واکنش ائتلاف مخالفان سوریه به کشته شدن رهبر "جیش‌الاسلام"

جنگ,سوريه

ائتلاف مخالفان سوریه در واکنش به کشته شدن رهبر گروه "جیش‌الاسلام" ادعا کرد: "ترور" زهران علوش اهداف حمله روسیه به سوریه را در ریشه کن سازی "نیروهای میانه رو انقلابی" تایید می‌کند.

ائتلاف مخالفان سوریه در واکنش به کشته شدن رهبر گروه "جیش‌الاسلام" ادعا کرد: "ترور" زهران علوش اهداف حمله روسیه به سوریه را در ریشه کن سازی "نیروهای میانه رو انقلابی" تایید می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره، در بیانیه ائتلاف مخالفان سوریه آمده است: "کشته شدن زهران علوش خدمتی آشکار به «تروریسم و داعش» است و ترور وی با هدف تضعیف گروه‌های ارتش آزاد انجام شد که در مقابل «تروریسم» ایستادگی کرده و تشکیلات آن را نابود می‌کنند."

خالد خوجه، رئیس ائتلاف مخالفان سوریه نیز در پیامی در پایگاه اجتماعی "توییتر" تاکید کرد گروه‌های مخالف در غوطه باید برای از بین بردن شکاف‌ها و ادامه ماموریت خود با یکدیگر متحد باشند.

ریاض حجاب، هماهنگ کننده کل هیات مخالفان در مذاکرات سوریه نیز تاکید کرد: ترور علوش بر عرصه سیاسی و دیپلماتیک تاثیر خواهد گذاشت و هدف قرار گرفتن هر یک از اعضای هیات در واقع به معنای هدف گرفتن کل این هیات است.

وی ضمنا این مساله را تهدیدی علیه روند سیاسی و مذاکرات با دولت سوریه دانست.

هماهنگ کننده کل هیات مذاکره کننده مخالفان سوریه با اشاره به اینکه این مساله تبعاتی بر عرصه سیاسی و دیپلماسی سوریه خواهد داشت، افزود: جیش‌الاسلام یکی از مهمترین ساختارهای تشکیل دهنده هیات عالی مذاکرات است که در کنفرانس ریاض در دهم دسامبر جاری شکل گرفت و هدف قرار دادن هر یک از اعضای آن به معنای هدف قرار دادن کل هیات است.

وی با طرح این ادعا که گردان‌های جیش الاسلام "از شهروندان در برابر اقدامات دولت حمایت می‌کنند و این ارتش یکی از ساختارهای اصلی جنگ علیه داعش است" مدعی شد: دخالت روسیه هیچ کمکی به روند سیاسی در سوریه نمی‌کند.

ریاض حجاب در ادامه مدعی شد: "هرگز مذاکره با دولت اسد درباره حاکمیت ملی درست نیست زیرا وی هیچ گونه کنترلی بر این موضوع ندارد."

حسام سلامه، یکی از فرماندهان جنبش "احرارالشام" نیز اظهار داشت: کشته شدن علوش نشان می‌دهد که هیچ راه حل سیاسی در سوریه در سایه ادامه حمایت روسیه از دولت اسد وجود ندارد.

گروه‌های "ارتش یرموک" و "التوحید" و گردان "شهداء‌الاسلام " نیز کشته شدن علوش را محکوم کردند.

این گروه‌ها در بیانیه‌های جداگانه تاکید کردند که اطمینان دارند جیش‌الاسلام با سرسختی بیشتری به راه خود ادامه خواهد داد.

زهران علوش، رهبر گروه افراط‌گرای جیش‌الاسلام روز جمعه در یک حمله هوایی در منطقه المرج در غوطه شرقی در ریف دمشق کشته شد.

انتهای پیام

کد N1080671