانه انقلاب حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای (دام ظله العالی) فرا خوانده و از شما می‌خواهم قدر این گوهرهای معرفتی را دانسته و لحظه‌ای از این مضامین نورانی غفلت نورزید.

27219

 

کد N1082367