نخست وزیر هند پس از یازده سال وارد پاکستان شد

سیاسی

«نارندرا مودی» نخست وزیر هند امروز در راه بازگشت از کابل به هند در سفری کوتاه وارد «اسلام آباد» پایتخت پاکستان شد.

 به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از «داون نیوز»، «نارندارمودی» نخست وزیر هندوستان که برای افتتاح ساختمان جدید پارلمان کابل در افغانستان به سر می برد، امروز ۲۵ دسامبر ( ۴ دی) در راه بازگشت از کابل در سفری کوتاه وارد پاکستان شد.

اکنون پس از یازده سال این اولین باراست که یک نخست وزیر از کشور هند به پاکستان سفر می کند.

پیش از این و درسال ۲۰۰۴ «آتل بیهاری واجپانی» نخست وزیر پیشین هند به پاکستان سفر کرده بود.

پس از ورود نارندارمودی به فرودگاه «نواز شریف» نخست وزیر پاکستان برای استقبال از وی وارد فرودگاه شد و پس از استقبال گرم از مودی، نخست وزیران دو کشور راهی «جاتی عمره»، محل اقامت خاندان نواز شریف شدند.

لازم به ذکر است که دو کشور هند و پاکستان از سال ۱۹۷۴ و طی جنگ بر سر جدایی بنگلادش از پاکستان با یکدیگر برسر جنگند و درگیری های بسیار زیادی بین این دو کشور در خطوط مرزی کشمیر نیز در جریان است.

برای حل مسئله  کشمیر مذاکراتی بین دو کشور در حال انجام بود که به دلیل حمله تروریستی از سوی پاکستان به شهر «بمبئی» هند، این مذاکرات از سال ۲۰۱۴ تاکنون به حالت تعلیق درآمد.

 اما پس از دیدار نخست وزیران هند و پاکستان در حاشیه اجلاس «تغییرات آب و هوایی» در پاریس و متعاقب آن سفر «سوشما سوراج» وزیر خارجه هندوستان به پاکستان برای شرکت در کنفرانس «قلب آسیا»، زمینه برای بهبود روابط و از سرگیری مجدد مذاکرات فراهم شد.

کد N1080166