هشدار وزیر خارجه آلمان در مورد فتنه‌انگیزی راستگرایان علیه پناهجویان

وزیر خارجه آلمان از فتنه‌انگیزی احزاب راستگرا در آلمان علیه پناهجویان سخن گفت و آنان را در افزایش چشمگیر شمار حملات به اقامت‌گاه‌های پناهجویان در این کشور شریک ‌جرم دانست.

طبق آمار اداره رسیدگی به جرایم جنایی در آلمان میزان ارتکاب ‌به جرایم خشونت‌آمیز و حملات به اقامتگاه‌های پناهجویان در آلمان در سال جاری میلادی چهار برابر شده است. ۹۰ درصد عاملان این جرایم عضو یا هوادار احزاب و گروه‌های راستگرا در آلمان بوده‌اند.

وزارت کشور آلمان نیز بر اساس این آمار اعلام کرد که از آغاز سال ۲۰۱۵ تا اواسط دسامبر امسال ۸۵۰ مورد حمله به خانه‌ها و اقامتگاه‌های پناهجویان به ثبت رسیده است. این در حالی‌ است که شمار این‌گونه حملات در سال ۲۰۱۴ بر ۱۹۹ مورد بالغ می‌شده است.

به گزارش سایت خبری شبکه اول تلویزیون آلمان فرانک والتر اشتاین‌مایر، وزیر خارجه آلمان در گفت‌وگویی مطبوعاتی تصریح کرد که احزاب راستگرای آلمان نیز در این تحول روند نگران‌کننده مقصر هستند.

به گفته‌ی او افزایش شمار حملات راستگرایانه به پناهجویان نشان می‌دهد که احزاب راست‌گرا می‌کوشند از طریق مسئله پناهجویان هواداران جدیدی جذب کنند. وزیر خارجه آلمان بدون آنکه از حزب یا گروه‌ مشخصی نام ببرد، در این راستا از فتنه‌انگیزی علیه پناهجویان سخن گفت.

سخنان اشتاین‌مایر ظاهرا به حزب راستگرای دموکرات‌ملی آلمان و حزب "آلترناتیو برای آلمان" اشاره دارد که گرایش‌های بیگانه‌ستیزانه دارند.

اشتاین‌مایر در این ارتباط خواستار برخوردی جدی با این روند شد و گفت، مقابله قاطعانه با پیام‌های تنفربرانگیز و تحریک‌کننده علیه پناهجویان در اینترنت پاسخی مهم به خطری است که اکنون از سوی راستگرایان متوجه آلمان است.

وزیر خارجه آلمان همچنین هشدار داد که نباید تر و خشک را با هم سوزاند و پناهجویان را با تروریست‌های احتمالی یکی دانست. او در این ارتباط خاطرنشان ساخت که اکثر عاملان حملات تروریستی شهروند کشورهای اروپایی بوده‌اند، از جمله عاملان حملات تروریستی اخیر در پاریس که ۱۳۰ کشته بر جای گذاشت.

اشتاین‌مایر تنها سیاستمداری نیست که در این روزها به این مسأله پرداخته است. هایکو ماس، وزیر دادگستری آلمان نیز هر گونه حمله‌ به پناهجویان یا اقامتگاه‌های آنان را حمله به ارزش‌های بنیادین این کشور خواند.

او تصریح کرد: هر گاه که بیگانه‌ستیزی بروز کند و خود را در قالب عملی نشان دهد، باید به آن واکنش نشان داد.

وزیر دادگستری آلمان همگان را به حضور بیشتر در صحنه اجتماعی و برخورد فعالانه‌تر فراخواند و گفت، خواه در کافه‌ها، خواه در زمین فوتبال و خواه در محل کار، باید به بیگانه‌ستیزی اعتراض کرد و یکایک اعضای جامعه باید در این راه سهیم شوند که جو عمومی علیه پناهجویان شکل نگیرد.

انتهای پیام

کد N1081755