کمالی: افکار عمومی نسبت به وجود گروه‌های فشار هوشیار شده‌ است

ایسنا نوشت: دبیرکل حزب اسلامی کار معتقد است که بر هم زدن تجمعات اصلاح طلبان، باعث محبوبیت بیشتر آنها نزد مردم می شود.

حسين کمالی که در حال حاضر عقیده دارد مردم آن طور که باید با فرهنگ اصلاح‌طلبی آشنا نشده اند، برای انتخابات آینده بر حضور 30 درصدی زنان و گردش نخبگان اصلاح‌طلب توسط جوانان تاکید دارد و در کنار تمام دغدغه‌هایش نسبت به برهم خوردن جلسات انتخاباتی اصلاح طلبان، بازنده بر هم زدن تجمعات قانونی را نه اصلاح‌طلبان بلکه گروه‌هایی می‌داند که بر برهم زدن نظم جلسات قانونی تاکید دارند.

اهم سخنان وي را در ادامه بخوانيد:

** برخی نمایندگان مجلس با اینکه حداقل 4 سال در مجلس حضور داشته اند حرکاتی انجام داده اند که نشان داد که از قوانین کشور چیزی نمی دانند. وقتی یک نماینده خود احترام و شان نمایندگی مجلس را نگه نمی دارد، دیگر از کسی نمی‌توان انتظار داشت که هنجارها و قوانین کشور را رعایت کند.

**{درباره برهم خوردن تجمع اصلاح طلبان در ورامين} وقتی یک نماینده مجلس در صحنه درگیری حضور پیدا می‌کند و رفتاری چنین از خود نشان ‌می‌دهد، دیگر نمی توان انتظار داشت که در چشم انداز سیاسی کشور شاهد رفتارهای ناپسند و زشت نباشیم. گروه هایی که به عنوان معترضین به سخنرانی‌ها حضور پیدا می‌کنند را ما تحت عنوان گروه فشار می شناسیم. گروه های فشار زمانی در جوامع حاضر می شوند که منطقی برای گفت‌وگوی اجتماعی در جامعه وجود نداشته باشند. آن‌ها نمی خواهند که از طریق صحبت مشکلات را حل کنند، بلکه می خواهند از طریق وادار کردن طرف به سخن نگفتن به خواسته های خودشان برسند.

**در حقیقت این روش‌ها در دنیای پیش رفته جایگاهی ندارد، روشی است که در سیاست سنتی از آن استفاده می‌شد که امروز منسوخ شده است. حضور این گروه ها در حالی است که مردم نشان دادند نسبت به این مسائل موضع گیری و دید مثبتی ندارند و آن را ناشی از نوعی خود خواهی و گرایش به تک صدایی می‌دانند. کسانی که این روش را پی می‌گیرند، در جامعه امروز موفق نخواهند بود. دیگر امروز به گونه ای نیست که چند روزنامه و یک کانال تلویزیون افکار مردم را جهت دهند. رسانه‌های متعددی در سطح بین‌الملل و سطح کشور وجود دارند که اطلاعات فراوانی را در اختیار مردم قرار می‌دهند. فضای مجازی را هم باید به این ابزار ارتباطی اضافه کنیم که این روزها هم به کثرت اخبار و هم سرعت انتقال خبر افزوده است.

**{درباره‌ی راه حل مبارزه با گروه های غیر قانونی موسوم به گروه های فشار} شاید اتخاذ نوعی گفتمان منطقی برای مقابله با کسانی که آن‌ها را رقیب می شناسند، اساسی ترین راه حل باشد. امیدواریم که این نوع رفتارها که در ماه های اخیر شاهدش بودیم، ادامه پیدا نکند. ما مجموعه کسانی‌که در صحنه انتخابات حضور پیدا می‌کنند را دعوت می‌کنیم که به برگزاری یک انتخابات توام با آرامش کمک کنند.می‌خواهیم همه با رفتاری منطقی به انتخابات بیایند.

** افزایش مشارکت در انتخابات برای نظام و سیاستمداران و خود مردم نکته‌ای مثبت است که سیاستمداران دو جناح باید به این موضوع توجه داشته باشند. تندروها فکر نکنند با حذف رقیب از صحنه به نظام کمک می‌کنند. هر چه میزان مشارکت مردم در انتخابات افزایش پیدا کند مشروعیت هم بیش تر می‌شود و خطرات دشمنی های خارجی هم کاهش پیدا می‌کند. امیدواریم که تندروها به این سمت بروند که دست از فشارهای بی مورد بردارند ،‌اگر این اتفاق بیافتد بر اساس دموکراسی و رفتار طرف مقابل مجبور می‌شوند که کار خلاف قانونی انجام ندهند. امیدوارم این هوشیاری در مجموعه سیاسیون کشور وجود داشته باشد و برای ایجاد چنین فضایی کمک کنند.

** نباید منافع شخصی را بر تمامیت ارضی و حفظ نظام ترجیح دهیم. کلا گروه فشار گروهی است که نمی خواهد وارد گفتمان سیاسی، فرهنگی و یا اجتماعی شود و می خواهد با ایجاد رعب و وحشت و ایجاد فضایی که رقیب در آن حضور پیدا نکند، اداره امور را در دست بگیرد. نقش واقعی گروه فشار این است.این گروه می تواند در اختیار هر جمعیتی باشد. گروه اصلاح طلب چون اعلام می کند تکثرگرا هستیم و هر نظری را می شنویم و برای اقلیت ها حقوقی به رسمیت می شناسیم به سمت و سوی استفاده از این گروه ها نمی روند.گروه های میانه رو با استفاده از این گروه ها به آنچه که می خواهند از آن محافظت کنند آسیب می زنند.

**مردم وقتی به آگاهی و هوشیاری برسند که هر جمعیتی برای چه به راه افتاده اصلاح طلب‌ها پیروز شده اند ، حتی اگر همه کرسی ها و جایگاه های سیاسی توسط رقیب پر شود باز اصلاح طلب ها برنده هستند. وقتی نظر اصلاح طلبی در جامعه جا بیفتد همه می پذیرند باید نظر همه را شنید و لازم نیست فقط یک نفر حرف بزند، در برابر حقوق همه برابر هستند و کسی خاص نیست. اگر این اصول پذیرفته شود گروه های فشار از بین می روند، ولی اگر فقط کسب کرسی مجلس هدف باشد حرکت های سلبی گروه های فشار می تواند اثر گذار باشند.

** اتفاقاتی که در ورامین و شیراز افتاد بر ایجادکنندگانش تاثیر منفی گذاشت، افکار عمومی نسبت به وجود گروه‌های فشارآگاه و هوشیار شدند. برای اصلاح طلب ها که رعب و وحشتی ایجاد نکرد . آن ها می خواهند جلوی اصلاح طلب ها را بگیرند که روی مردم تاثیر نگذارند که اتفاقا با این کار مردم بیش تر جذب اصلاح طلب ها می شوند.مردم بیش تر حساس و کنجکاو می شوند که ببینند اصلاح طلب ها چه می گویند که عده ای نمی خواهند آن ها حرف بزنند. اصلاح طلب ها با این حرکات در افکار عمومی پیش می افتند و حقانیت‌شان مقابل تندروها ثابت می شود . پس این حرکات به ضرر آن ها است.

**دیدیم که چند سال گذشته چه خرافه هایی را به اسم دین رواج دادند.در حقیقت نشان دادند که مبانی اندیشه ای ما خیلی قوی نبود، علمای اسلام حرف‌های خود را گفته اند اما یا حرفهایشان کافی نبوده یا به خوبی ترویج نشده است. رسانه ی ملی به جای اینکه در جهت تقویت این اندیشه ها عمل کند به مسائل پیش پا افتاده مشغول شده و با فیلم های سطحی و مسائل بی اهمیت وقت مردم را گرفته است. به عنوان مثال فیلم محمد رسول الله با اینکه ممکن است نواقصی داشته باشد اما آنچه که به مردم اطلاع می دهد به اندازه ده هزار سخنرانی است.

**{در پاسخ به سوالي درباره تلاش هاي انتخاباتي اصلاح طلبان} من نمی گویم که اصلاحات کلا دنبال صندلی نیست. من شخصا به دنبال صندلی نیستم اما شاید افرادی از طیف ما به دنبال آن باشند. من در باره ی خودم می توانم بگویم اما از قول همه نمی گویم.

**وقتی مشارکت مردم در انتخابات افزایش پیدا می کند وحدت ملی افزایش پیدا کرده و امنیت نظام بالا می رود، ولی اگر کاری پیش آید که مشارکت ها کاهش پیدا کند لطمه ای است که آسیب زا است.  فقط هم اصولگراها نیستند که آسیب می زنند. چند سال پیش قانونی در مجلس تصویب شد که درآن تاکید شد کسانی که مدرک کارشناسی ارشد به پایین دارند نمی توانند کاندیدای مجلس شوند. با این مصوبه درصد زیادی از مردم از حق کاندیدا شدن محروم شدند. یعنی انتخاباتی برگزار می شود که به 95% مردم گفته اید نمی تواید در این انتخابات کاندیدا شوید. بعضا برخی رئیس جمهورهای کشورها مدرک دیپلم ندارند. اینجا در کشور جهان سومی مثل ما است که عناوین دکتر و مهندسی ارزش دارد.

**برادران عزيزي که در شورای نگهبان هستند بهتر است به جایگاهی که قانون اساسی به آن ها داده است توجه کنند. جایگاه آنها جایگاه پدر است و نه برادری. یعنی در قانون اساسی فلسفه ی شورای نگهبان در فصل انتخابات این بوده است که اگر قوه ی مجریه یا سایر قوا تعدی نسبت به کاندیداها انجام دادند شورای نگهبان رفع ظلم کند .  اگر مقداری گشاده رویی انجام شود و این اجازه را بدهیم تا کسانی که آسیبی به نظام نمی زنند، بتوانند نظرات متفاوت خود را بیان کنند آن شور و نشاط اجتماعی و سیاسی افزایش پیدا می کند. دغدغه ما این است که مشارکت مردم کاهش پیدا نکند و انتخاباتی توام با صمیمیت برگزار شود و به وحدت ملی ما اسیبی وارد نشود.

** ما به انتخاباتی مسالمت آمیز فکر می کنیم . برای رسیدن به چنین انتخاباتی همه ی جناح های کشور که به دنبال انتخابات خوب هستند به دنبال انتخاباتی با مشارکت بالا و مقبول‌اند. شورای نگهبان نباید به رد صلاحیت ها به شکل سابق بپردازند . 

27219

 

کد N1080931