در گفت‌وگو با ایسنا

سفیر اندونزی در تهران: اعمال محدودیت در صدور ویزا آرامش مسافران ایرانی را بیشترکرده است

سفیر اندونزی در تهران وظیفه خود به عنوان سفیر این کشور در ایران را گسترش روابط همه جانبه به ویژه در زمینه‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی می‌داند.

این دیپلمات اندونزیایی با اشاره به سال‌هایی که در بین مردم ایران زندگی کرده است از علاقه خود به مردم این سرزمین و سفر در این کشور پهناور می‌گوید.

ورزش، عکاسی و سفر از جمله مواردی هستند که دیان ویرینگجوریت را سر ذوق می آورند و باعث می شوند کمی از دنیای سیاست دور شده و به میان مردم عادی بیاید.

غذاها، مردم کوچه بازار و لباس‌های اقوام مختلف ایرانی در مجموعه عکس های او که در قالب کتابی به مردم ایران هدیه شده، به خوبی نمایان هستند و از نزدیکی سفیر اندونزی با ایران و ایرانیان خبر می‌دهند.

متن گفت و گوی دیان ویرینگجوریت سفیر اندونزی در ایران با خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به شرح زیر است:

*روابط تهران_جاکارتا را چطور ارزیابی می‌کنید؟

_ دو کشور در زمینه سیاسی روابط بسیار خوبی با یکدیگر دارند، این روابط تا جایی مثبت است که برخی ما را دو کشور برادر می دانند. علاوه بر این خوشبختانه از نظر سیاسی نیز هیچ مشکلی با هم نداریم. اندونزی در کنار همکاری های چندجانبه، همکاری های بسیار خوبی با ایران در سطح بین‌الملل دارد.

* مهمترین چالش فعلی بین ایران و جاکارتا را در چه بخشی می دانید؟

_ تنها چالش موجود بین تهران_جاکارتا محدودیت‌های اقتصادی است که به واسطه تحریم‌ها به وجود آمده‌اند امیدوار هستیم این موضوع هم به زودی با برداشته شدن تحریم ها رفع شود. در واقع این امر به یک چالش برای ما تبدیل شده است چراکه اگر برخی کشورها می‌توانند با ایران روابط اقتصادی داشته باشند چرا اندونزی نتواند این رابطه با ایران را برقرار کند. برای مثال در مورد حجم روابط ایران با کشورهای آسیای جنوب شرقی باید بگویم، حجم مبادلات تجاری فیلیپین، مالزی و سنگاپور با ایران به مراتب بیشتر از اندونزی است. این در حالی است که اغلب اجناسی که ایران از این کشورها وارد می‌کند در اندونزی حتی بیشتر از این کشورها وجود دارد.

* روابط تهران_جاکارتا در پسا برجام را چطور ارزیابی می‌کنید؟

_ من این روابط را منوط به برداشته شدن تحریم‌ها می‌دانم؛ ولی همچنان تحریم‌ها پابرجاست و به صورت کامل برداشته نشده است. لغو تحریم‌ها علیه ایران به صورت گام به گام و طی چندسال اتفاق می‌افتد و زمان می‌برد تا این تحریم ها صد در صد برداشته شود. در نتیجه ما چه بپذیریم و چه نپذیریم هنوز محدودیت ها پابرجاست و خیلی آسان نیست که بتوانیم بر تحریم‌ها غلبه کنیم.

در زمان تحریم بخش فرهنگی، ورزشی، ارتباط مردم با یکدیگر و تعاملات بین دانشجویان، هنرمندان و اساتید دو کشور بیشترین فضا را برای گسترش روابط دارد و اندونزی تا برداشته شدن تحریم‌ها می تواند در این بخش‌ها با ایران تعامل داشته باشد.

همچنین باتوجه به زمان‌بر بودن برداشته شدن کامل تحریم‌ها من به عنوان سفیر اندونزی در ایران بقیه وقت خود را بر روی گسترش روابط فرهنگی و اجتماعی بین تهران_جاکارتا خواهم گذاشت.

*در شرایطی که شرکت‌ها و هیئت‌های اروپایی و آسیایی برای ارزیابی و بررسی زمینه‌های تعامل به تهران سفر می‌کنند، شرکت‌های اندونزی چه برنامه‌ای برای سرمایه‌گذاری در ایران دارند؟

_از سال پیش کشورهای اروپایی، ژاپنی و حتی کره‌ای به منظور اطلاع از پتانسیل‌های موجود در ایران به تهران سفر کردند تا ارزیابی درستی از روابط تجاری خود در پسا تحریم با ایران داشته باشند.

اندونزی و سفارت این کشور در ایران هم نمی خواهد از این قافله عقب بماند. بنابراین از سال پیش که حرف امضای تفاهم نامه با اعضا 1+5 مطرح بود ما رابطه با ایران را در نظر داشتیم و از همان زمان که بحث امضای توافق مطرح بود من به مسئولان کشورم می گفتم که آنها هم هیئت هایی را برای بررسی شرایط به ایران بفرستند و بازار این کشور را برای پسا تحریم بررسی کنند.

از ماه ژوئیه که این تفاهم نامه امضا شد علاقه دولت اندونزی هم به سمت گسترش روابط و بررسی شرایط پیش رفت. از همان ماه ژوئیه هم 5 وزیر اندونزی به تهران سفر کردند تا بتوانند شرایط را برای توسعه روابط بسنجند.

*مهمترین بخش‌های مورد تعامل ایران و اندونزی چیست؟

_نفت و گاز یکی از استراتژیک ترین زمینه‌های تعامل دوطرف است و به همین دلیل وزرای انرژی و اقتصاد اندونزی به منظور انجام رایزنی و گفت‌وگو به ایران سفر کردند. همچنین رییس شرکت ملی نفت اندونزی و وزیر امورخارجه در بخش سیاسی و وزیر ورزش و جوانان اندونزی هم در زمینه فرهنگی به ایران آمده و با مسئولان این کشور گفت‌وگوهایی داشتند. تمامی این سفر ها از علاقه ما برای گسترش روابط با تهران حکایت می‌کند .

البته رسانه‌ها به ویژه رسانه‌های اروپایی روی سفرهای مسئولان غربی به ایران مانور بیشتری می‌دهند. ولی سفر مسئولان آسیایی آن طور که باید پوشش داده نمی شوند. این درحالی است که تنها طی ماههای گذشته در زمینه تجاری چندین هیئت اندونزیایی به ایران سفر کرده است.

در هر صورت ما خیلی نگران حضور شرکت های اروپایی در ایران نیستیم؛ چراکه سفارت اندونزی در ایران هم به همان اندازه فعال است و از طرف دولت این کشور شرایط را بررسی می‌کند.

*باتوجه به جمعیت مسلمانان اندونزی فکر می‌کنید در آینده دو کشور بتوانند از نظر فرهنگی تعاملات بیشتری با یکدیگر داشته باشند؟

_ ایران و اندونزی از تاریخ و فرهنگ غنی بر خوردار هستند. در اندونزی نژادها و فرهنگ هایی با سنت های متفاوت خود وجود دارند و ایران هم از گوناگونی اقوام برخوردار است. حال تصور کنید اگر بخواهیم با هدف غنی کردن فرهنگ خود تبادل سنت‌ها و فرهنگ‌ها را داشته باشیم چقدر می تواند روابط مان جالب شود.

از سوی دیگر ایران بزرگترین کشور مسلمان شیعه و اندونزی بزگترین کشور مسلمان سنی است. اگر این ملت ها روابط گسترده ای باهم داشته باشند و گفت‌وگوهایشان افزایش یابد تاثیر آن نه تنها در جوامع خودمان بلکه در دنیا نمود خواهد داشت.

به همین دلیل اگر می‌شد شیعه و سنی بنشینند و با هم گفت و گو کنند فرهنگ مسلمانان غنی تر شده و تصویر درستی هم از اسلام حقیقی برای جهانیان معرفی می شد. در حال حاضر هم اگر بتوانیم به درک صحیح و تفاهم بین مسلمانان دست یابیم آن گاه می‌توانیم اسلام را دین صلح معرفی کنیم همچنین با گفتمان می توانیم تروریستی بودن و تندروی‌ها را از اسلام زدوده و بگوییم خشونت ربطی به اسلام ندارد.

*باتوجه به حوادث تروریستی پاریس آیا وقت آن نیست که کشورهای اسلامی اقدامی جهت رفع اتهامات از مسلمانان انجام بدهند و اندونزی چه اقداماتی در این زمینه انجام داده است؟

پس از یازده سپتامبر تصویر بدی از مسلمانان به جهان ارائه شد و زمان زیادی می برد تا ما بتوانیم این تصویر را تغییر بدهیم. حتی ترمیم خدشه ای که به چهره مسلمانان وارد شده است بسیار طولانی تر از زمانی است که آن‌ها صرف کردند تا این ضربه را به اسلام بزنند.

در این رابطه اندونزی بسیار خوش شانس بوده است؛ چرا که قومیت‌های زیادی در اندونزی وجود دارد و در این کشور انواع و اقسام قوم ها و نژادها در کنار یکدیگر زندگی می کنند و همین تکثر مذاهب و قومیت ها باعث شده است تا آستانه تحمل مردم نسبت به عقاید یکدیگر زیاد باشد و با آرامش بیشتری در کنار هم زندگی کنند.

نکته قابل توجه این است که اندونزی یکی از اولین کشورهایی بود که تمام تعطیلات مذهبی سایر اقوام را به رسمیت شناخته و همه آن‌ها را تعطیل اعلام کرد و در حال حاضر تمام اعیاد مهم و مقدس مذاهب همگی به رسمیت شناخته شده و مورد احترام همه قرار می گیرند. تمام این موارد در حالی صورت می گیرد که اندونزی بزرگترین کشور مسلمان جهان است.

*درست است که زمان زیادی برای شناساندن چهره واقعی اسلام به جهانیان لازم است ولی در حال حاضر داعش و گروه های تندرو به سرعت در حال مخدوش کردن چهره اسلام و مسلمانان هستند و زمان زیادی برای گردهمایی‌های کشورهای مسلمان وجود ندارد. آیا فکر نمی کنید بهتر است تا در زمانی کوتاه گام‌های موثری در این زمینه برداشته شود؟

_گویی امروز در مورد داعش به نقطه عطفی رسیده‌ایم . همه به اینکه این گروه تروریستی است باور دارند؛ ولی زمانی که منافع غرب مورد حمله قرار گرفت به ویژه در حملات تروریستی اخیر در پاریس دنیا متوجه شد که حقیقت داعش چیست و اینکه این گروه تروریستی غیرقابل کنترل شده و لازم است به سرعت سرکوب شود.

هرچند به نظر می رسد قدرتها تلاش خود را مضاعف کرده و متحد شوند تا بتوانند داعش را پیدا و این گروه تروریستی را به طور کامل از بین ببرند ولی به نظر من ماهیت این گروه تروریستی بوده و به تبع اقدامات آنها غیرقابل پیش بینی است.

*تحلیل شما در رابطه با خودداری از پذیرش پناهجویان کشورهای اسلامی به ویژه سوریه، توسط کشورهای اروپایی چیست؟ و آیا شما فکر نمی‌کنید در حال حاضر این پناهجویان مسلمان هستند که قربانی سکوت کشورهای اسلامی می شوند؟

_بله من با نظر شما موافق هستم. تروریست‌ها می‌خواهند با هر ترفندی و استفاده از هر وسیله ای به قدرت دست یابند و منافع خود را تامین کنند. آنها راه‌های مختلف برای رسیدن به اهداف خود را انتخاب کردند و در حال حاضر همه کشورهای اسلامی اقدامات آن‌ها را محکوم می‌کنند. نباید از یاد برد که گروه‌های تروریستی و تندروها اسلام ساخته و پرداخته خود را از منظر خودشان به جهانیان معرفی می‌کنند.

البته من هم نمی دانم که چرا در این شرایط کشورهای اسلامی با یکدیگر متحد نمی شوند. به نظر من یکی از دلایل این موضوع می‌تواند این باشد که مسلمانان هم با یکدیگر اختلاف نظرهایی دارند که باعث می‌شود به اتحاد لازم نرسیده و فاصله بیشتری بین درک آن‌ها از اسلام شیعه و سنی ایجاد شود.

این اختلاف نظرها بیشتر سیاسی است و درک بین اسلام شیعه و سنی مسأله ای است که بیشتر باعث اختلافات سیاسی شده و همین افزایش اختلاف نظرها بین شیعه و سنی و همچنین سیاسی شدن آن باعث شده است کشورهای اسلامی نتوانند به اتحاد گسترده ای دست یابند و همین نبود اتحاد دستاویز خوبی برای سوء استفاده شده است و حتی سایر کشورها نیز از این مسأله سوء استفاده می‌کنند.

* ارزیابی شما از تاثیر سفرهای مسئولان و هیئت‌های دو کشور چیست؟

_تبادل هیأت‌ها بین ایران و اندونزی باعث شده است که زمینه های مستحکم تری برای اجرایی شدن تفاهم نامه‌ها ایجاد شود و اجرای مفاد تفاهم‌نامه‌ها و توافق‌نامه‌ها با شدت و توجه بیشتری جلو بروند. سفارت اندونزی در ایران نیز تمایل بسیاری دارد تا این تفاهم نامه هر چه زودتر به مرحله اجرا برسند. برای مثال اخیرا هیأت ورزشی از اندونزی به ایران آمد تا اجرای توافقنامه ای در زمینه همکاری ورزشی بین دو کشور را بررسی کند. ایران نیز ابراز تمایل کرده است که از اندونزی مربی هایی به ویژه برای رشته های بدمینتون و پنچاک سیلات (اسم ورزش رزمی است که در حال حاضر در دنیا به رسمیت شناخته شده است) را در کشور داشته باشد.

ایران نیز قرار است مربیانی در زمینه کشتی ، وزنه برداری، والیبال ، فوتبال ، دوچرخه سواری و ... به اندونزی اعزام کند؛ چراکه ایران در این ورزش ها بسیار قدرتمند عمل کرده است.

در زمینه تبادل ورزشکاران هم اندونزی حتی در مسابقات واترپلو ،‌بدمینتون، والیبال، پینگ پنگ و ووشو تیم به ایران اعزام کرده است و ایران نیز ورزشکاران خود را برای حضور در مسابقات کاراته، تکواندو و ... برای حضور در مسابقات مختلف از جمله مسابقات کشورهای اسلامی به اندونزی فرستاده است.

*در رابطه با پناه‌جویان ایرانی همچنین مشکلات پا برجا است یا دو کشور با وضع قوانین جدید توانسته اند تغییری در شرایط ایجاد کنند؟

_تا دو سال پیش ویزا هنگام ورود صادر می‌شد؛ ولی از زمانی که ویزای بدو ورود برای ایرانی ها برداشته شد می توان گفت تعداد افرادی که برای پناهندگی به اندونزی می آمدند افت چشم‌گیری پیدا کرده و امروز همانند گذشته دیگر شاهد حضور پناهجویان نیستیم چرا که ویزا هم دیگر به راحتی صادر نمی‌شود.

زمانی که ویزای بدو ورود بود سالیانه 18 هزار ایرانی به اندونزی سفر می کردند ، 9 هزارنفر از آن‌ها بر می گشتند و ما نمی دانیم چه تعداد از آن‌ها در اندونزی باقی می ماندند و چه تعداد به استرالیا رفته و چند نفر از آن‌ها در راه رسیدن به استرالیا در آب غرق می شدند. در هر حال متاسفانه تعداد زیادی از افرادی که در اندونزی باقی می ماندند درگیر جرایم شده و تعدادی هم بازداشت می‌شدند.

هرچند بعد از آن که ویزای بدو ورود برداشته شد قطعا تعداد مسافران ایرانی در اندونزی بسیار کم شد؛ ولی در حال حاضر می دانیم که تقریبا اکثر این افراد توریست واقعی هستند و برای مهاجرت به اندونزی سفر نکرده‌اند.

با اینکه شاهد افت گردشگران ایرانی در اندونزی هستیم و در سال 2013 جمعیت گردشگران نصف شد ولی از سال 2013 به بعد جمعیت توریست ها بیشتر شد. یعنی ابتدا حدود 6 هزار نفر بودند ولی پس از مدتی تعداد آنها به 8 هزار نفر رسید و طبق آخرین آمار تا ماه اکتبر امسال ده هزار ایرانی به اندونزی سفر کردند که همین امر نشان دهنده افزایش مجدد توریست های ایرانی و اندونزی است که خوشبختانه اکثر این افراد واقعا توریست هستند و به قصد پناهندگی به اندونزی سفر نمی کنند.

آمار توریست های ایرانی حاکی از آن است که 90 درصد این افراد توریست و 10 درصد تاجر و بازرگان هستند. با محدودیت های فعلی همین تعداد توریست های ایرانی نیز احساس امنیت و آرامش بیشتری می‌کنند.

*تلاش های تهران و جاکارتا برای انجام پروژه های اقتصادی مشترک

_روابط اقتصادی بین تهران و جاکارتا در حال حاضر به چه صورت است؟

ما توجه ویژه ای به گسترش روابط اقتصادی با ایران داریم و بیشترین نگرانی ما در زمینه تعاملات اقتصادی با ایران به بحث انتقال پول بازمی گردد که در این زمینه به خاطر تحریم‌ها با مشکلاتی روبرو هستیم. در گذشته هیأت بانکی ایران و اندونزی به کشورهای یکدیگر سفر می کردند تا با همتایان خود برای انتقال پول ها در زمان تحریم گفت‌وگو کنند.

با توجه به اهمیت حوزه نفت و گاز برای ایران و خصوصا برای اندونزی که نصف مصرف گاز و نفت خود را از خارج وارد می‌کند باید بگویم که ما علاقه بسیاری داریم تا در این زمینه با ایران تعامل داشته باشیم به همین منظور هیأت نفت و گازی از اندونزی به تهران آمدند تا شرایط را برای تعامل بسنجند. پس از آمدن این هیات به ایران آن‌ها اعلام کردند که علاقه‌مند هستند در این زمینه با ایران تعامل داشته باشند.

و این کشور تصمیم دارد پروژه های مختلفی در عسلویه را انجام دهد. همچنین ایران نیز برای ساخت پالایشگاه در اندونزی برنامه ای در دست دارد.

همچنین اندونزی علاقه‌ دارد به پروژه های پارس جنوبی و دریای خزر بپیوندد. علاوه بر موارد ذکر شده اندونزی و ایران پروژه های مشترک دیگری با یکدیگر خواهند داشت.

خوشبختانه در زمینه های زیرساخت ها ایران بسیار قوی است به ویژه در زمینه برق که اندونزی علاقه‌ زیادی به همکاری در این بخش دارد و حتی از چند شرکت ایرانی دعوت شده است تا برای همکاری در زمینه نیروگاه های برق به اندونزی سفر کند.

گفت و گو از خبرنگار ایسنا، آزاده تهرانی

انتهای پیام

کد N1080670