کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی

اراکی: علمای دین راه را برای یکپارچگی ملل اسلامی هموار کنند

هفته وحدت,مجمع تقريب,وحدت,دبيركل مجمع تقريب مذاهب,ضرورت وحدت مذاهب

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی گفت: امیدواریم کنفرانس وحدت بتواند گامی موثر در جهت حل مشکلات و بحران‌های کنونی جهان اسلام بردارد.

به گزارش خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان ایراین (ایسنا)، آیت‌الله محسن اراکی در مراسم افتتاحیه بیست و نهمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی با بیان اینکه «امیدواریم این کنفرانس گامی موثر در جهت توسعه وحدت و ایجاد همبستگی در جهان اسلام باشد» اظهار کرد: اکنون 3 بحران در منطقه وجود دارد. شعار امسال این کنفرانس هم بحران‌های کنونی جهان اسلام است. اولین بحران، بحران نفوذ دشمن در مراکز تصمیم‌گیری است. آنها می‌خواهند اراده و آزادگی ملت‌ها را تحت تاثیر قرار بدهند تا در تصمیم گیری‌هایشان نفوذ پیدا کنند.

وی خاطرنشان کرد:‌ بحران دومی که در جهان اسلام وجود دارد بحران تفرقه و ستیز داخلی است که متاسفانه به وسیله‌ عناصر جاهل داخلی و برخی از دشمنان خارجی این بحران تقویت شده و در حال تداوم است. این مشکل که امروز هویت جهان اسلام را هدف قرار داده است باید با مدیریت سران، نخبگان و علمای برجسته جهان اسلام برطرف شود و ما سعی در ریشه کن کردن این مشکل داریم.

دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی تصریح کرد: امیدواریم این اجلاس بتواند با ارائه برنامه‌هایی و عملی ساختن آنها گامی موثر در جهت حل مشکل‌های جهان اسلام بردارد.

وی گفت: بحران سوم کشورهای اسلامی، بحران گسست ملت‌ها و کشورهای اسلامی است ما امروز می‌بینیم در نتیجه مشکلاتی که دشمنان به وجود آورده‌اند برخی از کشورها به سمت پراکندگی و از هم پاشیدگی رسیده‌اند. قرآن کریم ادیان را کلا برای ایجاد وحدت در جامعه اسلامی معرفی کرده است. همه ادیان آمده‌اند تا این پیام وحدت را برسانند و دین اصلی را در جهان برقرار کنند. همان دینی که اسلام آن را نوید داده است آنچه که موجب تفرقه می‌شود از خداگسستن و از خدا دور شدن است.

اراکی ادامه داد: امیدواریم در این اجتماع بزرگ انسانی تمام دست اندرکاران کشورهای اسلامی را به سوی وحدت دعوت کنیم. سیاست‌مداران، علمای دینی و توده مردم همه باید دست به دست هم بدهیم و راه را برای یکپارچگی ملل اسلامی هموار کنیم و آنچه که مایه نفاق است را از میان برداریم.

انتهای پیام

کد N1081959