چین خبرنگار فرانسوی را اخراج می‌کند

مقام‌های چین اعلام کردند که مجوز فعالیت مطبوعاتی یک خبرنگار فرانسوی در این کشور را به دلیل به راه انداختن کمپین زیر سوال بردن مقایسه خشونت‌های قومی در منطقه مسلمان نشین چین با تروریسم جهانی، تمدید نکرده و وی از این کشور اخراج خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری فرانسه، اورسولا گوتیه، خبرنگار مجله فرانسوی نوول اوبزرواتور مستقر در شهر پکن چین گفته است که آماده ترک چین است.

وی که قرار است روز 31 دسامبر این کشور را ترک کند اولین خبرنگار خارجی خواهد بود که از سال 2012 تاکنون مجبور به ترک چین می‌شود. ملیسا چان، خبرنگار الجزیره در پکن در سال 2012 از چین اخراج شد.

گوتیه گفت: آنها از من خواسته‌اند به خاطر چیزی که ننوشته‌ام علنا عذرخواهی کنم. آنها مرا متهم به نوشتن چیزی می‌کنند که هرگز ننوشته‌ام.

وزارت امور خارجه چین در بیانیه‌ای در وب سایت این وزارتخانه اعلام کرد: این خبرنگار فرانسوی باید به دلیل مقاله‌ای که ماه گذشته میلادی نوشت عذرخواهی کند در غیر این صورت آنها کارت خبرنگاری وی در چین را تمدید نخواهند کرد.

در بیانیه وزارت امور خارجه چین آمده است: مقاله‌ نوشته شده توسط گوتیه به طرز فاحشی در راستای حمایت از اقدامات تروریستی و کشتار بی‌رحمانه مردم بیگناه بوده و باعث خشم مردم چین شد. با توجه به خودداری این خبرنگار از عذرخواهی جدی خطاب به مردم چین دیگر تداوم فعالیت وی در چین مناسب نیست. چین هرگز حامی آزادی حمایت از تروریسم نیست.

این بیانیه وزارت امور خارجه چین در حالی منتشر شده که مردم این کشور در فضای مجازی از بابت اینکه مقاله گوتیه را اصلا نخوانده و حتی درباره آن نشنیده‌اند اظهار تعجب کردند زیرا این مقاله هیچ نسخه‌ای به زبان چینی نداشته و حتی دسترسی به نسخه فرانسوی آن نیز از طرف مقام‌های چینی فیلتر شده است.

گوتیه در این مقاله با تیتر «همبستگی چین بعد از حملات پاریس بدون انگیزه‌های پنهانی نیست» سیاست‌های مبارزه با تروریسم چین در استان سین کیانگ را زیر سوال برده است.

انتهای پیام

کد N1082347