حسنین هیکل: ما که با اسرائیل مذاکره کردیم چرا نباید با نظام اسد مذاکره کنیم؟!

مصر

"محمد حسنین هیکل"، نویسنده معروف مصری با بیان این که ایران دلیل نگرانی‌ها درباره آینده اعراب نیست تصریح کرد: هدف اسرائیل این است که جهان عرب در بحران‌های داخلی و تناقض شدید به سر ببرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محمد حسنین هیکل، روزنامه نگار و نویسنده معروف مصری در گفتگو با شبکه مصری "سی بی سی" ضمن ابراز نگرانی نسبت به اوضاع کنونی، از نظام عبدالفتاح سیسی، رئیس‌جمهور مصر خواست تا با شفافیت با بحران‌های موجود و مردم برخورد کند.

وی افزود: خداوند یاور سیسی باشد. وی به من خبر داد که تنها دو ساعت در روز می‌خوابد. سیسی در زمانی آمد که کشور تنها شاهد بروکراسی بود.

هیکل با تاکید بر اینکه پارلمان مصر باید طرح واضحی را برای مقابله با چالش‌ها تصویب کند، هشدار داد: "کشور در آستانه خروج از تاریخ است. باید مذاکراتی میان تمامی گروه‌های ملی برای روشن کردن دیدگاهشان نسبت به آینده صورت بگیرد. در حال حاضر رئیس جمهور باید مصر را به گونه‌ای بسازد که با تمامی امکانات و توان خود فعالیت کند. در حال حاضر احزاب به هیچ وجه نماینده مردم مصر نیستند."

وی گفت: جمال عبدالناصر، رئیس‌جمهور فقید مصر برای برآوردن خواسته‌های مردم تلاش کرد و این دلیل محبوبیت مردمی‌اش بود. مردم اکنون امید زیادی به سیسی دارند.

هیکل درباره تحولات منطقه خاورمیانه نیز تاکید کرد: آنچه که اکنون در جهان عرب رخ می‌دهد تجلی رویاها و طمع‌ورزی‌های اسرائیل است. اعراب در آینده در معرض خطرات بزرگی قرار می‌گیرند.

وی بعید دانست که ایران دلیل نگرانی‌ها درباره آینده اعراب باشد.

هیکل درباره سوریه نیز گفت: جهان امروز شاهد درگیری بین‌المللی درباره سوریه است؛ چراکه ورودی شبه جزیره عرب، ایران و عراق محسوب می‌شود. سوریه کانون درگیری در جهان عرب است. با کدام طرف در سوریه هستیم؟ با بشار اسد، رئیس‌جمهوری این کشور یا مردم این کشور؟ ما باید با مردم سوریه باشیم و نمی‌توانیم نظام مشخصی را بر مردمی مشخص تحمیل کنیم.

هیکل گفت: نظام کنونی مجبور به تعامل با اسد است و ما نیاز داریم سخنانی را خطاب به مردم سوریه بگوئیم. ما با اسرائیل مذاکره کردیم پس چرا نباید با نظام اسد مذاکره کنیم؟ چه مانعی بر سر راه ماست؟

وی افزود:" اگر جایگزینی «بهتر» از اسد در جهان عرب پیدا شود اسد سقوط خواهد کرد."

هیکل با تاکید بر اینکه داعش به دلیل درگیری در کشورهای عربی به وجود آمده، اعلام کرد: ما در به تصویر کشیدن داعش بسیار مبالغه می‌کنیم.

وی گفت: هدف اسرائیل این است که جهان عرب در بحران های داخلی و تناقض شدید به سر برد. من باید سخنان موشه دایان، وزیر جنگ اسبق اسرائیل را یادآور شوم که می‌گفت: آنچه که باعث می شود من از اعراب دوری کنم این است که احساس کنم اعراب وارد تناقض‌ها و درگیری با هم شده‌اند.

هیکل درباره بحران سد "النهضه" نیز گفت:‌ ما تنها از طریق دوستی و احترام با اتیوپی برخورد می‌کنیم و هیچ وسیله‌ای جز این برای تعامل با این کشور نداریم.

وی تاکید کرد: تجربه ما در طول تاریخ ثابت کرد که مصر تنها با متحد کردن تلاش‌هایش با جهان عرب قدرتمند می‌شود. سیاست‌های ما باید براساس تاریخمان باشد که با آسیا و آفریقا در ارتباط است. جهان عرب باید مشرف بر عصر جدید باشد. نیمی از اروپا فکر می‌کنند ما تروریست هستیم و نیم دیگر ما را واپس‌گرا و کهنه پرست می‌دانند.

انتهای پیام

کد N1080733