آیت‌الله نوری‌همدانی:

اعتقادات فصل اول از معارف دین است

مرجع تقليد,آيت‌الله العظمي نوري همداني

آیت‌الله نوری‌همدانی با تاکید بر این‌که «وظیفه احیای اخلاق در جامعه و به خصوص در میان طلاب، بسیار سنگین است» گفت: مباحث اخلاقی و تربیتی با نظم بیشتری در مدارس علمیه ترویج یابند.

آیت‌الله نوری‌همدانی با تاکید بر این‌که «وظیفه احیای اخلاق در جامعه و به خصوص در میان طلاب، بسیار سنگین است» گفت: مباحث اخلاقی و تربیتی با نظم بیشتری در مدارس علمیه ترویج یابند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه قم، این مرجع تقلید در دیدار با معاونان تهذیب مدارس علمیه استان قم، افزود: اخلاق در زندگی بسیار مهم است و خدمت شما که برای احیای اخلاق در جامعه تلاش می‌کنید بسیار تأثیرگذار است.

وی با بیان این‌که «معارف اسلام به سه دسته اعتقاد، اخلاق و عمل تقسیم می‌شود» افزود: قسمتی از امور اسلام مربوط به اعتقاد است که در علم کلام بحث می‌شود و هر مسلمان باید معارف اعتقادی خود که از آن به اصول دین تعبیر می‌شود را تقویت کند، اعتقادات فصل اول از معارف دین است و باید از روی دلیل و برهان تا حد یقین تقویت شود.

آیت‌الله نوری‌همدانی فصل دوم معارف اسلامی را اخلاق دانست و خاطرنشان کرد: در نفس انسان ملکاتی وجود دارد که برخی پسندیده و برخی ناپسند است. اخلاق یک فن است که انسان باید از طریق آن اخلاق ناپسند را از وجود خود دور کند و ملکات پسندیده مانند تواضع و اخلاص را تقویت کند.

این استاد برجسته حوزه علمیه قم اظهار کرد: فصل سوم معارف اسلامی مرحله عمل است که واجبات و محرمات و توجه به آنها در این فصل است و سعی کردن در عملی شدن اخلاق بسیار مهم است.

وی افزود: اولا باید نسبت به اشخاص شناخت داشته باشید زیرا انسان‌ها متفاوتند و باید با اخلاق آنها آشنا باشید و با مهربانی با طلاب در تماس باشید تا بتوانید تأثیرگذار باشید و برای احیای اخلاق گام بردارید.

آیت‌الله نوری‌همدانی نظم را از امور بسیار مهم دانست و خاطرنشان کرد: باید مردم نظم و برنامه را از شما یاد بگیرند و کسانی که نظم نداشته باشند در زندگی موفق نخواهند بود.

وی گفت: باید زمانی را هم برای تأمین معاش زندگی در نظر گرفت زیرا بیکاری باعث فساد و سقوط می‌شود و سوم باید وقتی را برای معاشرت با افراد خوب و صالح داشته باشیم و این خیلی مؤثر است که احوال علما را مطالعه کرد.

این استاد برجسته حوزه علمیه قم بر لزوم مطالعه نهج‌البلاغه تأکید و اظهار کرد: طلاب باید شرح‌های مختلف نهج البلاغه را مطالعه و خلاصه نویسی کنند تا در آینده بتوانند از آن استفاده کنند.

آیت‌الله نوری‌همدانی شناخت اخلاق صنفی را ضروری دانست و خاطرنشان کرد: روحانیت صنف خاصی است و مردم انتظار اخلاق خاصی را از روحانیون دارند که باید این اخلاق را به طلاب آموزش دهیم و همچنین شناخت زمان و مقتضیات زمان هم از مواردی است که باید در اخلاق در نظر داشته باشیم.

انتهای پیام

کد N1081294