همزمان با افتتاح مرکز اسلامی

جشن میلاد پیامبر(ص) در مسکو برگزار شد

پيامبر اكرم ص ,سازمان فرهنگ و ارتباطات,ایران و روسیه

همزمان با افتتاح مرکز اسلامی مسکو، جشن میلاد النبی(ص) با حضور معاون بین‌الملل دفتر مقام معظم رهبری و رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در مسکو برگزار شد.

همزمان با افتتاح مرکز اسلامی مسکو، جشن میلاد النبی(ص) با حضور معاون بین‌الملل دفتر مقام معظم رهبری و رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در مسکو برگزار شد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، در این مراسم که به همت نمایندگی دفتر مقام معظم رهبری در روسیه و همکاری رایزنی فرهنگی ایران برگزار شد، ابراهیمی‌ترکمان، ریشه افراطی‌گری و خشونت و دگرستیزی و دگرهراسی در منطقه و جهان امروز را عدم درک و شناخت واقعیت دانست.

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با تأکید بر ضرورت شناخت ملت‌ها، ادیان و مذاهب مختلف از یکدیگر، تأسیس مرکز اسلامی مسکو را گامی مهم در راستای ارتباط، گفت‌وگو و همکاری میان مذاهب و ادیان مختلف در فدراسیون روسیه عنوان کرد.

این عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به تلاش‌های حجت‌الاسلام والمسلمین اکبر جدی، نماینده دفتر مقام معظم رهبری در روسیه برای تأسیس و راه‌اندازی این مرکز اسلامی ابراز امیدواری کرد تا با مشارکت و همکاری مؤمنان، دینداران، فرهیختگان و اصحاب اندیشه روسیه، این مرکز بتواند به وظیفه خود در تقویت ایمان به خدا و ارتقای معارف اسلامی و گسترش زندگی مسالمت‌آمیز میان پیروان ادیان و مذاهب مختلف به صورت مطلوب عمل کند.

گفت‌وگوی ادیان، راهی عقلایی

حجت‌الاسلام والمسلمین قمی با اشاره به ارزش‌های مشترک بشری، خواست همه ملت‌ها را زندگی مسالمت‌آمیز همراه با عدالت، معنویت و اخلاق دانست.

معاون ارتباطات بین‌الملل دفتر مقام معظم رهبری، استفاده استکبار جهانی از زور و اسلحه برای گسترش و جهانی کردن آنچه ارزش‌های خود می‌دانند را روشی باطل و غیر منطقی عنوان کرد.

وی در ادامه سخنان خود بیان کرد: جریان‌های افراطی همچون داعش نیز به خود حق می‌دهند که برای گسترش و جهانی‌سازی ارزش‌های خود، از زور و اسلحه ولو به قیمت کشتار مردم بی گناه استفاده کنند.

قمی در ادامه، با اشاره به فطرت‌های بشری، اخلاق و معنویت و دردهای مشترک بشری به عنوان سه زبان مشترک تمام پیروان ادیان ابراهیمی، راه گفت‌وگوی ادیان و مذاهب با یکدیگر برای درک و شناخت متقابل را راهی عقلانی و منطقی نام برد.

معاون بین‌الملل دفتر مقام معظم رهبری با اشاره به مسیر منطقی و عقلانی ملت ایران در بیان ارزش‌ها و دفاع از آرمان‌ها و ارزش‌های خود، حمایت از ملل مظلوم به ویژه مردم فلسطین را روشی عقلانی و منطقی برای گسترش عدالت در جهان دانست.

وی همچنین ضمن تشریح وظایف و مأموریت مرکز اسلامی مسکو، این مرکز را کانونی برای تبادل آراء و اندیشه میان اندیشمندان، فرهیختگان، علما و دینداران از ادیان و مذاهب مختلف عنوان کرد.

مهدی سنایی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه نیز در این مراسم با اشاره به گسترش روزافزون روابط و همکاری‌های سیاسی، اقتصادی و امنیتی میان دو کشور، تأسیس این مرکز را برای تحول و گسترش روابط فرهنگی ایران و روسیه ضروری و حائز اهمیت دانست.

در ادامه این مراسم، گروه تواشیح «میعاد» که از سوی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به روسیه اعزام شده‌اند در مدح رسول اکرم(ص) به اجرای همخوانی پرداختند و مورد توجه و استقبال شرکت‌کنندگان قرار گرفت.

بر اساس این گزارش در بخش پایانی این مراسم که با حضور شخصیت‌های برجسته فرهنگی، علمی و دینی روسیه در ساختمان جدید التأسیس مرکز اسلامی مسکو همراه بود، حجت‌الاسلام والمسلمین موصلی، نماینده آیت‌الله سیستانی در فدراسیون روسیه، نماینده شورای مفتیان و نماینده کلیسای ارتدوکس به ایراد سخنرانی پرداختند.

انتهای پیام

کد N1080735