دست‌های پنهان ارتش پاکستان در ازسرگیری مذاکرات با هند

سیاسی

به گفته مقام‌ها، مشارکت محرمانه ارتش قدرتمند پاکستان در سیاست خارجی‌ راه را برای از سرگیری مذاکرات متوقف شده با هند هموار کرد، بهبود روابطی که منجر به نخستین سفر یکی از نخست وزیران هند به پاکستان در 12 سال گذشته شد.

به گفته مقام‌ها، مشارکت محرمانه ارتش قدرتمند پاکستان در سیاست خارجی‌ راه را برای از سرگیری مذاکرات متوقف شده با هند هموار کرد، بهبود روابطی که منجر به نخستین سفر یکی از نخست وزیران هند به پاکستان در 12 سال گذشته شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، سفر غیر منتظره نارندرا مودی، نخست وزیر هند برای دیدار با نواز شریف، همتای پاکستانی‌اش این نوید را داد که شاید مذاکرات میان این دو همسایه اتمی پس از 65 سال خصومت نهایتا پیشرفت کند.

به گفت مشاوران برنامه ریزی این سفر هنگامی که مودی برای تبریک شصت و ششمین سالروز تولد نواز شریف با وی تماس گرفت توسط رهبران دو کشور انجام شد.

اما حتی پیش از آنکه مودی به شهر لاهور برسد، روابط میان این دو همسایه رقیب شروع به بهتر شدن کرده بود و از سرگیری مذاکرات در آینده نزدیک قرار داشت.

مودی و شریف روز جمعه موافقت کردند که وزرای امور خارجه هند و پاکستان برای از سرگیری مذاکرات اواسط ژانویه سال 2016 میلادی دیدار کنند.

مقامات پاکستانی می‌گویند: واگذاری مذاکرات صلح به ارتش و انتصاب یک ژنرال بازنشسته به عنوان مشاور امنیت ملی به پاکستان اعتماد به نفس مجددی داد تا مذاکرات با هند از جمله مساله تروریسم را از سر بگیرد.

یکی از دیپلمات‌های ارشد پیش از این سفر گفت: این بار کاملا متفاوت است چرا که رئیس ارتش در آن مشارکت دارد.

گفته می‌شود که ژنرال راحیل شریف، فرمانده ارتش پاکستان روابط بسیار نزدیکی با ناصر خان جانجوآ، ژنرال بازنشسته‌ای که به عنوان مشاور امنیت ملی جدید منصوب و جایگزین سرتاج عزیز شده دارد.

بسیاری این اقدام را به عنوان افزایش حمایت ارتش از مذاکرات با هند تلقی می‌کنند.

یکی از اعضای کابینه نواز شریف پیشتر گفته بود ژنرال جانجوآ تجربه بسیاری در این نوع مسائل دارد. او بهترین فرد برای این سمت است و ثابت کرده که برای روند صلح مفید است. یکی دیگر از مزایای انتصاب او در این سمت این است که این ژنرال رابطه مستقیمی با فرمانده ارتش دارد.

یکی از مقامات ارشد هند نیز گفت: حمایت ارتش از مذاکرات صلح بیانگر تغییری بزرگ است و مشارکت ژنرال جانجوآ به عنوان مشاور امنیت ملی نشانه کلیدی مبنی بر حمایت نواز شریف از آغاز مجدد مذاکرات است.

تلاش‌های قبلی برای از سرگیری مذاکرات بارها به تعویق افتاد چرا که دولت هند تاکید داشت تمرکز این مذاکرات تنها باید بر تروریسم معطوف باشد. هند شبه نظامیان مستقر در پاکستان را به رهبری حملات بمبئی در سال 2008 میلادی که جان 166 تن را گرفت متهم می‌کند.

در مقابل پاکستان می‌گوید که منطقه مورد مناقشه کشمیر اصلی‌ترین موضوع مذاکرات است.

مقامات گفتند: از آنجایی که یک مرد نظامی حرف بیشتری برای گفتن در این روند دارد، اطمینان بیشتری درباره مذاکره درباره موضوعات حساس وجود دارد

یک دیپلمات پاکستانی می‌گوید: فکر می‌کنم در گذشته پاکستان برای مذاکره درباره تروریسم تردید داشت اما این مساله در حال حاضر تغییرکرده تصمیم گیری واقعی پشت صحنه اتفاق می‌افتد بقیه فقط شاهد هستند.

اما در این میان برخی مقام‌های پاکستانی و غربی می‌گویند که آمریکا نیز برای متقاعد کردن نواز شریف برای بازگشت به میز مذاکرات با هند در جریان سفرش به واشنگتن طی ماه گذشته به شدت تلاش کرد.

یک دیپلمات غربی می‌گوید: مساله هند بارها در جریان سفر شریف به واشنگتن پیش کشیده شد.

یک وزیر دیگر کابینه شریف می گوید: تصور ما بر این است که وقتی مودی در آمریکا بوده از سوی اوباما برای بازنگری بر رویکردش در قبال پاکستان تحت فشار قرار گرفته است.

انتهای پیام

کد N1082032