"آرزوهای خوب" هند و پاکستان برای هم

سیاسی

در اقدامی که گامی در جهت عادی سازی روابط میان دو رقیب بعضا متخاصم محسوب می‌شود،‌ نخست وزیر هند روز جمعه در بازگشت از روسیه و افغانستان به کشورش سفری به پاکستان داشت و در آنجا با نواز شریف همتای پاکستانی‌اش دیدار کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) شهروندان دو کشور هند و پاکستان سفر نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند به پاکستان را با علاقه بسیار دنبال می‌کنند. نخست‌وزیر هند با نواز شریف، نخست‌وزیر پاکستان، در خانه‌اش در نزدیکی شهر لاهور به گفت‌وگو پرداخت.

نخستین دیدار پس از یک دهه

در این دیدار نخست وزیران دو کشور یک ساعت با هم به گفت‌وگو نشستند. شبکه تلویزیونی "پی‌تی‌وی" پاکستان اعلام کرد که این دیدار در فضایی دوستانه صورت گرفته است.

سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان نیز اعلام کرد که نخست وزیران دو کشور در این دیدار موافقت کرده‌اند که نشست‌ها میان نمایندگان دو کشور ادامه یابند و دو طرف بر حسن روابط همسایگی خود تاکید دارند.

مودی درباره سفرش به پاکستان نوشت: "برای نواز شریف در روز تولدش آرزوهای خوب کردم."

پس از ۱۱ سال این نخستین دیدار نخست وزیر هند از کشور دشمن شماره یک خود پاکستان است. آخرین بار نخست‌وزیر پیشین هند، آتال بیهاری واجپایی، در سال ۲۰۰۴ به پاکستان سفر کرده بود.

به گزارش دویچه‌وله، پس از بمب‌گذاری افراط گرایان در مومبای (بمبئی سابق) در سال ۲۰۰۸ میلادی روابط دو کشورِ اتمی به شدت تیره شد.

نزدیکی محتاطانه دو کشور

مودی و شریف از آغاز نخست‌وزیری مودی در ماه مه سال جاری میلادی یکدیگر را می‌شناسند. این دو در ماه نوامبر در حاشیه کنفرانس جهانی زیست محیطی در پاریس با هم گفت‌وگوهایی داشتند. پس از آن بود که وزیر خارجه هند رهسپار پاکستان شد.

روابط دو کشور هند و پاکستان از زمان استقلال از بریتانیا در سال ۱۹۴۷ همچنان تنش زاست. این دوکشور پس از استقلال سه بار با یکدیگر جنگیده‌اند. هند و پاکستان به ویژه در ارتباط با منطقه کشمیر با هم اختلافات ارضی دارند.

نخست‌وزیر هند، در کابل در جشن گشایش ساختمان مجلس این کشور که با کمک‌های هند ساخته شده است، شرکت کرد. هند از دولت افغانستان حمایت می‌کند؛ و بسیارند شهروندان و مقامات دولتی افغان که پاکستان را حامی طالبان می‌دانند. پاکستان همواره این اتهام را رد کرده است.

انتهای پیام

کد N1080592