پاک‌آیین: آمادگی کمک به حل موضوع قره‌باغ را داریم

ايران,جمهوري آذربايجان

سفیر کشورمان در باکو از مذاکره روسای جمهوری آذربایجان و ارمنستان حمایت کرد و گفت: در صورت درخواست آمادگی آن را داریم که برای حل موضوع قره‌باغ کمک کنیم.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)،سفیر کشورمان در جمهوری آذربایجان در برنامه زنده «نظر نقطه سی» شبکه تلویزیونی «آینس» گفت: یکی از سیاست‌های کلان ایران و جمهوری آذربایجان بر کاهش وابستگی به نفت تمرکز داشته و در این راسنتا ساخت راه آهن آستارا به رشت اقدام بسیار مهمی است. ساخت راه آهن آستارا از آنجا که کریدور شمال جنوب را به هم متصل می کند، از اهمیت ویژه ای برخوردار است. به همین دلیل، دو کشور مصمم هستند که این خط آهن را احداث کنند و امیدواریم که ظرف 3 4 سال آینده کل این کریدور تکمیل بشود.

سفیر ایران در باکو گفت: در حال حاضر جمهوری آذربایجان به خطوط راه آهن روسیه متصل است و در ایران هم بین بندرعباس تا رشت از خلیج فارس تا شمال ایران خط آهن احداث شده و فقط 170 کیلومتر آن باقی مانده که دو کشور اهتمام دارند این را تمام کنند و امیدواریم که هر چه زودتر این اقدام انجام بشود.

پاک آیین در پاسخ به سئوالی مبنی بر سفرهای متقابل روسای جمهور ایران و جمهوری آذربایجان با اشاره به روابط خوب جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان و اراده روسای جمهور دو کشور بر توسعه روابط خاطرنشان کرد: در این شرایط طبیعی است که روسای جمهور دو کشور سفرهایی به تهران و باکو داشته باشند و امیدواریم در سال 2016 این سفرها محقق و تاریخ آن هم از طریق مجاری دیپلماتیک اعلام شود.

سفیر ایران در باکو با بیان اینکه سیاست جمهوری اسلامی ایران در قبال موضوع قره باغ تغییر نکرده است، افزود: ما معتقدیم که باید این مناقشه در چارچوب تمامیت ارضی کشورها، به صورت عادلانه و از طریق اجرای قطعنامه‌های بین‌المللی حل و فصل شود.

وی افزود: ما از مذاکرات روسای جمهوری آذربایجان و ارمنستان حمایت می‌کنیم و اگر از ما هم تقاضا شود آمادگی آن را داریم که برای حل این موضوع کمک کنیم.

سفیر کشورمان در مورد اختلافات ترکیه و روسیه با تاکید بر اینکه این دو کشور همسایگان ایران هستند و روابط ما با هر دو کشور خوب و راهبردی است، افزود: ما در ارتباط با چگونگی مبارزه با تروریسم با ترکیه مذاکره می کنیم و سعی داریم نظراتمان به هم نزدیک بشود و خوشحالیم که دولت ترکیه ، داعش را یک گروه تروریستی دانسته و تمایل دارد که مشکل سوریه از طریق مذاکره حل و فصل شود.

پاک آیین با تصریح بر اینکه در عین حال روسیه اقدام بزرگی انجام داده و با تروریسم وارد مبارزه شده است گفت: تهدید تروریسم برای همه منطقه ، برای ایران، آذربایجان و برای همه کشورهای قفقاز است و اینکه امروز روسیه با تروریسم مبارزه می کند اقدام ارزشمندی است که باید از آن حمایت بشود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: کشورهای خارج از منطقه مخصوصا کشورهای غربی که داعش را خلق و تجهیز کردند و اسلحه دادند ، تلاش دارند میان کشورهای منطقه از جمله ترکیه و روسیه اختلاف تشدید شود.

انتهای پیام

کد N1082019