حدود 60 تن سال 2015 به اتهام جرایم تروریستی در آمریکا محکوم شدند

وزارت دادگستری آمریکا دست‌کم 60 تن را در سال 2015 به اتهام ارتکاب جرایم مرتبط با اقدامات تروریستی محکوم کرده است؛ این رقمی غیرمنتظره محسوب می‌شود که به بهانه تهدیدهای تروریستی داعش و نفوذ رسانه‌های اجتماعی در به خدمت گرفتن نیرو است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه واشنگتن پست، تنها در هفته گذشته دادستان‌های آمریکایی سه تن را متهم و دو تن دیگر را نیز به ارتکاب جرایم مرتبط با اقدامات تروریستی محکوم کردند. یکی از این افراد انریکه مارکز، دوست و همسایه سید رضوان فاروق، عامل تیراندازی در سن برناردینو واقع در ایالت کالیفرنیا بود.

فرد دیگر محمد الشیناوی، اهل مریلند است که به دریافت 8700 دلار از داعش و توطئه برای استفاده از این پول برای انجام حملات در داخل آمریکا متهم است. وی به دادستان‌ها گفت که یکی از دوستان دوران کودکی‌اش که با داعش در ارتباط بود از طریق رسانه‌های اجتماعی با وی ارتباط برقرار کرد.

نفر سوم، جلیل عزیز، اهل پنسیلوانیاست که به ظن تامین پشتیبانی لجستیکی برای داعش از طریق پروپاگاندا در رسانه‌های اجتماعی و یافتن کمک برای این گروه تروریستی دستگیر شده است. دادستان‌ها می‌گویند، این مرد سایر حامیان داعش را ترغیب می‌کرد تا از برنامه‌های رمزگذاری پیام در داخل ‌آمریکا برای برقراری ارتباط استفاده کنند.

جان کارلین، دستیار دادستان کل در امنیت ملی آمریکا در یک کنفرانس خبری که ماه گذشته میلادی صورت گرفت، گفت: این ارتباط مشترک از طریق رسانه‌های اجتماعی صورت می‌گیرد. بسیاری از این پرونده‌ها متعلق به افراد جوانی است که در محیط‌های آنلاین با یکدیگر ارتباط دارند. بیش از 55 درصد از این متهمان زیر 25 سال دارند و یک سومشان هم تنها 21 سال یا کمتر هستند.

وی ادامه داد: ما درباره القاعده با چنین طیف سنی‌ای روبرو نبودیم.

مقام‌های آمریکایی می‌گویند: حامیان داعش در داخل آمریکا که به واسطه رهبرانشان برای انجام حملات در هر جایی که شد، ترغیب می‌شوند،‌ به دنبال توطئه‌چینی برای انجام حملات یا تلاش برای انجام آنها در داخل خاک آمریکا هستند. در 2015، دادستان‌ها بیش از 15 مورد علیه چنین افرادی پرونده تشکیل دادند.

برای نخستین بار، دادستان‌ها مظنونی را متهم کردند که به هک و حمایت از تروریست‌ها می‌پرداخت که شکلی از تروریسم سایبری است که در آن از ابزار آنلاین و اینترنتی برای ارتکاب جرایم سایبری در حمایت از یک سازمان تروریستی استفاده می‌شود. آردیت فریضی، شهروند کوزوو،‌ در مالزی و با حکم دستگیری از سوی آمریکا بازداشت شد. این مرد در اکتبر سال 2015 به استفاده از فضای مجازی برای سرقت داده‌های شخصی اعضای سرویس‌های دولتی آمریکا و ارائه آنها به جنید حسین، یکی از هکرهای داعش متهم شده است.

جنید حسین، شهروند انگلیسی در اوت سال 2015 و در حمله پهپادی در سوریه کشته شد در توییتر خود اسامی، آدرس‌های ایمیل، محل زندگی و شماره‌های تماس 1354 تن از اعضای ارتش و سایر نهادهای دولتی آمریکا را نوشته بود. وی هشدار داده بود که سربازان داعش از رگ گردن به شما نزدیک‌تر هستند!

اداره تحقیقات فدرال آمریکا (اف.بی.آی) در تمامی ایالت‌ها تحقیقاتی را آغاز کرده و این پرونده‌ها فراتر از مرزهای جغرافیایی و قومی است. جیمز کامی، مدیر اف.بی.آی در کنگره در ماه جاری میلادی حاضر شد و گفت که دلیلی برای باور این مساله وجود ندارد که داعش گروهک‌هایی را در داخل آمریکا ایجاد کرده باشد.

وی ادامه داد: آنها تلاش می‌کنند تا مردم در آمریکا را ترغیب کنند تا به نیابت از آنها دیگران را بکشند. اف.بی.آی بیش از 10 نفر را در ارتباط با داعش دستگیر کرده است. تمامی این افراد از طریق آنلاین دیگران را به خدمت گرفته و دست به اقدامات رادیکالی می‌زدند.

انتهای پیام

کد N1080945