۰
آیت‌الله نوری‌همدانی:

اعتقادات فصل اول از معارف دین است

  • ۱۲بازدید
  • ۰ رای
  • ۰ دیدگاه
مرجع تقليد,آيت‌الله العظمي نوري همداني

آیت‌الله نوری‌همدانی با تاکید بر این‌که «وظیفه احیای اخلاق در جامعه و به خصوص در میان طلاب، بسیار سنگین است» گفت: مباحث اخلاقی و تربیتی با نظم بیشتری در مدارس علمیه ترویج یابند.

آیت‌الله نوری‌همدانی با تاکید بر این‌که «وظیفه احیای اخلاق در جامعه و به خصوص در میان طلاب، بسیار سنگین است» گفت: مباحث اخلاقی و تربیتی با نظم بیشتری در مدارس علمیه ترویج یابند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه قم، این مرجع تقلید در دیدار با معاونان تهذیب مدارس علمیه استان قم، افزود: اخلاق در زندگی بسیار مهم است و خدمت شما که برای احیای اخلاق در جامعه تلاش می‌کنید بسیار تأثیرگذار است.

وی با بیان این‌که «معارف اسلام به سه دسته اعتقاد، اخلاق و عمل تقسیم می‌شود» افزود: قسمتی از امور اسلام مربوط به اعتقاد است که در علم کلام بحث می‌شود و هر مسلمان باید معارف اعتقادی خود که از آن به اصول دین تعبیر می‌شود را تقویت کند، اعتقادات فصل اول از معارف دین است و باید از روی دلیل و برهان تا حد یقین تقویت شود.

آیت‌الله نوری‌همدانی فصل دوم معارف اسلامی را اخلاق دانست و خاطرنشان کرد: در نفس انسان ملکاتی وجود دارد که برخی پسندیده و برخی ناپسند است. اخلاق یک فن است که انسان باید از طریق آن اخلاق ناپسند را از وجود خود دور کند و ملکات پسندیده مانند تواضع و اخلاص را تقویت کند.

این استاد برجسته حوزه علمیه قم اظهار کرد: فصل سوم معارف اسلامی مرحله عمل است که واجبات و محرمات و توجه به آنها در این فصل است و سعی کردن در عملی شدن اخلاق بسیار مهم است.

وی افزود: اولا باید نسبت به اشخاص شناخت داشته باشید زیرا انسان‌ها متفاوتند و باید با اخلاق آنها آشنا باشید و با مهربانی با طلاب در تماس باشید تا بتوانید تأثیرگذار باشید و برای احیای اخلاق گام بردارید.

آیت‌الله نوری‌همدانی نظم را از امور بسیار مهم دانست و خاطرنشان کرد: باید مردم نظم و برنامه را از شما یاد بگیرند و کسانی که نظم نداشته باشند در زندگی موفق نخواهند بود.

وی گفت: باید زمانی را هم برای تأمین معاش زندگی در نظر گرفت زیرا بیکاری باعث فساد و سقوط می‌شود و سوم باید وقتی را برای معاشرت با افراد خوب و صالح داشته باشیم و این خیلی مؤثر است که احوال علما را مطالعه کرد.

این استاد برجسته حوزه علمیه قم بر لزوم مطالعه نهج‌البلاغه تأکید و اظهار کرد: طلاب باید شرح‌های مختلف نهج البلاغه را مطالعه و خلاصه نویسی کنند تا در آینده بتوانند از آن استفاده کنند.

آیت‌الله نوری‌همدانی شناخت اخلاق صنفی را ضروری دانست و خاطرنشان کرد: روحانیت صنف خاصی است و مردم انتظار اخلاق خاصی را از روحانیون دارند که باید این اخلاق را به طلاب آموزش دهیم و همچنین شناخت زمان و مقتضیات زمان هم از مواردی است که باید در اخلاق در نظر داشته باشیم.

انتهای پیام

نظر شما چیست؟

اولین نفری باشید که نظر خود را در مورد این مطلب بیان می کند.