معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ:

خدمت به قرآن نصیب هر فردی نمی‌شود/اسلام دین تعقل است

قرآن کريم

معاون قرآن و عترت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: با برگزاری هفته‎های قرآن و عترت در نظر داریم تا یاد خدا را در سطح جامعه زنده کنیم.

معاون قرآن و عترت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: با برگزاری هفته‎های قرآن و عترت در نظر داریم تا یاد خدا را در سطح جامعه زنده کنیم.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)،‌ حجت‎الاسلام والمسلمین محمدرضا حشمتی در آیین اختتامیه هفته قرآن و عترت جنوب کرمان با تبریک فرا رسیدن هفته وحدت اظهار کرد: هفته قرآن و عترت جنوب کرمان پس از سه ماه تلاش و فعالیت اداره کل و اداره‎های فرهنگ و ارشاد اسلامی، مؤسسه‎های قرآنی و هنرمندان هفت شهرستان جنوبی کرمان، شهرداری‎ جیرفت و ... برگزار شد.

وی بیان کرد: خداوند فرموده است «هر کس ذکر من را که خدای آدمیان هستم، فراموش کند، معیشت او همواره با مشکلات و گرفتاری‎ مواجه می‎شود».

حشمتی ذکر خدا را به معنای به یاد او بودن عنوان و تصریح کرد: این سخن نشان‌دهنده این است که اگر انسان همواره در تمام امور زندگی رضایت حق را در نظر داشته باشد به موفقیت و سعادت دست پیدا می‎کند.

وی افزود: بر همین اساس جامعه‎ای که همواره در راه رضای حق حرکت می‎کند به راحتی و آسایش دست می‎یابد و می‎تواند به پیشرفت و تعالی برسد.

حشمتی با بیان این‌که «بین ذکر و تفکر ارتباط تنگاتنگی وجود دارد» عنوان کرد: اگر اعمال و عبادت‎های انسان با تفکر همراه نباشد، هیچ تأثیری در زندگی ندارد و تشخیص حق و باطل را از او می‎گیرد.

معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به این‌که «هنرمندان قرآنی یاد خدا را برای مردم جلوه‎گر می‎کنند» ادامه داد: ما با برگزاری هفته‎های قرآن و عترت در نظر داریم تا یاد خدا را در سطح جامعه زنده کنیم.

وی با تأکید بر حمایت از مؤسسه‎های قرآنی گفت: همچنین تلاش می‎کنیم تا بستر برگزاری این هفته‎ها را در سطح کشور فراهم کنیم تا هنرمندان آثار فاخر قرآنی را تولید کنند.

حشمتی خاطرنشان کرد: هیچ امری برتر و مؤثرتر از یک اثر هنری قرآنی برای بیان جلوه ذات الهی و عظمت خلقت او نیست و نمی‎تواند، قدرت و عزت الهی را نشان دهد.

حشمتی با اشاره به فعال بودن ۵۵ موسسه قرآنی فعال در جنوب کرمان اظهار کرد: هماهنگی خوبی بین دستگاه‌های اجرایی منطقه جنوب کرمان وجود دارد که این همدلی موجب افزایش اشتیاق وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای انجام فعالیت در منطقه جنوب کرمان می‌شود.

معاون قرآن و عترت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: یک تابلو، شعر و یا نقاشی با مفهوم قرآن موجب یادآوری نام پروردگار می‌شود لذا از موسسات قرآنی حمایت می‌کنیم تا اسباب ذکر خداوند در جامعه فراهم شود.

وی خاطرنشان کرد: اگر در جامعه‌ای همه به یاد پروردگار باشند و نیت کارها برای رضایت خداوند باشد، هیچ مشکلی آن جامعه را تهدید نمی‌کند لذا این جشنواره برای به یاد آوردن پروردگار و ذکر خداوند است.

خدمت به قرآن یک توفیق الهی است که نصیب هر فرد نمی‌شود

حشمتی همچنین در دیدار با مدیران موسسات قرانی استان کرمان ضمن برشمردن شروط کافی جهت ادامه فعالیت‌های اثرگذار و عمیق در نظام اسلامی بر لزوم داشتن نیت خالص و اعتقادی به مباحث قرآنی، تاکید کرد و گفت: تجهیزات، امکانات و ساخت و ساز شرط لازم برای ادامه فعالیت‌های قرآنی است اما کافی نیست، شرط کافی داشتن نیت خالص و اعتقادی به مباحث قرآنی است.

حشمتی گفت: می‌دانم شرایط فعلی برای انجام فعالیت قرآنی در مناطق محروم سخت و دشوار است اما با ایمان و نگاهی که در شما سراغ دارم مطمئنم بر این مسایل غلبه خواهید کرد.

وی ادامه داد: قطعا در شورای برنامه ریزی معاونت، استان کرمان مورد توجه ویژه‌ای قرار خواهد گرفت و با توجه به اعتبارت و بر اساس اصل عدالت اقدام خواهیم کرد.

معاون قرآن و عترت وزیر ارشاد در بخش دیگری از سخنانش بر ضرورت تدوین یک اصول تعلیمی آموزشی و تربیتی درست در سطح مهد کودک‌ها و پیش دبستانی‌ها تاکید و خاطرنشان کرد: برای این موضوع در معاونت قرآن و عترت برنامه ریزی شده و با تشکیل شورا و با هماهنگی با سازمان بهزیستی و وزارت آموزش پرورش در حال اصلاح روش‌های آموزشی هستیم.

در ادامه حجت‌الاسلام سید احمد حسینی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی جنوب کرمان در این نشست گفت: ٦٠ موسسه قرآنی در جنوب کرمان فعالیت دارند که ٥٥ درصد این موسسات فعال هستند و سه هزار و ٥٠٠ قرآن آموز در این موسسات فعالیت دارند.

حسینی افزود: در حال حاضر یکهزار حافظ قرآن از پنج جزء تا ٣٠ جزء در جنوب کرمان مشغول فعالیت هستند و در یک خانواده شهرستان قلعه گنج سه فرزند این خانواده حافظ کل قرآن هستند که نشان از ظرفیت جنوب استان کرمان دارد.

اسلام دین تعقل و تفکر است

به گزارش ایسنا حشمتی همچنین در مراسم افتتاحیه سومین نمایشگاه کتاب جیرفت، با اشاره به اینکه قرآن معجزه پیامبر اسلام (ص) گفت: برخلاف معجزه‌های سایر پیامبران که حسی است معجزه پیامبر اسلام عقلی و برای درک آن باید تعقل و تفکر داشت.

وی خاطرنشان کرد: یکی از راهه‌ای بسط و گسترش تعقل و تفکر در جامعه برپایی نمایشگاه کتاب است.

حشمتی ادامه داد: در اکثر آیات کلام خدا سفارش به تفکر و تعقل شده، بنابراین مومنان باید برای گسترش این مهم در جامعه بیندیشند و اسباب توسعه فرهنگ تفکر در جامعه را ایجاد کنند.

معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان این‌که «اگر در جامعه حکمت باشد و مردم کارهایشان از روی اصول باشد، مردمی پایدار هستند» تصریح کرد: کتاب، هدیه پیامبر (ص) به ما و معجزه پیامبر (ص) است و این خصلت کتاب است که با تفکر و تعقل می‌توان فهمید و دانایی کسب کرد.

انتهای پیام

کد N1080465