مسکو استناد به اظهارات نماینده ترکیه درباره حمله شیمیایی سوریه را خواستار شد

سیاسی

روسیه ابراز امیدواری کرده است، طی تحقیقات مشترک سازمان منع گسترش تسلیحات شیمیایی و سازمان ملل درباره استفاده گاز سارین در سوریه گزارش‌های یکی از نمایندگان مجلس ترکیه که به دلیل افشای نقش ترکیه در پنهان کردن جابه جایی این گاز توسط داعش به خیانت متهم شده نیز در نظر گرفته شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری راشاتودی، در حالی که تحقیقات مشترک سازمان ملل و سازمان منع گسترش تسلیحات شیمیایی در حال بررسی عامل استفاده از گاز سارین در حملات سوریه است. ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه دراین باره گفت: این مکانیسم ویژه باید تمامی اطلاعاتی را که یکی از نمایندگان پارلمان ترکیه مطرح کرده است بررسی کند و به شورای امنیت سازمان ملل در این باره گزارش دهد.

اردن اردم، نماینده حزب جمهوری خواه ترکیه پس از اینکه افشا کرد گروه داعش در سوریه تمامی مواد لازم برای انجام حمله گاز سارین را از طریق ترکیه به دست می‌آورد از سوی رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری این کشور به خیانت متهم شد.

اردم علاوه بر این گفته بود، غرب آگاهانه و عامدانه دولت بشار اسد، رئیس جمهور سوریه را مقصر حمله شیمیایی سال 2013 در غوطه اعلام کرد تا بهانه لازم برای دخالت نظامی در سوریه را داشته باشد.

با این حال وزارت خارجه روسیه با اشاره به تلاش‌های اردم برای افشای دست کم بخشی از حقایق اعلام کرد، در این افشاگری هیچ چیز جدید و جالبی وجود نداشته است. زاخارووا طی بیانیه‌اش یادآوری کرد، در سال 2013 تعدادی از منابع از جمله یک ترک به اتهام دست داشتن در تحویل محموله شیمیایی و سارین و انتقال آن از مرز ترکیه بازداشت شدند.

زاخارووا ادامه داد: پس از آن این پرونده مسکوت ماند و مظنونان اصلی بدون محاکمه به سوریه گریختد. بنابراین افشاگری‌های اروم نه تنها برای ما که در مجموع مساله جدیدی نبود.

این در حالی است که غرب و متحدانش بدون وجود هیچ منبع خاصی همواره دمشق را متهم حملات شیمیایی سوریه اعلام کرده‌اند.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه در ادامه اظهاراتش به حمله چند ماه گذشته بی‌سابقه اطراف دمشق پس از تحقیقات ناقص ترکیه اشاره کرد که در آن هم از همان مواد شیمیایی استفاده شده بود. زاخارووا در این باره توضیح داد: این حمله اقدامی آشکار برای ایجاد پرونده‌ای دیگر درباره استفاده ارتش سوریه از "مواد شیمیایی داخلی" بود.

وی خاطرنشان کرد که نه تنها اردم بلکه تعدادی از کارشناسان مستقل غربی نیز نسبت به این ادعا که مکررا در رسانه‌های غربی مطرح می‌شوند تردید دارند.

انتهای پیام

کد N1080858