تاکید میانجی‌گران سوریه برای کنار گذاشتن عربستان از مذاکرات

نمایندگان اپوزیسیون سوریه در مذاکرات "آستانه" درباره سازش سوریه از جامعه بین‌الملل خواستند تا عربستان را از مذاکرات کنار بگذارند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، براساس نامه کمیته اجرایی ابتکار عمل آستانه، پایتخت قزاقستان، نمایندگان اپوزیسیون سوریه حاضر در مذاکرات سازش سوریه از جامعه بین‌الملل خواسته‌اند تا عربستان دیگر در این مذاکرات میانجی‌گری برای برقراری صلح و سازش در سوریه حضور نداشته باشد و رد صلاحیت شود.

بیش از 70 تن از نمایندگان مخالفان سوری در دو ماه مه و اکتبر 2015 در آستانه قزاقستان حضور یافتند تا درباره سازش در کشور خودشان به گفت و گو بپردازند.

در این نامه که برای استفان دی‌میستورا، فرستاده سازمان ملل در امور سوریه و وزارت امور خارجه روسیه فرستاده شده،‌ آمده است: رویکرد عربستان از آغاز درگیری‌ها در سوریه تنها باعث افزایش تنش‌ها میان طرفهای درگیر در این کشور بوده و اعضای گروه‌های افراط‌گرا را برای افزایش درگیری‌ها ترغیب کرده به همین دلیل عربستان دیگر نباید در این مذاکرات باشد.

در ادامه این نامه همچنین آمده است: عربستان از توافقات به دست آمده توسط میانجی‌گران بین‌المللی در وین در نوامبر 2015 و از زمان حضور مخالفان سوری در مذاکرات تبعیت نکرده است. ما خواهان این هستیم که تمامی طرفهای درگیر در سوریه باید برای مقابله با تروریسم حضور داشته باشند و نباید میان آنها تبعیضی قائل شد. تمامی این گروه‌ها باید در مذاکرات مربوط به آینده سوریه حضور داشته باشند.

اوایل ماه جاری میلادی، شورای امنیت سازمان ملل قطعنامه‌ای را درباره سازش در سوریه تصویب کرد که موکد توافقات وین است.

در هشتم دسامبر 2015، گروه‌های اپوزیسیون سوریه در ریاض، عربستان گردهم آمدند. دو روز بعد شورایی متشکل از 32 عضو را تشکیل دادند که 15 نماینده برای حضور در مذاکرات با دولت دمشق تعیین کرد.

انتهای پیام

کد N1082022