واکنش منفی مخالفان به سخنان پادشاه اسپانیا

سخنان پادشاه اسپانیا به مناسبت کریسمس واکنش‌هایی را در صحنه سیاسی این کشور در پی داشت و دولت خودمختار کاتالونیا و حزب ملی‌گرای باسک از این سخنان انتقاد کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، فلیپه ششم، پادشاه اسپانیا پیشتر مردم کشورش را به همبستگی دعوت کرده بود و در سخنانی که به شرایط دشوار مذاکرات پارلمانی اشاره داشت، از احزاب سیاسی خواسته بود تا گفت‌وگو کنند.

به گزارش یورو نیوز، آرتور ماس، رئیس دولت خودمختار کاتالونیا در واکنش به سخنان پادشاه گفت: رئیس حکومت به نحوی غیرمستقیم مسأله کاتالونیا را به شکل تحمیل خواسته عده‌ای بر دیگران معرفی می‌کند. ما 16 درصد جمعیت را تشکیل می دهیم و در مورد استقلال یا ایجاد دولتی تازه هیچ اتفاق نظری وجود ندارد؛ چیزی که حقیقتا وجود دارد میل ساختن آینده‌ای بهتر است.

آیتور استبان، از حزب ملی‌گرای باسک نیز گفت: ما باور داریم که می شد از این سخنرانی به عنوان یک فرصت استفاده کرد و نه یک معارضه. احساس می‌کنیم پیام پادشاه نوعی تهدید است و او طالب یک قانون اساسی شدیدا دفاعی برای مقابله با جنبش های استقلال طلب است.

پس از گذشت چند روز از انتخابات پارلمانی روز یک‌شنبه، جناح‌های سیاسی کماکان برای تشکیل دولت به توافق دست نیافته‌اند. در این انتخابات، حزب مردم به رهبری ماریانو راخوی، نخست‌وزیر کنونی اکثریت مجلس را از دست داد. احزابی چون سوسیالیست‌ها و پودموس نیز امکان هرگونه ائتلاف با حزب مردم را رد کرده‌اند.

انتهای پیام

کد N1080379