دیدار جنجالی رقیب اردوغان با لاوروف؛ آیا روسیه به پ.ک.ک سلاح می فروشد؟

روسیه,ترکیه

روزنامه های روسی سفر رئیس حزب مخالف اردوغان به روسیه را مورد بررسی قرار داده و این سوال را مطرح کرده اند که آیا این دیدار منجر به همکاری تسلیحاتی روسیه و پ.ک.ک در ترکیه خواهد شد؟

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین به نقل از روزنامه کمرسانت، روز پنجشنبه، صلاح الدین دمیرتاش رهبر مخالفان کرد ترکیه با سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه ملاقات کرد.

این در حالی است که مسکو می داند تماسهای مقامات روسیه با مخالفان اردوغان واکنش تند آنکارا را به دنبال خواهد داشت.
لازم به یادآوری است که صلاح الدین دمیرتاش سال گذشته به مسکو آمده بود و در آن زمان سفر وی بازتاب چندانی نیافته بود و در واقع بدون اطلاع مقامات ترکیه ترتیب داده شده بود که همین امر باعث واکنش شدید اطرافیان اردوغان شد.

دمیرتاش در آن زمان به عنوان رقیب اردوغان در انتخابات ریاست جمهوری و حامی منافع کردها و اقلیت های قومی دیگر مقیم ترکیه شناخته شده بود. انتخابات پارلمانی تابستان سال جاری شهرت دمیرتاش را به خارج از ترکیه گسترش داد زیرا عکسهای وی به جای عکس های اردوغان در صفحات اول مطبوعات غرب منتشر شده بود. مسکو بعد از حادثه هواپیمای روسی در سوریه با علاقه بیشتری با مخالفان ترکی روابط برقرار می کند. دمیرتاش در ملاقاتش به سرگئی لاوروف گفت که حزب وی از رفتار مقامات ترکیه بعد از سرنگونی بمب افکن روسی انتقاد کرده و از مسکو خواست راه حل دیپلماتیک مناقشه را پیدا کند.

گفته می شود در این ملاقات در زمینه سوریه و از جمله درباره گنجاندن کردها در لیست مخالفان سوری جهت مذاکرات آینده با بشار اسد رئیس جمهور سوریه هم حسن تفاهم حاصل شد.

در همین حال، روزنامه نزاویسیمایا نیز در گزارشی به بازتاب ملاقات دمیرتاش با لاوروف پرداخته است. در این گزارش آمده است: تا همین اواخر معلوم نبود سفر صلاح الدین دمیرتاش، رهبر حزب دمکراسی اقوام به روسیه انجام خواهد شد یا خیر ولی دیروز ملاقات وی با سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه فدراسیون روسیه صورت گرفت.

دمیرتاش در آستانه این سفر اعلام کرده بود که مایل است از نفوذ خود برای کاهش تبعات تشدید روابط بین آنکارا و مسکو برای شهروندان عادی ترکیه بهره بگیرد. در همین حال اطلاعات درباره افتتاح دفتر حزب دمیرتاش در مسکو تکذیب شد.
آرسن خزریف پژوهشگر مرکز آسیا و خاور میانه در انستیتوی مطالعات راهبردی روسیه در گفتگو با نزاویسیمایا گازتا همکاری مسکو با حزب دمیرتاش را ضروری دانست زیرا این در واقع تنها حزب مخالف حقیقی در ترکیه امروزی است.

با این حال این کارشناس بعید می داند که همکاری آنها به صورت رسمی و تشریفاتی تنظیم شود. خزریف بعید دانست که مسکو برای حزب کارگران کردستان پ.ک.ک اسلحه بفرستد. در آن صورت، پیمان احتمالی مسکو با کردها به خبری بسیار ناخوشایند برای آنکارا تبدیل خواهد شد.

4952

کد N1080292